Ексклюзив

Стали відомі книгарні й видавництва, які порушували закон про українську мову

01.05.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Пʼять компаній, серед яких дві книгарні та 3 видавництва, у 2023 році порушили вимоги статті 26 Закону про державну мову у сфері книговидання та книгорозповсюдження. Про це йдеться у звіті уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя за 2024 рік.

Всього у 2024 році мовний омбудсмен здійснив 7 заходів державного контролю за дотриманням вимог закону про державну мову. Серед компаній-порушників вимог закону:

 

  • ТОВ «Якабу Рітейл» (продаж через інтернет-магазин Үakaboo російськомовних книг, переклад і випуск яких було здійснено українськими видавництвами у 2023 році);

 

  • ТОВ «Науковий світ» (видали у 2023 році державною мовою менше ніж 50% усіх виданих ними назв книжкових видань (114 книжкових видань, з яких – 83 недержавною мовою, 31 державною мовою)); 

 

  • ТОВ «Альфа реклама» (видали у 2023 році державною мовою менше ніж 50% усіх виданих ними назв книжкових видань (17 книжкових видань, з яких –10 недержавною мовою, 7 державною мовою)); 

 

  • ТОВ «Домінанта прінт» (видали у 2023 році державною мовою менше ніж 50% усіх виданих ними назв книжкових видань (7 книжкових видань, з яких — 6 недержавною мовою, 1 державною мовою)); 

 

  • ФОП Малевич О. Ю. (реалізується менш як 50% книжкових видань державною мовою у загальній кількості назв книжкових видань, наявних у продажу в інтернет-магазині «Казково»).

 

За результатами розгляду справ про адміністративне правопорушення у чотирьох випадках, а саме щодо «Якабу», «Науковий світ», «Альфа реклама» та «Домінанта прінт», винесли постанову про закриття справи через пропущення двомісячного строку, який відведений законодавством для розгляду скарги. До ФОП Малевич О. Ю. застосували санкцію у вигляді накладання штрафу розміром 3400 гривень.

 

Окрім того, протягом 2024 року на адресу уповноваженого надійшло 27 повідомлень, які стосувалися сфери книговидання та книгорозповсюдження, що становить 1,2% від загальної кількості. У 2023 році таких звернень було значно менше — 8. 

 

Зазвичай українці скаржились на продаж книжкових видань російською мовою, зокрема через інтернет-магазини, обслуговування недержавною мовою в місцях розповсюдження, а також щодо незначної частки українськомовної продукції у книгарні.

 

Як відомо, стаття 26 Закону про державну мову у сфері книговидання та книгорозповсюдження — видавець, внесений до Державного реєстру, зобов’язаний видавати державною мовою не менше 50% назв книжкових видань. Ця вимога не поширюється на видавничу продукцію, видану мовами корінних народів чи національних меншин України. Окрім того, частка книжкових видань державною мовою, наявна у продажу в кожній книгарні або іншому закладі, що здійснює книгорозповсюдження, має становити не менше 50%.

 

Як повідомлялось, упродовж 3 місяців 2025 року українці найбільше скаржились на порушення мовного закону інтернет-магазинами та працівниками сфери обслуговування.