* ESC - закрити вікно пошуку
Youtube
Іще 9 каналів на Youtube про мову, культуру й літературу
11.11.2022Після добірки буктюберів в українському сегменті Youtube розповідаємо про довколалітературні та культурні канали, кількість яких теж безупинно зростає. Від жіноцтва в українській літературі до творців українських мальописів — можна знайти контент на будь-який смак. Ми відібрали для вас дев’ять нових і цікавих каналів в українському культурному Youtube, на які радимо підписатися.
Шалені авторки
Ютуб-канал, що не потребує додаткового представлення. Літературознавці Віра Агеєва та Ростислав Семків розповідають про жінок, які відмовилися бути другою статтю. На каналі є цикл відео про українських та зарубіжних письменниць, науковиць, художниць та громадських діячок. «Упродовж ХІХ-XX століть у європейській культурі виробилася нова ціннісна ієрархія. Жіноче більше не визначається як вторинне і підпорядковане, гендерні студії ревізували засадничі уявлення, міфи й упередження. Наше завдання — увиразнити зв’язки вітчизняної культури, її долученість до світових процесів», — йдеться в описі каналу. Що ж, мети Агеєва та Семків успішно досягають: серед найпопулярніших відео — блоги про Марко Вовчок, Оксану Забужко, Лесю Українку, Ольгу Кобилянську та Олену Пчілку.
Палає
Від блогу, де авторка Віра Агеєва, до блогу, де обговорюють її книжки. «Палає» — ютуб-канал журналісток Яни Брензей та Емми Антонюк, на якому вони щосереди та зоп’ятниці обговорюють все, що їх хвилює — від мовного питання, «хороших рускіх» до фемінізму й Тіндера. Одна з рубрик має назву «Вовчиці» — це щомісячний книжковий клуб, до якого можуть приєднатися всі охочі. Крім того, Емма Антонюк започаткувала також серію інтерв’ю з відомими українськими особистостями «Це ніхто не буде дивитись». Серед обраних персоналій і діячі культури та літератури — Ростислав Семків, Богдана Романцова, Ірена Карпа, Євгенія Кузнєцова, Віра Агеєва. Хочете свіжого погляду на українське суспільство та теми, які йому небайдужі (зокрема і літературу) — вам сюди.
WiseCow
Канал-відеолекторій, де можна знайти безкоштовні лекції з мистецтва, історії, культури, літератури, кінематографу та моди. Нехай канал вже три роки не оновлювали, однак ті відео, що вже є на ньому, справді варті уваги. Щиро раджу курс «Українська література в іменах» від Євгенія Стасіневича про те, які імена зробили укрліт такою, як ми знаємо її сьогодні — від Панаса Мирного до Майка Йогансена.
Культуртригер
Доволі молодий канал для всіх, хто цікавиться українською та світовою культурою. Як зазначають в описі до нього, «відеопроєкт покликаний відкрити чимало таємниць, шок-контенту та сенсацій у світі мистецтва та помирити їх зі логікою розвитку культури». Автори каналу — поетка Елла Євтушенко та поет Богдан-Олег Горобчук.
Теми каналу найрізноманітніші — від деокупації шкільної програми, проблематичності постаті Міхаїла Булгакова та різниць українського і російського менталітетів до феномену популярності Сергія Жадана та питань, нащо людству музика й абстрактне мистецтво. Це блог для всіх, хто цікавиться навколокультурними темами, однак не може самотужки дійти до їхнього вивчення. Що ж, «Культуртригер» популярно й цікаво пояснить усе за вас.
Фантастичні talk(s)
Канал п’ятьох українських письменниць-фантасток, які «щомісяця збираються, аби обговорити новинки та віяння галузі, а також підняти келих за українську фантастику». Авторки — Ірина Грабовська, Світлана Тараторіна, Наталія Матолінець, Дарія Піскозуб та Наталія Довгопол. Окрім власне обговорень літератури, родзинкою каналу є серія інтерв’ю з Джо Аберкромбі, Ребеккою Кван, Вікторією Шваб, у планах Джонатан Страуд і Марісса Маєр (рекомендуємо всім прихильникам фантастики, які добре володіють англійською мовою). А ще письменниці з Фантастичні talk(s) — засновниці однойменної премії у сфері фантастичної української та зарубіжної літератури.
Критичний Панч
Іще один молодий (навіть новонароджений) канал та ще один, до створення якого долучився Ростислав Семків. «Критичний Панч» — це відеожурнал літературної критики, присвячений пам’яті літературознавця і критика, засновника видання «ЛітАкцент» Володимира Панченка. Канал має на меті давати фахову оцінку літературним текстам та активізувати літературні процеси в Україні. Ресурс публікуватиме як рецензії, так і огляди. Нехай відео поки не так і багато, радимо придивлятися до блогу вже, щоб потім можна сміливо було зараховувати до перших його шанувальників.
ідея олександрівна
Ідея Олександрівна, власниця однойменного каналу, філологиня, студентка НАУКМА, розповідає про репресії щодо української мови, ресурси для її вивчення, але найбільше зосереджується на її діалектах та їхніх особливостях. Ці відео далеко не академічні — про діалекти Ідея розповідає за допомогою жартів та прикладів із мемів. Хоч головний фокус блогу — українська мова, на каналі можна знайти як огляди на твори сучукрліт, так і головне про українські гаївки. А ще до створення відео зазвичай долучається кицька Мальва, яка навіть має власний фанклуб.
Eugenia Kuznetsova
І знову про мову. Наступна рекомендація — блог письменниці Євгенії Кузнєцової, де вона розповідає про мовну політику у процесі роботи над книжкою «Мова-меч: як говорила радянська імперія». Серед тем, цікавих Євгенії, — правопис 2019 року, мовознавчі суперечки, примусова трансформація української за часів СРСР та питання мови в контексті російсько-української війни. Вона лаконічно й доступно пояснює людям будь-якої підготовки процеси, які впливали на наше сприйняття мови і її становлення. Кому дивитися: всім, зацікавленим в історії української.
Мальописи З Району
Насамкінець канал про комікси, вони ж мальописи, який виріс з оригінального однойменного подкасту, що виходив на Радіо Район. Наповнення каналу — це серія інтерв’ю з людьми, які творять та штовхають українську комікс-індустрію: художниками, авторами, видавцями, власниками крамничок, перекладачами, верстальниками, редакторами, маркетологами, блогерами. «Ви почуєте голос усіх, хто створює мальовані історії для вас в Україні», — обіцяють творці каналу Михайло та Юрій.
Читайте також: 10 каналів на Youtube про мову, культуру й літературу
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості