Ізраїль

На Франкфуртському книжковому ярмарку скасували нагородження палестинської авторки

15.10.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Церемонію нагородження палестинської письменниці Аданії Шиблі німецькою літературною премією LiBeraturpreis, що мала відбутися на Франкфуртському книжковому ярмарку, перенесли. Про це повідомили на сайті організації Litprom — організаторки церемонії нагородження.

За словами організаторів, церемонію перенесли через «війну, розпочату ХАМАСом, від якої страждають мільйони людей в Ізраїлі та Палестині». Спершу Litprom назвав перенесення церемонії спільним рішенням з Аданією Шиблі, але згодом відкликав цю заяву.

 

Як стверджує New York Times, суперечки в Німеччині навколо роману почалися влітку, коли Ульріх Ноллер, член журі Litprom, подав у відставку через рішення присудити премію Шиблі. Літературний критик лівої німецької газети Die Tageszeitung відновив дискусію після атаки ХАМАСу на Ізраїль, звинувативши книжку в зображенні «держави Ізраїль як машини для вбивств».

 

Юрген Боос, директор Франкфуртського книжкового ярмарку, заявив, що ярмарок рішуче засуджує «варварський терор ХАМАС проти Ізраїлю».

 

 

Роман Eine Nebensache («Незначна подробиця») вийшов німецькою 2022 року у видавництві Berenberg Verlag (переклад з арабської Гюнтера Оберта).

 

Роман складається із двох частин: події першої розгортаються влітку 1949 року, через рік після Накби — знищення палестинського народу та остаточного переміщення більшості палестинських арабів з території майбутнього Ізраїлю. У цій частині роману Шиблі розповідає історію молодої палестинської жінки, зґвалтованої й вбитої ізраїльськими солдатами. У другій частині книжки молода жінка, що народилася 25 років потому, захоплюється цією «незначною подробицею» і намагається розслідувати смерть убитої в 1949 році палестинки.

 

У 2021 році книжка в англійському перекладі ввійшла до довгого списку Міжнародної Букерівської премії, а 2023 року в німецькому — отримала німецьку премію LiBeraturpreis. Шиблі нагородили за те, що вона «точно й ретельно створила художній твір, який строго складено як формально, так і лінгвістично, що розповідає про вплив кордонів і те, що насильницькі конфлікти створюють людей».

 

Litprom зазначив, що шукає відповідний формат та обстановку для церемонії вручення, що відбудеться пізніше.

 

Аданія Шиблі — палестинська письменниця, професорка Інституту перспективних досліджень у Берліні. Викладала у Ноттінгемському та Бірзейтському університетах.

 

LiBeraturpreis — щорічна німецька нагорода для письменниць із країн Глобального Півдня (Африки, Азії, Латинської Америки та арабського світу). Вона була заснована в 1987 році ініціативою LiBeraturpreis eV, Litprom займається її організацією з 2013 року. Премія становить 3000 євро і вручається на Франкфуртському книжковому ярмарку.

 

Як повідомлялося, учасники Палестинського літфестивалю закликали «припинити катастрофу» у Газі.

 

Як відомо, у 2021 році ірландська письменниця Саллі Руні відмовилася надати права на переклад її роману ізраїльським видавництвам і пресі через політику Ізраїля щодо палестинського народу.

 

Чільне фото: Susanne Goldschmid Photography