Дніпро

У США видали історичне дослідження Андрія Портнова про Дніпро

06.02.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

В україністичній серії бостонського видавництва “Academic Studies Press” вийшла друком книжка “Dnipro. An Entangled History of a European City” («Дніпро. Переплетена історія європейського міста») історика й професора Європейського університету Віадріна Андрія Портнова. Про це Читомо повідомив автор видання.

 

«Цей перший англомовний синтез історії Дніпра розміщує місто в ширший регіональний, національний та транснаціональний контекст та досліджує взаємодію між глобальними процесами та повсякденними буднями міського життя. Задумана як критична заплутана історія мультикультурного простору, книжка шукає нову аналітичну мову, щоб подолати пастки як національного, так і імперського написання історії», — ідеться в анотації до видання.

 

 

В ексклюзивному коментарі Читомо Андрій Портнов розповів, що ідея написати книжку, яка б розповідала історію Дніпра на широкому тлі європейської історії, виникла 2012 року: «Ідея виникла після того, як я полишив це місто; місто, в якому народився, виріс і закінчив перший університет. Мені було цікаве саме місто “без ґрунту”, якщо скористатися влучною метафорою Віктора Петрова-Домонтовича».

 

За словами Портнова, книжка приділяє особливу увагу спробам постулювання міської міфології: від «нових Атен» імперського проєкту кінця XVIII століття та «південного Манчестера» доби надшвидкої індустріалізації другої половини ХІХ століття – через «столицю брежнєвського застою» та «ракетне місто» – до «Січеслава» і «серця України». Джерелами стали як архівні матеріали, так й опубліковані спогади, подорожні нотатки, щоденники різними мовами (українською, польською, німецькою, італійською та румунською). 

 

«Склалося так, що ця книжка писалася дуже довго, вона почалася, коли місто ще називалося Дніпропетровськ, а побачила світло денне під час повномасштабної війни Росії проти України…», — зазначив автор видання. 

 

Перша презентація книжки відбулася 1 лютого 2023 року у Франкфурті-на-Одері на базі єдиної в Німеччині катедри історії України. 

 

 

Андрій Портнов зазначив: «Ще декілька років тому провідні німецькі видавці відмовилися друкувати мою історію Дніпра, покликаючись на те, що це “нецікаво”. Дуже страшно, коли такі події, як черговий акт терору з боку Росії, привертає увагу до рідного міста. Я розумію актуальні конотації, але після 24 лютого 2022 року свідомо не вносив правок у вже готовий рукопис книжки. Я вважаю, що відповідальне історієписання таки вимагає від науковців певної часової дистанції».

 

Історик додав, що сподівається на привернення додаткової уваги до історії України завдяки виданню історії Дніпра англійською мовою. 

 

Придбати книжку можна на сайті видавництва за $40.

 

Нагадаємо, у США вийшла збірка Voices of Freedom: Contemporary Writing From Ukraine, до якої увійшли перекладені англійською прозові та поетичні твори українських авторів.

 

Читайте також: Інтелектуали, шпигуни й страдники, або літературний портрет Дніпра