авторське право

В Італії видавці приголомшені збитками, які завдає піратство

09.02.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Через піратство видавці книг в Італії щорічно втрачають € 528 мільйонів. Про це йдеться у дослідженні про вплив піратства на італійський видавничий ринок, замовленому Асоціацією італійських видавців (Associazione Italiana Editori, AIE) та Федерацією італійських видавців газет (Federazione Italiana Editori Giornali, FIEG).

 

«Це драматичні дані, які виходять за рамки будь-яких очікувань. Ці дані виявляють необхідність застосувати силу правоохоронних органів та покращити освіту користувачів, які не завжди повністю усвідомлюють наслідки своїх дій», – зазначив президент Асоціації видавців Італії Рікардо Франко Леві.

 

Повідомляється про щорічну втрату близько €528 мільйонів ($585 мільйонів) у книжковій галузі, та €1,3 мільярда, якщо сюди додати ще й ринок преси, що становить 23% всього ринку, без урахування експорту та навчальних видань.

 

Деякі з основних тверджень дослідження:

 

  • €216 мільйонів – це приблизний рівень щорічної втрати через піратство у податках;
  • €324 мільйонів втрачається на різні елементи видавничої галузі, а це 29 мільйонів втрачених продажів щорічно;
  • €105 мільйонів – це оціночний рівень економічних втрат університетських видавництв, які, як вважається, втрачають 4 мільйони продажів щорічно;
  • €99 мільйонів – це оціночний рівень збитків у спеціалізованих видавництвах та у банках даних, які, як вважається, втрачають 2,9 мільйона продажів щорічно.

 

Що стосується зайнятості, то близько 3600 робочих місць у книговидавництві можуть втратитися через піратство.

 

У дослідженні намагалися ідентифікувати піратів – ними виявилися звичайні італійці, і багато з них не знають про те, наскільки шкодить їхня прихильність до безкоштовного або дешевого контенту книговидавництву країни.

 

  • Близько 36% користувачів – тобто кожен третій італієць старший 15 років – здійснили принаймні один акт піратства щодо книжки за останній рік;
  • За оцінками, кожен четвертий користувач хоча б раз завантажив нелегальну книгу чи аудіокнигу безкоштовно;
  • 17% опитаних заявили, що отримали принаймні одну електронну книгу від друга чи члена родини;
  • 8% сказали, що їм подарували принаймні одну скановану другом або знайомим книгу;
  • 7% респондентів сказали, що придбали хоча б одну скановану книгу за останній рік.

 

В умовах вишів ця проблема є більш драматичною.

 

Близько 80% студентів вишів вчинили щонайменше один акт піратства – щодо фізичної чи цифрової книги – за останній рік.

 

І 81 % респондентів-професіоналів – включаючи адвокатів, нотаріусів, бухгалтерів, інженерів та архітекторів – заявили, що в минулому році вчинили принаймні один акт піратства.

 

Giambologna, Abduction of a Sabine Woman, 1581-83, marble, 410 cm high (Loggia dei Lanzi, Florence)

 

Президент соціологічної служби IPSOS, яка і здійснювала дослідження, Нандо Пагнонцеллі сказав, що широка громадськість здебільшого не знає, що піратство є незаконним.

 

Про це розповіли близько 84 % респондентів старших 15 років. Але 66 % заявили, що піратство навряд чи буде виявлено та покаране владою, а 39 % зазначили, що вони не вважають піратство достатньо серйозним для притягнення до відповідальності.

 

Президент Федерації італійських видавців газет Андреа Ріфферсер Монті розповів про недоліки, з якими стикнулися видавці газет, хоча й не виключив переваги цифрового видавництва.

 

Він закликав розпочати публічну кампанію, спрямовану на читачів книг і газет, зазначивши, що дослідження доводить, що в Італії є зацікавленість у написаному слові, – як у  новинах, так і в літературі, і це є позитивними.

 

А також він підкреслив, що варто забезпечити легкий законний доступ до контенту, тоді менше користувачів будуть вдаватися до незаконних шляхів.

 

Виступаючи перед урядом, Андреа Мартелла, заступник секретаря ради президента, сказав: «Як уряд ми не можемо ігнорувати дані, що з’явилися в результаті цього дослідження, та прохання про допомогу, що надходить до нас з видавничої сфери».

 

Дослідження провели IPSOS у листопаді з вибіркою 4000 респондентів, обраних за факторами, включаючи стать, вік, географічне положення, освітній та професійний статус тощо.

 

Як повідомлялось, експерти оцінили обсяг українського книжкового ринку у €80-100 млн.

 

Тим часом як книжковий ринок США оцінили в $25,8 мільярдів.

 

За матеріалами publishingperspectives.com

 

Чільне фото: Ангел скорботи, гробниця Genua Cimitero 1851 року