законопроєкт

«Слуги народу» хочуть, щоб мовний омбудсмен ніс політичну відповідальність за роботу

24.11.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Група народних депутатів ініціювала законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення порядку звітування та звільнення Уповноваженого із захисту державної мови». Проєкт закону №6336 оприлюднили на сайті Верховної Ради.

Законопроєктом пропонують доповнити Закони «Про Кабінет Міністрів України» та «Про забезпечення функціонування української мови як державної» положеннями щодо розгляду Кабінетом Міністрів України річного публічного звіту мовного омбудсмена, ухвалювати рішення за результатами його розгляду.

 

«Законопроєкт має на меті усунути прогалину у законодавстві, яка полягає у відсутності політичної відповідальності за невиконання або недобросовісне виконання своїх обов’язків Уповноваженим із захисту державної мови», − йдеться у пояснювальній записці законопроєкту.

 

Його ініціювали 29 народних депутатів з фракції політичної партії «Слуга народу», серед них − Максим Бужанський, відомий законопроєктом про скасування мовного закону та пропозицією змін до нього.

 

Зауважимо, мовного омбудсмена призначає та звільняє з посади Кабінет Міністрів. Роботу мовного омбудсмена регулюють такі документи:

 

 

  • Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»;
  • Порядок взаємодії Уповноваженого із захисту державної мови з органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року;
  • Порядок здійснення Уповноваженим із захисту державної мови контролю за застосуванням державної мови органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року;
  • Регламент Кабінету Міністрів України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року.

 

Так, у частині 5 статті 49 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» йдеться:

 

«Уповноважений щороку готує і не пізніше 1 травня року, наступного за звітним, подає Кабінету Міністрів України та представляє громадськості річний публічний звіт про свою діяльність і про стан дотримання Закону разом з висновками та рекомендаціями Рахункової палати, наданими за результатами здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) діяльності Уповноваженого, та інформацією про стан виконання відповідних рекомендацій. Одночасно з поданням річного звіту Уповноважений розміщує його на офіційному веб-сайті для відкритого доступу, в тому числі у формі відкритих даних відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації»».

 

Нагадаємо, у липні минулого року уповноваженим з питань захисту державної мови став Тарас Кремінь. А у серпні 2020 року секретаріат мовного омбудсмена почав роботу