Книжковий Арсенал

У 2025 році Книжковий Арсенал відвідали близько 30 тисяч людей

02.06.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Завершився ХІІІ міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал», він привабив близько 30 тисяч відвідувачів. Про це повідомили на сайті фестивалю.

У його межах відбулося понад 200 подій, зокрема програми фокус-теми, основної програми, окремих кураторських та спеціальних програм, а також програми видавців: дискусії, лекції, читання, воркшопи, зустрічі з авторами, музичні та перформативні події. Візуальна складова ХІІІ Книжкового Арсеналу була представлена 17 виставковими проєктами та 5 книжковими колекціями.

 

Як зазначають організатори, виставки фестивалю стали візуальними й текстовими рефлексіями про воєнний час, ідентичність, сенси, українську культуру та інші важливі теми. Окремий стенд присвячений літературі українських захисників та захисниць, ветеранів та ветеранок. Проєкт реалізовано у співпраці з Міністерством у справах ветеранів України і спільно з ініціативою «Недописані».

 

«Книжковий Арсенал — один з наулюбленіших українських фестивалів, і ми щасливі, що можемо робити його попри все, вже втретє під час повномасштабної російської війни. Нам усім — читачам, авторам, видавцям, художникам і музикантам, усім-усім — дуже важливо продовжувати бути, утверджувати присутність України у світі, посилювати українську суб’єктність. Це наче заява на весь світ: ми, українці, є і будемо. Ось тому Книжковий Арсенал необхідний нині, і тому ми робимемо все мислиме, аби він успішно відбувався і в майбутньому», — зазначила генеральна директорка Мистецького арсеналу Олеся Островська Люта.

 

Фестиваль тривав 3,5 дні на першому поверсі Старого арсеналу, де свої стенди представили 100 великих, 11 малих видавництв та 6 тематичних книгарень, а також партнерські стенди військових та волонтерських ініціатив. Цьогоріч на Книжковий Арсенал повернувся і Ярмарок ілюстраторів: 12 художників, графіків та митців презентували свої роботи у різних візуальних рішеннях та стилях.

 

Під час ХІІІ Книжкового Арсеналу представили 7 кураторських і спеціальних програм:

.

  • «Все між нами — переклад» — Фокус-тема ХІІІ Книжкового Арсеналу. Кураторками стали Марсі Шор та Оксана Форостина;
  • Основна програма «Наш арсенал». Кураторка — Ірина Славінська;
  • Програма для/про дітей та підлітків «Знайома мова уяви». Кураторка — Оля Русіна;
  • Професійна програма Книжкового Арсеналу. Кураторка — Юлія Конопляна;
  • Зі спеціальною програмою Книжковий Арсенал приймав Літературно-перекладацький фестиваль «Translatorium». Кураторка — Таня Родіонова;
  • Спеціальна програма «Кардіограма перекладу». Організатор — Український ПЕН;
  • Спеціальну підліткову програму «Інтерпретація однозначного»представили учасники «Літературної лабораторії для підлітків».

.
Понад 250 гостей взяли участь у подієвій частині ХІІІ Книжкового Арсеналу. На головній, літературній, авторській, вуличній, видавничій сценах, у лекторії та в майстернях звучали голоси українських та іноземних гостей, серед яких були письменники/ці, перекладачі/ки, поети/ки, філософи/ні, медійники/ці, видавці/ні, освітяни/ки, культурологи/ні, митці/кині, військовослужбовці, громадські та культурні діячі/ки з України, а також з Австрії, Великої Британії, Ізраїлю, Канади, Литви, Німеччини, Норвегії, Польщі, Словенії, США, Франції, Чехії та Швеції.

 

 

На ХІІІ Книжковому Арсеналі була представлена традиційна «Вітрина новинок», яка втілюється на фестивалі з 2015 року у співпраці Читомо. На ній були видання, що вийшли друком з червня 2024 до травня 2025 року. Окрім того, літературні фахівці підготували 10 добірок нових книжок для різної авдиторії. Загалом відвідувачі та відвідувачки мали змогу ознайомитися з близько 400 книжками.

 

У 2025 році вдруге відбулася Book Arsenal Fellowship Program — професійна програма, в межах якої фестиваль відвідали вісім іноземних видавців, агентів та менеджерів з прав з Сакартвело, Естонії, Італії, Польщі, Чехії, Фінляндії, Франції та Швеції. У межах фестивалю відбулися 94 B2B зустрічі за участі 22 українських видавців, менеджерів з прав, літагентів та ілюстраторів. Для учасників програми був організований семінар та два інтенсивних дні B2B переговорів.

 

Книжковий Арсенал втретє відбувся в умовах повномасштабної війни росії проти України. З урахуванням минулорічного досвіду організатори впровадили додаткові заходи безпеки для відвідувачів та учасників.

 

«Під час ХІІІ Книжкового Арсеналу ми говорили про взаєморозуміння, про переклад з мови на мову та всередині однієї мови, про тлумачення та ті ситуації, коли повне порозуміння неможливе — коли досвід, особливо трагічний чи травматичний, неможливо пояснити або перекласти. Це досвід, з яким стикаються окремі люди, цілі покоління або навіть цілі країни», — розповіла директорка Книжкового Арсеналу Юлія Козловець.

 

 

У другий день фестивалю Книжковий Арсенал відвідали президент України Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська (читайте про те, які книжки вони купили, у новині). Фестиваль також відвідали прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, п’ятий президент України Петро Порошенко та інші гості.

 

Медіапартнерами фестивалю у 2025 стали: The Kyiv Independent, Radio NV, Cases, Vogue.ua, 1+1 медіа та ArtWizard. Генеральним інформаційним партнером ХІІІ Книжкового Арсеналу стало Суспільне мовлення.

 

Цього року до роботи ХІІІ Книжкового Арсеналу долучилися 174 волонтери та волонтерки, які допомагали команді фестивалю та відвідувачам.

 

Як повідомлялося, у 2024 році фестиваль відвідали 35 тисяч людей, у 2023 — 28 тисяч, у 2021 — 36 тисяч. У 2022 році фестиваль не відбувся через початок нової фази російсько-української війни, у 2020 — через пандемію Covid-19.

 

Читайте також: Свято життя на межі: XII Книжковий Арсенал

 

Фото: Євгеній Завгородній, Анна Путиліна, Роман Шаламов, Сергій Хандусенко, Андрій Цикота, Юля Птаха, Настя Телікова, Софія Єрмакова