ґванца джобава

Уряд Сакартвело хоче ухвалити закон про «іноагентів»

05.04.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Владна партія Сакартвело «Грузинська мрія» знову прагне схвалити «закон про іноагентів». Про це заявив лідер парламентської більшості партії Мамука Мдінарадзе.

Закон стосуватиметься неурядових організацій та матиме назву «Закон про прозорість іноземного впливу». За словами Мдінарадзе, текст залишиться незмінним, лише термін «агент іноземного впливу» замінять на «організацію, яка реалізує інтереси іноземної держави».

 

Як заявила представниця канцлера Німеччини Крістіане Гоффман, ухвалення закону може стати перешкодою для вступу країни до Євросоюзу. Таку ж заяву випустило і  міністерство закордонних справ Німеччини. За словами речника Себастьян Фішера, закон може стати інструментом тиску на незалежну пресу, порушуючи право на свободу слова, яке є однією з основ будь-якої демократії та обовʼязковою умовою для приєднання до Євросоюзу.

 

«Протягом останніх двох років урядові залякування, переслідування та втручання в роботу критичних голосів у культурній сфері значно зросли, що свідчить про те, що уряд відчуває загрозу з боку динамічного та незалежного культурного сектору», — йдеться в останньому звіті PEN America.

 

Раніше критики закону, серед яких президентка Сакартвело Саломе Зурабішвілі, стверджували, що він складений на зразок російського і є інструментом боротьби з незалежними громадськими організаціями та інакодумцями.

 

Віцепрезидентка Міжнародної асоціації видавців, ексголова Асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Сакартвело та керівниця видавничої програми діяльності Сакартвело Ґванца Джобава у коментарі Читомо розповіла про своє бачення ситуації з ухваленням закону про «іноагентів»:

 

«Російське законодавство повертається — це реальність, з якою ми щойно зіткнулися. Ми багато боролися проти цього закону минулого року і перемогли в цій війні, змусивши уряд прислухатися до величезної більшості суспільства і відмовитися від свого жахливого плану. Але зараз все почалося знову.

 

Можливо, наша влада сподівається, що нам дуже нудно і цього разу ми легко здамося, або що ми втомилися і зайняті власним життям і своїми зобов’язаннями, що ми менш розумні і нам буде легше промити мізки, що ми налякані і страх змусить нас сховатися, або що ми набагато більш песимістично налаштовані, ніж минулого року, але це неправда. Ми любимо цю перемогу, яка належить всім нам, тисячам представників картвельського народу, і жодна втома, жодна брак знань, жоден песимізм, жоден страх не завадять нам зберегти наше спільне досягнення. Ця перемога принесла нам статус кандидата на вступ до Європейського Союзу, тож тепер нам є що втрачати. Тепер у нас набагато більше віри в силу об’єднаного суспільства, об’єднаного навколо спільної мети, об’єднаного заради збереження нашої Батьківщини і нашого світлого майбутнього в цій країні.

 

Картвельські студенти, неурядові організації, громадянське суспільство вже заявили, що якщо закон повернуть, вони знову вийдуть на вулиці, щоб захистити свою країну від русифікації. Це і мій план — знову приєднатися до вуличних протестів. Я щиро сподіваюся, що ми будемо боротися за нашу свободу і наше європейське майбутнє, як ми робили це минулого року і багато разів протягом нашої історії.

 

Як колись сказала перша картвельська жінка-активістка і національна героїня Маро Макашвілі, ми віримо, що “наша перемога буде славною”, і це одне з найважливіших гасел картвельського народного руху в наш час».

 

 

Як повідомлялося, 7 березня картвельський парламент у першому читанні ухвалив законопроєкт «Про прозорість іноземного впливу», мета якого — контролювати неурядові організації та медіа, які отримують не менше 20% свого фінансування з-за кордону. Тоді керівництво країни обіцяло зняти його з порядку денного. Причинами такого рішення влади є масштабні протести громадян країни й вимога Євросоюзу. Детальніше про це в колонці Ґванци Джобави.

 

Читайте також: Асоціація видавців Сакартвело: Ми проти законів, що унеможливлюють звільнення від російської агресії

 

Чільне фото: trueua.info