реставрація

Закинуту харківську друкарню перетворили на артпростір

23.03.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У закинутій друкарні, 125-річній пам’ятці архітектури Харкова, запрацював новий культурний центр DRUK.

Мета творців центру — реставрувати будівлю та зробити її головним культурним осередком в одному з найстаріших районів Харкова, а також розвивати саму вулицю.

 

У 1898 році на вулиці бульвар Гончарівський, 10/2 (на той час вулиця Конєва) побудували червоноцегляну друкарню, у якій понад сто років видавали книжки, газети та журнали. Спочатку типографія працювала для товариства «Друкарня С.П. Яковлєва». Тоді це була одна з найбільших друкарень у Харкові. У 1924–1934 роках добудували третій поверх і запустили вантажний ліфт. У 2010 році «Харківська друкарня № 2» перестала існувати.

 

 

«Місце зберегло цей друкарський дух. Крім того, мені подобається район, де знаходиться приміщення, — старий центр з невисокими будівлями. І все, що навколо цієї будівлі, друку та культурного центру, — частина однієї історії», — вважає кураторка проєкту з відновлення Ольга Ситник.  

 

За два місяці до повномасштабного вторгнення почали облаштовувати артцентр. Встигли провести лише презентацію альбому композитора ХСПД. У травні 2023 року простір відкрився знову.

 

Нині в артпросторі працює виставка «31 лютого. Спогад». Також планують облаштувати театральне приміщення, а у підвалі Мистецьке укриття — приміщення як для подій, так і для цивільного захисту.

 

Перші резиденти — галерея «Творче нежить». Надалі збираються співпрацювати з театром «Нафта».

 

 

Зараз будівлю готують до реставрації, якою займається компанія Alter Development. Нині розробляють концепцію будівлі, після чого почнуть працювати над ескізним проєктом.

 

Команда планує більшу частину приміщень віддати під культурні ініціативи, решту здаватимуть в оренду соціально відповідальним бізнесам, з якими збігатимуться цінності.

 

Керівниця культурного центру Ольга Ситник вважає, що у цьому районі немає «сполучного елементу для того, щоб із цього всього створити одну цілісну, а головне — живу історію»

 

«Зробити так, щоб туди заходили нові цікаві проєкти й бізнеси, щоб люди, коли йдуть до нашого центру, могли дорогою заходити в кафешки, музеї, відпочивати та включатися в якісь активності. Всі в цьому районі стають стейкхолдерами його розвитку», — розповідає Ольга.

 

Як повідомлялося, у Бібліотеці КПІ відкрили перше в Україні смартукриття Clust Space для студентів.

 

Читайте також: Як працює «Книгоукриття». Видавець Савчук про захист від ворожої ідентичності

 

Світлини: Денис Клименко

 

Джерело: Ґвара Медіа