дослідження

Чи купували європейські підлітки за «культурні ваучери» книжки?

16.07.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Підлітки Німеччини, Франції, Італії та Іспанії витратили ваучери на культурні послуги у межах програми RISE Bookselling. Результати програми оприлюднили у звіті на офіційному сайті.

 

Культурні ваучери — це фізичні або цифрові картки, які, залежно від країни, отримують підлітки у віці 15-18 років. Фіксовану суму на картці можна витратити на відвідування музеїв, виставок, театральних, музичних і танцювальних вистав, придбання книжок та інші послуги.  

 

Згідно зі звітом, завдяки розповсюдженню «культурних ваучерів» інтерес підлітків до культурної галузі збільшився. Зокрема в Італії близько 80% від виділених €500 молодь витратила на купівлю книжок.  

 

У звіті йдеться, що «програми культурних ваучерів залучили молодь у книжкові крамниці в небаченому раніше обсязі: підлітки починають читати для задоволення, а не лише за шкільною програмою».

 

У Франції та Італії ця програма існує давно, тоді як Німеччина й Іспанія запровадили її лише нещодавно, щоб відновити постраждалий культурний сектор після пандемії COVID-19.

 

 

Італія 

 

Італійська програма Bonus Cultura доступна для підлітків, яким виповнилося 18 років. Держава виділяє €500, які можна витратити впродовж півтора року, на кіно, концерти, ярмарки, театри, музеї, книжки, CD-диски, підписку на електронну й паперову пресу, а також на курси з музики, театрального мистецтва та іноземних мов. З 2016, впродовж перших трьох років існування програми, італійська молодь витратила на книжки 525 мільйонів євро: ця сума складає 47% усіх коштів, виділених за програмою Bonus Cultura. 

 

Перед її початком читачами себе вважали 46.8% відсотка підлітків, а зараз цифра зросла до 54%. Для Італії ця програма особливо актуальна, адже країна продовжує опускатися у рейтингах за індексом читання. Також в Італії помітний гендерний розрив серед читачів: 46% — жінки, 36% — чоловіки.

 

 

Франція

 

У Франції культурний ваучер має назву Pass Culture. Підлітки, що досягли 15-річного віку отримують €20, 16-річного — €30, а 18-річного — €300. Гроші можна витратити на кіно, театр, книжки, концерти, CD і DVD-диски, твори мистецтва, музичні інструменти, а також на курси з музики, танців та малювання впродовж двох років. З початку впровадження культурних ваучерів у 2019 році до програми приєдналося понад 3000 книгарень. 

 

Протягом 2022 року молодь витратила на книжки 75 мільйонів євро. Загалом за минулий рік французи купили 364 мільйони книжок, з який 7.5 мільйона — за програмою культурних ваучерів. Сьогодні література, куплена за допомогою Pass Culture, за обігом становить 1,7% від усього французького книжкового ринку. У звіті йдеться, що 51% книжок купили у великих мережевих книгарнях, тоді як 49% — у незалежних крамницях.

 

Pass Culture не передбачає доставлення книжок додому, тож підліткам, які зарезервували примірники в додатку, необхідно забрати їх у книжковому магазині. 

 

Опитування показало, що 48% учасників програми вперше завітали до місцевих книгарень, і 88% з них планують повернутися. Більшість опитуваних також усвідомлює, що таким чином підтримує книжковий сектор своєї країни.

 

 

Іспанія

 

Bono Cultural Joven в Іспанії доступний для молоді, яка досягла 18-річного віку. Програма функціонує з 2022 року. Виділені державою €400 можна витратити на театри, музеї, кіно, відеоігри, музичні записи та підписку на музичні сервіси. Лише €100 із загальної суми виплати передбачені для купівлі книжок. Однак до іспанського міністерства культури вже звернулися з пропозицією збільшити цю суму принаймні до 50% від виділених за програмою коштів, адже такі зміни будуть корисними як для місцевих книгарень, так і для молоді.

 

 

Німеччина

 

Німецький KulturPass доступний для всіх громадян, яким впродовж року виповнюється 18. Кожен підліток може витратити €200 книжки, театральні вистави, концерти та інші культурні заходи впродовж двох років із моменту активації. Програму запустили 14 червня 2023 року. Особливо корисно для німецького книжкового ринку те, що в телефонному додатку є.жюмолодь зможе відразу переглянути список книгарень, у яких можна купити бажані книжки.

 

 

Загалом дослідження результатів RISE Bookselling показало, що в країнах Європи, які запровадили програми культурних ваучерів:  

  • збільшилися витрати на культурні потреби серед молоді;
  • збільшилася кількість юних читачів; 
  • підвищилася взаємодія з книгарнями.

 

Серед досвідчених читачів також спостерігалося розширення вподобань: підлітки почали читати літературу різних жанрів. 

 

Однак дослідники зазначають, що культурні ваучери все ж не є надійним джерелом доходу, натомість їх слід розглядати як додаткову фінансову підтримку.

 

Мета трирічної програми RISE Bookselling, фінансованої Європейським Союзом — зміцнення європейського культурного сектору. Програма спрямована на те, щоб поширювати серед молоді звичку витрачати гроші на культурні послуги. 

 

З повним текстом звіту можна ознайомитися за посиланням.

 

Як відомо, раніше в Україні до 24 лютого 2022 року теж планували запустити схожу програму.

 

Читайте також: єПідтримка на книжки: обсяги продажів зросли втричі

 

Фото: RISE Bookselling