дослідження

Більшість мешканців міст визнають, що регулювати ввезення книжок із РФ необхідно

08.10.2018

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

52,8% опитаних жителів міст підтримують необхідність регулювання ввезення російської літератури в Україну. Про це повідомляють результати соціологічного дослідження компанії Pollster, яке було здійснене на замовлення Українського інституту медіа та комунікації.

 

Дослідження відбувалося у період з 21 серпня по 2 вересня цього року. Методом онлайн-анкетування компанія опитала 1001 респондентів у віці від 18 років, які мешкають у 120 містах різних областей України (за винятком тимчасово окупованих територій).

 

Результати показали, що 52,8% опитаних вважають, що держава повинна стимулювати розвиток українського книгодрукування шляхом регулювання ввозу літератури російських видавництв. Найбільшу підтримку такі дії держави отримали на Заході (78,2% опитаних підтримують цю ідею), найменшу – на Півдні (39,4% опитаних висловилися за підтримку). На Сході таких 37,5%, у Центрі – 63,4%.

 

Не підтримують такі дії держави – 40,1% опитаних. На Заході – 18%, у Центрі – 32,4%, на Півдні – 51,2%, на Сході – 52,4%.

 

Також повідомляється, що 47,6% опитаних нічого не знають про заборону на ввезення в Україну іноземної літератури антиукраїнського змісту. Найбільше таких на Сході (64,4%), найменше – у Центрі (33,8%), на Заході (37,1%) та Півдні 38,2%) приблизно однаково.

 

33,5% опитаних (серед тих, які чули про заборону) кажуть, що ця заборона ніяк на них не вплинула На Заході таких 37,2%, в Центрі – 43,5%, на Півдні – 36,3%, на Сході – 24%.

 

7,8% опитаних зазначають, що після введення заборони на ввіз літератури антиукраїнського характеру почали більше читати українську літературу, а 8% стали більше шукати в інтернеті інформацію, яка недоступна в українських друкованих джерелах.

 

Питання популяризації читання об’єднало всі регіони. Підтримують думку про те, що компанія з популяризації читання позитивно вплине на розвиток українського книжкового ринку, переважна більшість опитаних містян – 78,6% (на Заході таких 88,1%, у Центрі – 81,8%, на Півдні – 80,9%, на Сході – 71,5%), тоді як не підтримують – 13,7%. Ще 7,7% не змогли відповісти на це запитання.

 

На запитання про те, яких книжок не вистачає українською мовою, відповіді розподілилися наступним чином:

 

  • сучасної літератури різних жанрів у перекладах українською – 26,5%;
  • фахової та бізнес-літератури – 23,8%;
  • науково-популярної літератури – 23,3%;
  • української та світової класики – 19,2%;
  • дитячої літератури – 19,2%;
  • енциклопедій та словників – 19%;
  • фантастики/фентезі/містики – 15%
  • сучасних детективів – 12,1%;
  • сучасних історико-пригодницьких романів – 11,3%

 

32% опитаних сказали, що їм вистачає книжок українською мовою (найбільше таких на Сході – 59,7%; менше на Півдні – 20,1% та у Центрі – 13,5; найменше на Заході – 5,8%).

 

Нагалаємо, що 1 січня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо обмеження доступу на український ринок іноземної друкованої продукції антиукраїнського змісту», згідно з яким видавнича продукція, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, може бути ввезена на митну територію України та розповсюджена на її території за умови наявності відповідного дозволу, крім видавничої продукції, що ввозиться громадянами в ручній поклажі або супроводжуваному багажі загальною кількістю не більше 10 примірників.

 

Видавнича продукція, ввезена в Україну після 1 січня 2017 року в Україну без відповідного дозволу, вилучається з торговельної мережі. На суб’єктів господарювання, що порушують закон, накладається адміністративно-господарський штраф у розмірі 10 мінімальних заробітних плат за кожен випадок такого розповсюдження, вчиненого вперше, та у розмірі 50 мінімальних заробітних плат за кожен наступний випадок такого розповсюдження.

 

Раніше стало відомо, що у Києві оштрафували підприємця за незаконно ввезені російські книжки

 

Нещодавно ми повідомляли, що Держкомтелерадіо пропонує застосувати санкції до російських видавців, які поширюють видання антиукраїнського змісту.