* ESC - закрити вікно пошуку
EUPL
Роман української письменниці Галини Матвєєвої номінований на Літературну премію ЄС
06.03.2025
До короткого списку літературної премії Європейського Союзу 2025 року (European Union Prize for Literature, EUPL) увійшла книжка «Ключ соль» української письменниці Галини Матвєєвої. Про це повідомляють на сайті EUPL.
Книжка вийшла у видавництві «Фабула» у 2024 році.
«Події роману охоплюють часовий проміжок від кінця 1990-х років минулого століття до першого року повномасштабної російсько-української війни. Головні герої книжки — скрипаль Семен Штейнгарт і піаністка Інна Холодіна — харківські музиканти, яких ще за часів навчання в консерваторії зв’язали відносини, набагато більш глибокі, ніж дружба. І йдеться у книжці не лише про музику, хоча і музики тут удосталь,— так само, як і жартів, сварок, кохань, таємниць і втрат. Усе, як у житті», — йдеться в анотації.
Окрім «Ключа соль» до короткого списку увійшли:
- Австрія: Люба Арнаутович, «Перші доньки»;
- Бельгія: Філіп Марчевський, «Коли Сесіль»;
- Боснія і Герцеговина: Міхаела Шумич, «Людина-вовк»;
- Сакартвело: Теа Топурія, «Біля криниці Якова»;
- Греція: Макіс Малафекас, «Дипфейк»;
- Ірландія: Шейла Армстронг, «Тварини, що падають»;
- Італія: Ніколетта Верна, «Дні скла»;
- Литва: Котрина Зіле, «Улюблені кістки»;
- Норвегія: Марія Кьос Фонн, «Маргарет, ти сумуєш?»;
- Румунія: Богдан Крецу, «Менше, ніж кохання»;
- Словаччина: Лукаш Кабала, «Ти пам’ятаєш Тренчин?»;
- Іспанія: Давід Уклес, «Півострів порожніх будинків».
До журі цього року увійшли:
- данський письменник Єнс Крістіан Ґрендаль;
- засновниця літературної агенції Анна Жарота;
- болгарський діяч у галузі сучасної літератури та книговидання Світлозар Желєв;
- засновниця книгарні SNOB у Португалії Роза Азеведо;
- словенська перекладачка Барбара Андерліч;
- французька видавчиня Віра Михальскі;
- латвійська письменниця, перекладачка, редакторка та літературна агентка Віліс Касімс.
«Щиро вітаю всіх авторів, які увійшли до короткого списку. Я пишаюся тим, що бачу таке розмаїття молодих талантів, які представляють так багато різних країн. Література не має кордонів. Автори є творцями цього чарівного місця, де надруковані слова стають образами, думками та ідеями, якими можна ділитися, обговорювати або передавати далі», — зазначив європейський комісар з питань справедливості між поколіннями, молоді, культури та спорту Гленн Мікаллеф.
Лауреата Премії EUPL-2025 та дві спеціальні відзнаки оголосять 16 травня 2025 року під час церемонії оголошення на Празькому книжковому ярмарку в Чеському павільйоні.
Усіх номінованих авторів постійно просуватимуть на європейській сцені, аби охопити ширшу міжнародну аудиторію, а також встановити зв’язок з читачами за межами своїх національних та мовних кордонів.
European Union Prize for Literature — заснована 2009 року щорічна ініціатива, яка відзначає видатних авторів художньої літератури у 41 країні, що беруть участь у програмі Європейського Союзу «Креативна Європа».
Премія має на меті підкреслити багатство та різноманітність сучасної європейської літератури, а також привернути увагу до унікальної культурної та мовної спадщини континенту. Премія скерована насамперед на підтримку та міжнародну промоцію не надто відомих, але талановитих авторів із різних країн Європи.
Відповідно до правил премії, номінант може бути автором не менше двох, але не більше чотирьох виданих оригінальних книжок.
Як повідомлялося, лавреаткою літературної премії Європейського Союзу 2023 року стала хорватська письменниця Мартіна Відайч.
Нагадаємо, 2022 року роман «Спитайте Мієчку» отримав спецвідзнаку літературної премії Європейського союзу. У 2019 році Галина Шиян стала лавреаткою літературної премії EUPL за роман «За спиною». Це був перший рік, коли Україну запросили до участі в процедурі присудження Літературної премії Європейського Союзу.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості