археологи

У печерах Юдейської пустелі знайшли давній біблійний сувій пророків

05.04.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Ізраїльські археологи знайшли у пустельних печерах давній біблійний сувій та інші реліквії. Про це повідомляє ВВС. Україна.

 

Вчені знайшли десятки шматочків пергаменту з написами грецькою, а також словом «Бог» на івриті.

 

Як припускають дослідники, сувій належав єврейським повстанцям, які сховались у пустелі після невдалого заколоту проти Римської імперії у ІІ столітті.

 

Знахідки виявили під час операції зі збереження печер від розграбування і плюндрування. Це перший сувій, який знайшли за останні шістдесят років. У 1960-х роках археологи натрапили у локації, яку почали називати «Печерою жаху», на схожі фрагменти, а також на 40 скелетів.

 

Нові залишки древнього сувою містять вірші з книг пророка Захарії та пророка Нахума (Наума). Ці твори входять до так званої «Книги дванадцяти малих пророків» – біблійської книги пророцтв – а «малими» їх називають через обсяг в порівнянні з книгами чотирьох «великих» пророків (Ісаї, Єремії, Єзекиїла та Даниїла).

 

Написи на пергаменті зроблені грецькою – мовою, яку запровадили після завоювання Іудеї Александром Великим у IV столітті до Р.Х.

 

Водночас слово «Бог» у документі – єдине, написане на івриті.

 

Керівник ізраїльського Відомства старожитностей Ізраель Хассон оцінює знахідку як «неймовріно цінну для людства».

 

У тих же печерах знайшли сховище рідкісних монет періоду єврейського повстання проти Риму, муміфікований скелет дитини, вік якої оцінюється у 6 тис. років, а також великий неушкоджений кошик, якому може бути понад 10,5 тис. років.

 

Печери розташовані на глибині 80 метрів під скелею і дістатися туди можна, лише спустившись на мотузці.

 

Нинішня експедиція є частиною проєкту Відомства старожитностей Ізраїлю із захисту мережі печер від шукачів античних скарбів. Сама ж скеля з печерами розташована в Юдейській пустелі на західному узбережжі Мертвого моря.

 

Десятиріччями тут знаходять важливі артефакти, зокрема всесвітньо відомі «Сувої Мертвого моря» («Кумранські літописи»), найстаріші зі знайдених копій біблійних книг.

 

Як повідомлялося, професор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Микола Кугутяк разом з колегами віднайшли рукописну копію Києво-Печерського патерика, датовану 1619 роком.

 

Крім того, протягом трьох років пошуків посол України в Лівані Ігор Осташ знайшов у православних і греко-католицьких монастирях кілька Біблій, серед яких надруковане в 1708 році Євангеліє, видане коштом Івана Мазепи.

 

Раніше дослідники університету в Базелі виявили лист, написаний християнином, який датується 230-м роком нашої ери.