видавництво Жорж

Маленькі генії та великі таємниці: три причини прочитати «Академію дослідників»

24.09.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Труді Труїт. Таємниця «Туманності» / пер. з англ. Ганни Яновської. — Харків : Жорж, 2021. — 208 с.

Труді Труїт. Перо кречета / пер. з англ. Ганни Яновської. — Харків : Жорж, 2021. — 208

Як запалити сучасних підлітків, звиклих до гаджетів, бажанням вивчати, пізнавати, досліджувати світ? Показати, що цей процес може бути яскравою пригодою! У пригодницькій серії «Академія дослідників», яку Труді Труїт створила, базуючись на реальних подорожах і дослідженнях National Geographic, майже-фантастичні наукові досягнення і розробки поєднуються дозволяють втілювати неймовірні речі, переживати неповторні емоції й розплутувати старанно приховані секрети. В українському перекладі наразі вийшло дві книжки із наявних шести.

Обравши успішний сеттінг (школа закритого типу для дітей, які мають якісь особливі здібності, у цьому випадку — талант і любов до науки), авторка одразу зайшла з козирів. «Академія дослідників», у яку потрапляють головні герої, — то такий собі Гоґвортс для юних геніїв, де роль магії виконує наука. Тут вони під керівництвом професорів опановують різноманітні природничі та суспільні науки, від антропології й журналістики до наукових інновацій та океанографії, а також навички виживання у різноманітних умовах. Курс навчання включає  експедицію на кораблі «Оріон» найцікавішими місцями планети для застосування отриманих знань на практиці. А в підсумку кожен має представити власну розробку чи проєкт і може виграти престижну нагороду — «Полярну зірку». З цього уже вимальовується непоганий сюжет, еге ж? Але авторка додала ще кілька важливих складових: головний герой з драматичною родинною таємницею у минулому, квест із пошуку скарбу (хоч і не в буквальному сенсі) та інші фішки, які, здається, мусять приректи цю серію на успіх. Роздивимося їх зблизька?

Таємниця «Туманності» і пошук коштовності

Детективно-пригодницька лінія серії пов’язана із постаттю головного героя, сина науковиці Круса Коронадо, одного з юних дослідників. Його мама, яка займалася науковими розробками в одному з підрозділів, пов’язаних з «Академією», загинула багато років тому за загадкових обставин. Але коли хлопець повернувся в «Академію», то з’ясовував кілька несподіваних речей: мамина смерть не була випадковістю, за нею стоїть таємнича організація, що зветься «Туманність»; з невідомих причин найняті нею особи полюють на нього — спершу щоб змусити забратися з «Академії», потім щоб забрати важливу для нього річ, а згодом щоб убити; довіряти не можна практично нікому, адже зловмисники проникли в ряди співробітників «Академії».

 

Крім того, незабаром Крус отримує завдання від мами, точніше — її голограми:  знайти частинки артефакта, на якому вона записала свій винахід, важливий для людства. Місця схованок зашифровані загадками та підказками, тож Крус та його друзі мусять поламати голови над ними. І читачі заодно також мають нагоду помізкувати й спробувати розв’язати загадку швидше, ніж герої книжок.

 

Квести, шифри, ребуси — ними просто-таки нашпиговані книжки серії, вони додають інтелектуальної «перчинки» й азарту читачам. А лінія з таємничими переслідувачами — драматичності та екшену, завдяки яким романи серії можна легко назвати гостросюжетними.

Коли професорка — твоя тітка, та інші проблеми підлітків

На рівні психологічної проблематики й опрацювання важливих для читацької аудиторії тем Труді Труїт теж попрацювала непогано. Дружба, перевірена й нова, яка мусить пройти випробування відстанню, часом і навіть ревнощами. Конкуренція між одногрупниками, де в результаті одні обирають дружити та використовувати сильні сторони одне одного для спільної справи, а інші ніяк не можуть налагодити контакт, бо прагнення стати першим і підозри в необ’єктивному ставленні викладачів до конкурентів переважають. Перша симпатія — ще не кохання, але зернина, з якої воно може прорости.

Авторка змальовує також і дуже цікаву проблему «вчительських дітей»: в «Академії дослідників» працює рідна Крусова тітка, професорка антропології. І частина дітей звинувачують його в тому, що завдяки родинним зв’язкам йому легше вчитися. Натомість тітка навпаки ставиться до нього більш строго, ніж до решти дітей (хоча — чого гріха таїти? — таки допомагає в пошуках артефакта). Власний авторитет вибудувати легше, коли його не затіняють авторитети твоїх рідних. Але і тоді це цілком можливо, і Труді Труїт показує, як.

 

Заторкуються тут і теми, які належать до категорії «складних»: втрата рідних і проживання цієї втрати, усвідомлення того, що світ — не таке вже й доброзичливе місце, в ньому безліч небезпек і багато несправедливості тощо.

 

Варто сказати, що всі ці проблеми пропрацьовуються дуже поступово, і це, як і пригодницька складова історії, спонукає братися за наступні томи серії, бо ж цікаво дізнатися, куди приведуть героїв пригоди та життя.

Реальне підгрунтя фантастики

 Хоч «Академія дослідників» існує у футуристичному світі, а речі і явища, з якими доводиться стикатися персонажам, великою мірою належать до сфери наукової фантастики, та усі вони мають реальне підгрунтя і базуються на дослідженнях та відкриттях вчених із наукового товариства National Georgaphic. Так сцена порятунку китів великою мірою написана з досвіду підводного фотографа і дослідника Браяна Скеррі, про катастрофічні процеси танення льодовиків розповіла кліматологиня Ем Джексон. І хоч чимало речей, як-от біолюмінісцентні куртки учнів Академії — вигадка, проте Девід Грубер, який вивчає це явище, знає, що біолюмінісценсія може принести чимало користі людству. Імена і фото дослідників та короткі розповіді про їхні дослідження, дотичні до технологій та відкриттів, про які ідеться у творі, вміщені наприкінці книжки. Вони – ніби свідчення того, що бути крутими дослідниками можна не лише у пригодницьких романах, а й у реальному житті.

А от більшість приголомшливих місць, які відвідують герої «Академії дослідників», існують насправді. Наприклад, Всесвітнє сховище насіння на острові Шпіцберген, де зберігається найбільша на планеті колекція насіння, місія якої — врятувати людство від продуктової кризи та зберегти якнайбільше сортів рослин від зникнення. Тож, «мандруючи» разом з юними дослідниками із книжки, їхні однолітки-читачі відкривають для себе найдивовижніші куточки реального світу.

 

«Академія дослідників» — книжкова серія, яка має чимало значків, здатних «вчепити» читача: захопливий сюжет, атмосферний сеттінг, цікаві персонажі, корисна інформація. Але не менш важливо те, що романи Труді Труїт здатні заохотити дітей не лише до читання, а й до вивчення природничих і суспільних наук, пізнання світу. А це дуже цінно.

 

Матеріал створений у співпраці

 

Купити книжки