ексклюзив

Харків, Івано-Франківськ і міста Львівщини: які нові книгарні з’явилися в Україні

04.03.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

В Україні відкрилися нові книгарні: «Сенс» в Івано-Франківську, дві книгарні «КнигоЛенд» у Львівській області та перша велика «Книгарня-каварня» в Харкові.

«Сенс» в Івано-Франківську

14 лютого 2025 року в Івано-Франківську розпочала роботу перша за межами Києва книгарня «Сенс». Новий простір розташований у центрі міста на території інноваційного центру «Промприлад» за адресою вул. Української Перемоги, 23.

 

Засновник «Сенсу» Олексій Ерінчак пояснив, що вибір Івано-Франківська як наступного міста для розширення мережі значною мірою пов’язаний із ініціативою засновника «Промприладу» Юри Филюка.

 

«Конкретно у виборі Івано-Франківська керувався великою енергією і бажанням засновника “Промприладу” Юри Филюка. Ми давно знайомі, і він зумів знайти аргументи, чому на “Промприладі” має бути “Сенс”. Я повірив», – розповів Ерінчак в ексклюзивному коментарі Читомо.

 

Книгарня має площу 375 м², вона поєднує книжковий магазин, кав’ярню з внутрішнім двориком, дитячу кімнату та амфітеатр для зустрічей і подій. Дизайн інтер’єру розробив архітектор Василь Грищенко: у просторі використано склоблоки, великі вікна, глибокий бордовий колір та полички з фанери для екологічного оформлення.

 

Щодо перших спостережень за відвідуваністю простору, Ерінчак зазначив: «Щодо регіональних відмінностей – поки рано говорити, бо “Сенс” в ІФ працює менше двох тижнів, але точно помітно, що “Сенс” на “Промприладі” відвідує набагато більше людей з дітьми, ніж наші київські простори».

 

 

Дві нові книгарні «КнигоЛенд» у Львівській області

У містах Шептицький та Золочів Львівської області відкрилися нові книгарні мережі «КнигоЛенд».

 

Засновник мережі Ігор Зарудко пояснив, що відкриття книгарень у невеликих містах є частиною глобальної місії – популяризувати українську книгу та залучати до читання нових людей.

 

«Ми маємо дві непохитні місії – популяризувати українську книжку та закохувати людей у читання. Відкриття книгарень у невеликих містах України вирішує одразу два завдання: українська книжка стає ближчою та доступнішою, а ми допомагаємо новим читачам стати частиною книжкового світу», – розповів він в коментарі Читомо.

 

Зарудко також звернув увагу на особливості книжкових уподобань у різних містах: «Якщо категорія А книжок переважно збігається, то категорії В і С значно відрізняються в регіонах. Наприклад, десь історія користується більшим попитом, а десь майже не продається. Так само по-різному сприймаються жанри – десь ромкоми мають високі продажі, а десь вони майже не рухаються».

 

Щодо відкриття двох книгарень, засновник «КнигоЛенд» поділився, що місцеві мешканці дуже тепло зустріли нові магазини: «Було неймовірно приємно читати в соцмережах, як люди тегали нас і дякували за відкриття. Такі історії неабияк надихають».

 

Зазначимо, у ніч на 1 березня від російського острілу у Харкові постраждали 2 книгарні мережі «Книголенд».

 

Читайте також: Ігор Зарудко: На Подолі книгарень вдосталь, потрібно відкриватись в райцентрах

Перша велика «Книгарня-каварня» у Харкові

1 березня в Харкові відкрилася перша велика «Книгарня-каварня», заснована видавцем Олександром Савчуком. Це простір, що поєднує книгарню, кав’ярню, музей, бібліотеку та коворкінг.

 

Нова книгарня є продовженням проєкту «Книгоукриття», але має значно більший масштаб. «Ця фірмова книгарня-каварня – продовження проєкту “КнигоУкриття” і носить ту саму назву», – розповів Савчук в ексклюзивному коментарі Читомо.

 

Засновник пояснив, що досвід роботи попередньої книгарні показав потребу у просторі, який дозволяв би не лише купувати книжки, а й організовувати події та зустрічі: «Досвід безпосередньо підказав, що є необхідність у такому поліфункційному просторі, де можна купити книгу, випити кави, провести захід, лекцію, зустріч тощо».

 

Дизайн простору розробив архітектор Віктор Дворніков. Серед особливостей оформлення – французька етажерка, високі шафи для книжок і виставкова вітрина, де щомісяця презентуватимуть особливу книжку.

 

Асортимент книгарні поки складається лише з видань видавництва Савчука, але кожне з них презентують: «Ми вирішили, що можна через події розкривати кожне видання, яке ми вже випустили».

 

У команді книгарні – колишні волонтери та фахівець із кави Андрій Карпович.

 

Щодо вибору нової локації, Савчук пояснив, що книгарня-каварня розташована в центрі міста для кращої реалізації своєї освітньої місії: «Під час подій не вистачало місця. Крім того, виявилося, що теми, яких ми торкаємося у виданнях, багатьом харків’янам невідомі. Тому ця освітня функція краще реалізується, якщо книгарня в центрі міста та із зручним графіком роботи».

 

На відміну від першого «Книгоукриття», яке працювало лише три дні на тиждень, нова «Книгарня-каварня» відкрита щодня з 9:00 до 20:00.

 

Читайте також: Як працює «Книгоукриття». Видавець Савчук про захист від ворожої ідентичності

 

Як повідомлялося, нещодавно нові книгарні відкрилися у Києві, на Закарпатті та Полтавщині. У 2024 році книжкові крамниці з’явилися в Одесі, Івано-Франківську, Дніпрі, Вінниці й Чернівцях.

 

Фото Олександра Осіпова, надані Олександром Савчуком/фейсбук-сторінка Ігоря Зарудка/фейсбук-сторінка книгарні «Сенс»