репресії

Музею Гуцульщини повернули стародрук, втрачений 70 років тому

21.07.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

До національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття повернули книгу «Діяння Апостолів», яку вважали втраченою 70 років тому. Про це у фейсбуці повідомила гендиректорка музею Ярослава Ткачук.

«До музею через 70 років повернулась книга 1784 року видання «Діяння Апостолів». Її, як і сотні інших видань, після ідеологічних чисток у 50-х роках XX ст, вважали назавжди втраченою», — зазначила Ткачук.

 

 

Вона зауважила, що книгу з музейною печаткою повернув кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Олег Єгрешій.

 

Після Другої світової війни репресивна радянська машина знищувала не лише «ворогів народу», а всі історичні та культурні пам’ятки. Тоді ж подвір’ї Коломийського музею окупанти спалили тисячі екземплярів унікальних книжкових видань. Водночас більшу частину вилученого енкаведисти вивезли на паперову фабрику у Дятьківці, де книги перемелювали.

 

Проте від знищення вдалось врятувати кілька документів та видань. Книга «Діяння Апостолів» опинилось у руках підпільного греко-католицького священника Ярослава Сірецького. По його смерті книгу отримав Єгрешій, який і передав її музеєві.

 

Як повідомлялося, унікальний стародрук Почаївської лаври оцифрували у Рівненському обласному краєзнавчому музеї. У 2021 році в Острозькому музеї книги та друкарства оцифрували старовинні рукописи, зокрема Острозьку біблію. 

 

Чільне фото: фейсбук Ярослави Ткачук