* ESC - закрити вікно пошуку
війна
Абетка повномасштабної війни: які слова ввійшли в ужиток і чому
17.06.2022Мова напрочуд чутлива до суспільних змін, що ж говорити про такі значні зрушення як повномасштабна війна. Хоч ми й напрацювали вже словничок термінів за ті 8 років, що тривала російсько-українська війна, його виявилося замало для нової реальності, в якій опинилася країна після 24 лютого. Мовці, а з ними й мова, швидко адаптувалися — вигадали нові глузливі прізвиська для окупантів чи повітряних тривог, дібрали слова на позначення героїзму ЗСУ та визначилися, як називати російську політику знищення України.
Читомо зібрало нові слова, відомі вислови та знову актуальні терміни, що увійшли до широкого вжитку українців з початком повномасштабної російсько-української війни.
Ілюстрації Євгена Вєтрова
А
Азовсталь (Азов — сталь)
Металургійний комбінат у Маріуполі, що став останнім осередком опору українських військових російським окупаційним військам у місті. Протягом 82 днів полк «Азов», 36-а бригада морської піхоти, а також прикордонники, поліцейські і співробітники Служби безпеки України відтягували сили російської армії, знаходячись на території заводу. 16 травня Маріупольський гарнізон виконав затверджене рішення вищого військового командування задля збереження життів бійців. Того ж дня почалася операція з евакуації заблокованих на території Азовсталі військових на тимчасово окуповані території з метою подальшого обміну. Цивільних осіб евакуювали 7 травня. Наразі триває обмін тілами загиблих захисників.
«Азов — сталь» — фраза, якою українці віддають шану захисника Маріуполя, їхній стійкості й незламності.
Б
Блєдіна
Неологізм, що означає російські ракетні атаки, через які оголошують повітряну тривогу. Слово набуло популярності в українському сегменті Twitter #укртві.
Байрактар
Інше слово, що увійшло у вжиток з початком повномасштабного російського вторгнення, — «Байрактар»— це турецький безпілотний літальний апарат з великою тривалістю, який активно та ефективно застосовують у боротьбі з російськими загарбниками. Став одним із символів боротьби українців, героєм пісень, поезії тощо.
Також відомий як символ підтримки українського народу зокрема литовцями, які зібрали €5 млн на придбання безпілотника для України (згодом турецька компанія-виробник Baykar Makina передала його безкоштовно).
В
Віра
Одна з емоцій українців, що допомагає триматися протягом повномасштабного вторгнення. Віра в ЗСУ та в перемогу — суттєві фактори громадської думки, що значно зросли після 24.02. За даними опитування групи Рейтинг, опублікованого 27 лютого, рівень віри в здатність ЗСУ відбити напад російських окупантів становив 70%. 1 березня переконання у можливості відбити напад російської федерації зросло до 88%. 6 квітня 80% опитаних українців, думаючи про Україну, відчували гордість.
«Вірте (і допомагайте ЗСУ)» — популярний заклик в соцмережах українців.
Волонтерство
Не менш важливе слово — «волонтерство». Це добровільна суспільно корисна діяльність, що може здійснюватись і окремими людьми, і організаціями. Значно активізувалася в Україні після початку повномасштабного вторгнення (як і у 2014 році після початку російсько-української війни) для підтримки Збройних сил. Найбільші благодійні та волонтерські фонди для допомоги армії — «Повернись живим» та фонд Сергія Притули. Повніший перелік можна знайти за посиланням.
Г
Герої
Перш за все, військові Збройних сил України та інших силових структур. Це також інші люди, що сприяють перемозі України.
Гнів
Емоція, викликана діями російської армії на території України, як від 2014 року, так і 24 лютого. Один із стимулів до боротьби.
Геноцид
Дії російських військ та російського керівництва в Україні. Офіційно визнаний Україною, Естонією, Латвією, Канадою, Польщею, Литвою і Чехією.
Ґ
Ґандж
Вада, недолік. План російської армії зі знищення України.
Д
Денацифікація
Вигаданий російською пропагандою термін щодо дій армії рф та російського режиму, встановленого після запланованої окупації, на території України. План полягав у «звільненні України, зачистки її від нацистів, пронацистськи налаштованих людей та ідеологій». Згодом відкинутий кремлем.
Джавелін
Протитанковий ракетний комплекс, що активно застосовується в російсько-українській війні. Як і Байрактар, став символом спротиву і боротьби України.
Е
Еритрея
Держава у східній Африці, що разом з білоруссю, росією, Сирією та КНДР виступила проти резолюції Генасамблеї ООН з вимогою до рф негайно припинити війну.
Є
Євросоюз
Економічний і політичний союз, що об’єднує 27 незалежних держав-членів, розташованих в Європі. «Ми на фінішній прямій до саміту ЄС, на якому вирішиться доля статусу кандидата для України. Чому цей статус настільки важливий? Він юридично закріпить Україну в проєкті європейської інтеграції. Це жирна крапка після десятиріч європейської політики стратегічної невизначеності щодо України. Невизначеності, яка перестала бути конструктивною. Це руйнування багаторічного російського наративу про те, що «Україну в ЄС не чекають», — зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
28 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський підписав заявку на членство України в ЄС. 11 березня 2022 року на саміті у Версалі глави держав та урядів ЄС обговорили заявку України на членство. 9 травня Україна передала Єврокомісії другу частину анкети для набуття статусу кандидата на приєднання до Європейського союзу.
Спеціальна комісія оцінить заявку 23-24 червня.
Ж
Життя
Те, що змінилося у всіх українців після повномасштабного вторгнення.
Найвища цінність, яку віддають захисники і захисниці України у боротьбі з росією.
З
Заукраїнено
Новий термін, що з’явився у словнику слів та фраз англомовного сленгу Urban Dictionary. Використовується як опис приниження на глобальному рівні країни, що посягала на незалежність і суверенність своїх мирних сусідів.
ЗСУ
Військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладені завдання з оборони України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності. Захисники і захисниці України, герої.
И
Ироди
Один з евфемізмів на позначення військових російської армії. Використовується на рівні з термінами «русня», «кацапи», «московити», «рашисти» тощо.
Комісія з журналістської етики не рекомендує використовувати це слово, як і інші подібні, в журналістських матеріалах інформаційних жанрів, а прямо називати російських воєнних злочинців – російськими воєнними злочинцями, без евфемізмів, щоб не відокремлювати злочинів російської армії від її виконавців та не знімати з них відповідальність. Зокрема у матеріалах, присвячених відповідальності країни-агресора та її військових за воєнні злочини та порушення прав людини, варто використовувати термінологію українського законодавства та міжнародного права.
І
Ілон Маск
Інженер, підприємець, винахідник, інвестор, мільярдер. Засновник компаній SpaceX, PayPal, Neuralink і The Boring Company. Долучився до забезпечення українських військових та цивільних модемами супутникового інтернет-зв’язку Starlink, щоб забезпечити доступ до супутникового інтернету в разі виникнення проблем з доступом до традиційної інтернет-мережі.
Ї
Їжак
Найпростіше протитанкове загородження у вигляді об’ємних шестикінечних зірок з металу. Цей оборонний засіб вперше використали на чесько-німецькому кордоні до 1938 року. В 1941 році винахід удосконалив Михайло Горіккер, радянський генерал-майор технічних військ, в той час начальник оборони Києва і начальник Київського танкового училища. Їжаки менш ефективні, ніж міни та інші загородження, натомість їх можна виготовляти у великих кількостях з підручних матеріалів без застосування високих технологій і легко перекидати з однієї ділянки на іншу, що особливо цінно в воєнний час.
Наповнили українські міста та села після повномасштабного вторгнення росії.
Й
Ймовірність
Характеристика можливості того, що подія відбудеться або ні. Слово активно використовували напередодні російського наступу, намагаючись припустити, чи він відбудеться. Наразі вживається в контексті можливо вступу армії білорусі у війну та використання рф ядерної зброї.
К
(Рускій воєнний) Корабель
Фраза «Русский военный корабль, иди нах#й» — відповідь українських прикордонників острова Зміїний на пропозицію російського крейсера «Москва» здатися, яка стала символом українського спротиву і незламності та набула популярності.
Наступного дня після старту продажу однойменної марки флагман російського Чорноморського флоту ракетний крейсер «Москва» затонув внаслідок влучання двох українських ракет.
Читайте також: Війна, що змінила мову: росія з малої літери, легітимізація матюків
Л
Лють
Емоція, що її відчував кожен з українців щодо ворогів. Один зі стимулів до боротьби. Те, на що зрештою перетворюється розпач і сум.
Любов
Інша емоція, що йде обіруч з першою.
М
Маріуполь
Місто у Донецькій області, знищене російською армією. З 20 травня 2022 перебуває під повною окупацією ворога. Місто-герой України.
Н
Ненависть
Почуття, що виникає після усвідомлення звірств російської армії в Україні. Антитеза любові.
Згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології, повномасштабна війна з росією переважно викликає в українців гнів/обурення/ненависть/огиду (53%), гордість за Україну та за її армію (52%), а також тривогу/страх/жах (38%).
О
Орки
Вигаданий вид або раса істот з фантастичних, переважно фентезійних творів. Зазвичай зображають як кремезними варварами зі звіриними рисами. Запроваджені Джоном Толкіном як злі істоти-ординці, подібні на людей, але приземкуваті, з великим іклами, гострими вухами.
Під час російсько-української війни орками українці стали називати російські війська, порівнюючи їх з «жителями Мордору». Зокрема мелітопольці зустріли російських окупантів словами «Орків геть!»
Українські ЗМІ порівнюють російських окупантів з орками, проводячи такі паралелі між ними, як дезорганізованість, звірина жорстокість та нелюдськість.
Комісія з журналістської етики не рекомендує використовувати це слово в журналістських матеріалах, щоб не відокремлювати злочинів російської армії від її виконавців та не знімати з них відповідальність.
П
Паляниця
Шиболет, що набув популярності після повномасштабного російського наступу як метод розрізнення росіян та українців.
Слово «паляниця» важко вимовити іноземцям, зокрема росіянам. Це пов’язано з фонетичними особливостями української мови. В українській мові звук [ц] може вимовлятися як твердо, так і м’яко. На кінці слова цей звук завжди вимовляють м’яко або пом’якшено: заєць, перець, вулиця, птиця, синиця. Виняток становлять лише окремі запозичення: палац, паяц, шприц.
Натомість у російській мові звук [ц] завжди твердий: заяц, перец, улица, птица, синица.
Привид Києва
Міська легенда про українського пілота-аса, збірний образ пілотів 40-ї бригади тактичної авіації. Його описують як пілота МіГ-29, який за перші 30 годин російського вторгнення в Україну здобув 6 повітряних перемог у небі над Києвом: збив 2 літаки Су-35, 2 літаки Су-25, по 1 літаку Су-27 і МіГ-29.
Читайте також: В Японії видали манґу про «Привида Києва»
Р
Рашизм
Російський різновид нацизму. Політична ідеологія росії, що базується на ідеях «особливої цивілізаційної місії» росіян, «старшості братнього народу», нетерпимості до елементів культури інших народів; тоталітаризмі й імперіалізмі, використанні російського православ’я як моральної доктрини, на геополітичних інструментах впливу, насамперед енергоносіях для європейських країн, військовій силі тощо.
Терміном послуговується американський історик Тімоті Снайдер.
Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики підтримує ініціативу українських науковців, журналістів, політологів, усього громадянського суспільства щодо популяризації та визнання терміна «рашизм» на національному та міжнародному рівнях.
С
Свобода
Найважливіше почуття, те, за що бореться український народ у російсько-українській війні. Воля жити у суверенній і незалежній державі.
Читайте також: Словник війни: від сміття до складу
Т
Територіальна оборона
Окремий рід сил ЗСУ, на який покладається організація, підготовка та виконання завдань територіальної оборони. Підрозділ ЗСУ, який бере активну участь в російсько-українській війні. Сили територіальної оборони створені 1 січня 2022 року на підставі Закону України «Про основи національного спротиву».
У
Україна
Батьківщина. Суверенна і незалежна країна площею 603 548 км², за збереження якої бореться український народ.
Ф
Фермери
Неочікувана допомога для ЗСУ у відбиранні ворожої техніки. Зокрема на території тимчасово окупованої Херсонщини фермери розстріляли російських військових, які приїхали до них, аби змусити продати врожай за низькими цінами та викрасти сільськогосподарську техніку. Протягом усього повномасштабного вторгнення голіруч відбирають у росіян танки та іншу техніку по всій території країни.
Х
Херсон
Тимчасово окупований росіянами адміністративний центр у Херсонській області. Відомий зокрема спротивом місцевих жителів окупації та мітингами, масовими акціями протесту щодо приналежності міста росії чи створенню так званої «народної республіки».
Місто-герой України.
Ц
Цинізм
Ставлення росії та росіян до України, намагання привласнити культуру, мову тощо. Стратегія росії щодо викрадення надбань та ресурсів України або їхнього знищення.
Ч
Чорнобаївка
Село в Харківській області, на аеродромі якого ЗСУ багаторазово завдавали успішних ударів по позиціях ворога. У масовій культурі стало мемом-глузуванням з недалекоглядності росії.
Ш
Шана
Почуття українців щодо Збройних сил на рівні із вдячністю.
Щ
Щадіння
Синонім до слова пощада.
Ь
БілЬ
Ще одне неуникне почуття у період від 24 лютого, спровоковане діями російської армії в Україні.
Ю
Юрба
Натовп. Тепер переважно можна побачити в метро, бомбосховищі чи іншому укритті.
Я
Як ти?
Фраза, якою українці висловлюють свою турботу і любов щодо рідних і близьких людей. Питання, що стало синонімом фрази «я тебе люблю».
Ядерна зброя
Зброя масового ураження, що нею рф погрожує без’ядерній Україні.
Читайте також: Це ж було вже, локдаун і кіборги: 34 нові українські неологізми і фразеологізми
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості