славой жижек

У Франкфурті Жижек звинуватив Ізраїль у відмові визнати свої наміри. Дехто покинув зал

17.10.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Під час церемонії відкриття 75-го Франкфуртського книжкового ярмарку словенський філософ Славой Жижек, спікер від Словенії — країни-почесної гості ярмарку, виступив із промовою. У ній Жижек заявив, що тероризм проти Ізраїлю суперечить цінностям Франкфуртського книжкового ярмарку, однак те, що відбувається на Західному березі річки Йордан — це трагедія.

Жижек сказав, що засуджує атаку ХАМАС поблизу кордону та визнає право Ізраїлю захищатися, однак його бентежить, що коли хто-небудь аналізує передісторію цієї ситуації, виникає думка, що ця людина підтримує ХАМАС.

 

За його словами, німецька газета Spiegel опублікувала заголовок «Wer Antisemit ist bestimmt der Jude und nicht der potenzielle Antisemit» — про те, хто є антисемітом, стверджує єврей, а не потенційний антисеміт. «Жертва повинна вирішити, хто є жертвою, але це не працює так для палестинців. Ми повинні включити в обговорення 2 мільйони палестинців. Крім того, аналізуючи передісторію, я не маю на увазі дурість говорити, що ворог — це той, чия історія не почута», — переконаний Жижек.

 

За словами Жижека, лідер ХАМАС, який живе в п’ятизірковому готелі в Дубаї, сказав у день нападу: «Ми маємо сказати вам одне: забирайтеся з нашої землі. Геть з наших очей, ця земля наша. Єрусалим наш, усе тут наше, немає місця й безпеки для вас».  Ці слова зрозумілі й огидні, але й ізраїльський уряд також не сказав щось подібне у більш цивілізований спосіб. «Палестинці — це проблема, держава Ізраїль не дає їм надії, окреслюючи роль у державі, в якій вони живуть. Попри полеміку про те, хто більше терорист, маса палестинських арабів піддається щоденним переслідуванням з боку поселенців та ізраїльтян», — вважає Жижек.

 

Він зазначив, що перше покоління ізраїльських лідерів визнавало, що їхні претензії не можуть бути засновані на універсальній справедливості. Жижек стверджує, що ізраїльський міністр національної безпеки, який повинен охороняти верховенство права, є крайнім правим, а також расистом.

 

 

«Ізраїль на шляху до того, щоб стати диктатором. Ізраїль був розколотий між націоналістами-фундаменталістами, які намагалися скасувати законну державну владу та громадянське суспільство. Завжди трагічно, коли розкол долається проти зовнішнього ворога. Тож перше, що потрібно зробити, це чітко усвідомити величезний відчай і розгубленість, які можуть породжувати акти зла. Не буде миру на Близькому Сході без розв’язання палестинського питання», — переконаний Жижек.

 

Він наголосив, що неможливо воювати за обидві сторони одночасно. За словами Жижека, існує явище антисемітського сіонізму, і воно несправедливе щодо палестинців. «Ви знаєте, чому європейські праві люблять підтримувати Ізраїль», — додав він.

 

Жижек переконаний, що перенесення церемонії нагородження палестинської авторки Аданії Шиблі — жахливе рішення.

 

Також він стверджує, що те, що зробив ХАМАС — жорстоке вбивство, якому не має виправдань. «Обставини, які я описав, ніяк не стосуються цього. Вони просто змушують нас побачити передісторію, з якої можуть виникати виправдання. Якщо ми ігноруємо це, якщо ми ігноруємо те, що зараз відбувається на Західному березі, то ми не зможемо зрозуміти ситуацію. Я повністю визнаю право держави Ізраїль на існування, і абсолютно критично ставлюся до палестинської влади. Я не возвеличую палестинців, я просто кажу про ситуацію на Західному березі. Це трагедія», — підсумував він.

 

Потім на сцену до Жижека вийшов колишній міський голова Франкфурта, уповноважений уряду Гессен з питань єврейського життя та боротьби з антисемітизмом Уве Бекер. Він перервав промову Жижека та подякував всім присутнім.

 

Як повідомлялося, Франкфуртський книжковий ярмарок у 2023 році відбувається з 18 по 22 жовтня.

 

Читайте також: Жижек: ЄС має вийти за межі політкоректного постколоніалізму, навіть якщо він замаскований під гуманітарну допомогу

 

Чільне фото: Antonio Olmos/The Observer

Фото: Ірина Батуревич