Письменники

Перед нападом Рушді турбувався за безпечний притулок для українських письменників

13.08.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Британський письменник Салман Рушді після нападу на нього 12 червня та численних ножових поранень залишився живий, проте може втратити око. Про це повідомляє Ендрю Вайлі, його літературний агент. 

Агент зазначає, що у автора також пошкоджена печінка та обірвані нерви на руці. Вайлі каже, що Рушді на апараті штучної вентиляції легень і не може говорити.

 

Крім того, поліція встановила особу ймовірного нападника, який перебуває під вартою. Це 24-річний Хаді Матар із Ферв’ю, Нью-Джерсі. Влада, як йдеться в оновленому звіті, «працює над отриманням ордерів на обшук кількох предметів, знайдених на місці події, включаючи рюкзак та електронні пристрої». 

 

Також на напад на письменника відреагували інституції. Так, PEN America оприлюднили заяву генерального директора Сюзанни Носсель: «Салман Рушді був мішенню за свої слова протягом десятиліть, але він ніколи не здригався і не захитався. Він присвятив невтомну енергію допомозі іншим, які опинилися вразливими та опинилися під загрозою. Хоча ми не знаємо походження чи мотивів цього нападу, усі ті в усьому світі, хто зустрів слова насильством або закликали до того ж, винні в тому, що узаконили цей напад на письменника, коли він займався своєю основною роботою, спілкуючися з читачами». 

 

Носсель також зазначила, що за кілька годин до нападу, Салман надіслав їй електронний лист, щоб допомогти з розміщенням українських письменників, які потребують безпечного притулку.

 

Найбільша щорічна книжкова виставка Frankfurter Buchmesse, на якій Рушді виступав у 2015 році, випустила коротку заяву, в якій йдеться: «Ми засуджуємо цю боягузливу атаку на Салмана Рушді та бажаємо йому добра».

 

У 2015 році новина про те, що Рушді виступить із вступною промовою у Франкфурті, спонукала Іран пригрозити бойкотувати ярмарок. Тоді президент і генеральний директор Франкфурта Юрген Боос сказав, що виставка є «місцем діалогу» і «для нас свобода вираження думок не підлягає обговоренню».

 

Салман Рушді — британський письменник, критик і публіцист індійського походження, колишній президент американського PEN-центру. Лауреат Букерівської премії 1981 року за роман «Опівнічні діти» (українською вийшла у 2007 році у видавництві «Юніверс»). 

 

Роман Рушді 1989 року «Сатанинські вірші» іранський духовний лідер аятола Хомейні назвав блюзнірським і віровідступницьким й закликав стратити автора за грошову винагороду, після чого Велика Британія й Іран на кілька років розірвали дипломатичні відносини, а письменник довгий час був вимушений переховуватися.

 

Винагороду за голову Рушді досі не скасували, хоча уряд Ірану дистанціювався від указу Хомейні.

 

Нагадаємо, на початку липня Рушді анонсував новий роман. У лютому серед інших представників PEN International він підписав заяву PEN International з вимогою припинити жорстокість, спричинену російським вторгненням в Україну, й засудив війну.

 

Джерело: The New York Times, CNN, Publishers Weekly

Фото: BBC