Ексклюзив

Які книжки купує молодь в межах програми «єКнига»

14.05.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У межах програми «єКнига» вісімнадцятирічні українці витратили на купівлю книжок майже 68 млн грн. Про це повідомили на сайті Українського інституту книги (УІК).

У межах програми 65% покупців становили жінки, 35% — чоловіки. Ті, хто користувався програмою, надають перевагу онлайн-книгарням на противагу фізичним крамницям: 67% проти 33% відповідно.

 

Загалом у межах програми купили 214 978 примірників книжок, з них 3 135 електронні.

 

Мережі книгарні, де книжки купували найчастіше:

  • Якабу (28,30%);
  • Книгарня Є (25,41%);
  • Клуб сімейного дозвілля (24,06%);
  • Рідіт (5,90%);
  • Книголенд (4,02%).

 

Книжки цих видавництв куупували найчастіше:

  • КСД (20,86% / 44 854);
  • Vivat (14,36% / 30 876);
  • BookChef (13,10% / 28 171);
  • Ранок (5,88% / 12 650);
  • ВСЛ (3,71% / 7 982).

 

Серед найпопулярніших книжок переважно зарубіжні автори (88%), з них переважає романтична та young adult література. Серед українських авторів трапляються автори бестселерів — Володимир Станчишин, Ілларіон Павлюк, Андрій Сем’янків.

 

В УІК зазначили, що молодь цікавиться виданнями із психології, зокрема тими, що порушують теми ментального здоров’я. Підвищений попит і на книжкові серії: багато бестселерів є частинами циклів.

 

10 книжок, які молодь купувала найчастіше:

 

У коментарі Читомо начальниця відділу зв’язків з громадськістю УІК Тетяна Петренко розповіла, що преференції 18-річних відповідає загальним книжковим топам, в яких більшість — перекладна література. «Ми очікували на більший відсоток купівлі електронних книжок зокрема від 18-річних українців за кордоном, для яких електронна книжка лишається доступнішою за паперову. На суму 908 гривень можна придбати 2–3 книжки. Водночас сам процес вибору стимулює інтерес: хочеться роздивитися, що саме зараз є на ринку, краще познайомитися з книжковим світом. Сьогодні молодь має безліч варіантів дозвілля — багато хто звертається до тіктоку та іншого швидкого контенту, серед якого нерідко трапляються матеріали від представників країни-агресора. Наше завдання — пропонувати якісну альтернативу, показувати всі переваги української книги та давати доступ до неї», — наголосила вона.

 

В УІК також повідомили, що 23 млн грн лишаються на рахунках отримувачів невитраченими. «Відповідно до інформації, яка надходить до Інституту від банків-учасників програми „єКнига“, кількість отримувачів, які отримали і взагалі не використали державну допомогу на придбання книг становить 14 168 осіб», — розповіли в установі на запит агентства «Інтерфакс-Україна».

 

 єКнига — програма державної підтримки, в межах якої українці й українки, яким виповнилося 18 років, можуть протягом року отримати допомогу від держави на купівлю книжок. Сума цієї допомоги – 908,4 грн. Кошти протягом трьох місяців можна використати виключно на купівлю паперових, електронних і аудіокниг українською мовою в книгарнях та видавництвах, які беруть участь у програмі.

 

Як повідомлялося, одними з найпопулярніших книжок, придбаних в межах програми, стали роман «Покинь, якщо кохаєш» Коллін Гувер, антологія української поезії про кохання «Так ніхто не кохав» й «Антологія української поезії ХХ століття: від Тичини до Жадана».

 

Щоб заохотити молодь купувати книжки, українські літературні діячі й діячки запровадили флешмоб #єКнига18, в межах якого діляться порадами книжок, які хотіли б прочитати, будучи вісімнадцятилітніми.

 

Читайте також: Чи відчули видавці підтримку завдяки книжковим сертифікатам і «тисячі Зеленського»?

 

Чільне фото (ілюстративне): Олег Перевєрзєв/Книжковий Арсенал