зарплати

Стало відомо, скільки заробляють українські редактори

28.04.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Згідно з попередніми результатами дослідження Асоціації українських редакторів, понад третина опитаних редакторів (34,1 %) отримують заробітну платню за місяць у розмірі 5 – 10 тис. гривень. Відповідне дослідження проводилось до Всесвітнього дня книги та авторського права за підтримки Книжкової палати України імені Івана Федорова.

 

Так, більшість опитаних (89%) зазначили, що редакторський фах в Україні поцінований неналежно. На запитання «Які проблеми у Вас виникали під час співпраці з авторами, видавцями, перекладачами?» 74, 1 % опитаних обрали відповідь «Низький рівень оплати праці».

 

Як відомо, редакторська праця оцінюється у фіксованій місячній заробітній платні або ж у гонорарі за 1 тис. знаків.

 

Понад третина опитаних редакторів (34,1 %) отримують 5 – 10 тис. грн на місяць, що трохи більше мінімальної зарплатні (від 1 січня 2021 року мінімальна зарплата в Україні становить 6 тис. грн). 14,2 % опитаних редакторів мають зарплату 10 – 15 тис. на місяць, 6,7 % отримують 15 – 20 тис. на місяць. Лише 2 – 3 % опитаних редакторів зазначили, що їхня місячна зарплата перевищує 20 тис. грн.

Якщо редакторська праця оцінюється залежно від кількості знаків, то редактори отримують переважно 20 –30 грн за 1 тис. знаків (20,9 %) або 10 – 15 грн за 1 тис. знаків (14,9 %). Понад 30 грн за 1 тис. знаків отримують лише 7,5 % редакторів. Серед відповідей в «Іншому» були й такі: «волонтерство», «на громадських засадах», «у період карантину (понад рік) роботодавець-видавець не виплачує зарплату взагалі».

 

Оптимальною винагородою за редакторську працю, на думку респондентів, є 20 – 25 тис. грн на місяць (32,5 %) або 15 – 20 тис. на місяць (28,1 %), якщо це постійна зайнятість та 30 – 50 грн за 1 тис. знаків (23,6 %), якщо це оплата за роботу над конкретним проєктом.

«Редактори слушно зауважували, що «все залежить від складності й обсягу роботи: проєктна це зайнятість чи постійна» та пропонували оцінювати роботу редактора залежно від витраченого часу, а не кількості знаків: «100 грн за годину роботи, адже має значення складність тексту, а не кількість символів», – йдеться в дослідженні.

 

Сумарно відповіді не дорівнюють 100 %, оскільки респонденти мали право обирати кілька варіантів відповідей.

 

Опитування проводилось онлайн від 20 березня до 26 квітня, участь у ньому взяли 540 редакторів. Головна тема дослідження «Чи належно поцінований в Україні редактор: матеріально та морально?».

 

Вибірку сформовано методом стихійного відбору: анкету було розміщено у закритій групі Асоціації українських редакторів «Редакторська майстерня» (744 учасники) і розіслано видавцям за базою е-пошт Книжкової палати України.

 

Нагадаємо, кар’єрний портал і платформа професійного розвитку Happy Monday спільно з Читомо запустили опитування, щоб сформувати рейтинг зарплат українських спеціалістів у видавничій сфері. Результати дослідження будуть оприлюднені у другій половині травня.

 

Раніше Happy Monday розповідали про зарплати українських комунікаційниківдизайнерівHR-спеціалістів та фінансистів.

 

Як повідомлялося, результати дослідження ініціативної групи «Перекладачі в Дії» та ГО «Український літературний центр» свідчать, що середній дохід українських книжкових перекладачів складає 8 тис. 684 грн на місяць.