Журналістика

Репортери без кордонів закликають не перешкоджати роботі ЗМІ в Україні

04.07.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» (RSF) закликала українську владу не перешкоджати роботі журналістів на місцях та усунути всі перепони до роботи преси. Заклик опублікували на сайті RSF.

«Обмеження, пов’язані з національною безпекою, законні, але вони мають бути пропорційними. Зважаючи на втручання, яке можна спостерігати на місцях, ми закликаємо український уряд видати чіткі директиви щодо умов звітності та забезпечити їх дотримання всіма залученими силами», — закликала Жанна Кавельє, керівниця відділу Східної Європи та Центральної Азії RSF.

 

У повідомленні RSF йдеться про те, що для висвітлення майбутньої війни українська влада акредитувала близько 9 тисяч місцевих та іноземних репортерів. Усі вони погоджуються дотримуватися певних правил: не розкривати назв підрозділів або їхнього місця перебування, не знімати військових об’єктів, вичікувати по кілька годин перед публікацією повідомлень про обстріл, що стався, координувати зі збройними силами свої пересування зоною бойових дій тощо.

 

У дописі в телеграмі від 28 червня радник президента України Михайло Подоляк сказав про «величезні ризики» під час поширення інформації та закликав журналістів до «відповідальності» та необхідності «саморегулювання». Як показало розслідування Centre for Information Resilience, російські військові дійсно можуть використовувати інформацію для вчинення прицільних атак.

 

Але попри те, що національна безпека потребує захисту стратегічної інформації, на місцях зберігаються невиправдані перешкоди для створення надійної та об’єктивної інформації. «Українська влада розглядає іноземних журналістів як засіб впливу, а не як засіб передачі інформації. Мене кілька годин тримали місцеві поліцейські, а потім допитували в СБУ через нешкідливі фотографії, хоча моя акредитація була в порядку», — зазначив для RSF неназваний репортер.

 

«Репортери без кордонів» наголошують, що єдиний спосіб працювати для журналістів — робити це в супроводі армії. Але навіть журналісти, які погоджуються на це, зіштовхуюся з вибірковим підходом з боку пресаташе ЗСУ, які можуть довільно вирішити взяти під час відвідування стратегічно важливого місця місцевого блогера, відмовивши водночас репортерам міжнародних інформаційних агенцій.

 

Нагадаємо, наприкінці березня українські журналісти також закликали державу встановити правила висвітлення російських обстрілів задля зняття з них необґрунтованих звинувачень у коригуванні вогню ворога. Механізм забезпечення рівних можливостей для всіх засобів масової інформації висвітлювати російську агресію проти України розробили у квітні.

 

Чільне фото: IMI