* ESC - закрити вікно пошуку
Вікторія Амеліна
Книжка Вікторії Амеліної «Дивлячись на жінок, які дивляться на війну» — у фіналі премії Джорджа Орвелла
14.05.2025
До короткого списку премії The Orwell Prize в номінації Political Writing увійшла книжка Вікторії Амеліної Looking at Women, Looking at War («Дивлячись на жінок, які дивляться на війну»).
Книжка Вікторії Амеліної Looking at Women Looking at War містить низку розповідей про українських жінок, які залучені в боротьбу з російськими окупантами або допомагають її вести.
«Коли 24 лютого 2022 року росія вторглася в Україну, Вікторія Амеліна воєнних злочинів і літописницею надзвичайних жінок, таких як вона сама, які приєдналися до опору. Всі в Україні знали, що Амеліна документує війну. Вона фотографувала руїни шкіл і культурних центрів, записувала свідчення тих, хто вижив, і очевидців звірств. І поступово перетворювалася на оповідачку, записуючи те, що згодом стало цією книжкою. Вікторія Амеліна залишила по собі неймовірну розповідь про руйнівні наслідки війни та ціну опору. Чесна, інтимна та влучна, ця книжка стане класикою», — ідеться в анотації.
«Її герої — українці, які в різний спосіб намагаються досягти справедливості чи то пак правосуддя. Річ у тім, що книжку я пишу англійською, а в англійській, на відміну від української, це одне й те саме слово «justice». Серед героїнь — голова Центру Громадянських Свобод Олександра Матвійчук, журналістки Наталка Гуменюк та Віра Курико, документатор(к)и воєнних злочинів з ГО «Truth Hounds», адвокатки Євгенія Закревська та Лариса Денисенко. Частиною книжки стане також і наша півторагодинна публічна розмова на BookForum з Філіпом Сендсом. Вочевидь, героїнею книжки є також і я сама, а ще — українські міста, містечка та села: Київ, Харків, Ізюм, Балаклія, Кривий Ріг, Чернігів, Капитолівка, Вербівка, Високопілля, Новоселівка та інші», — розповідала Вікторія Амеліна про майбутній текст під час 29-го BookForum у Львові.
.
Спочатку це мала бути збірка репортажів про українок, які документують російські злочини, та згодом структура ускладнилася. В книжці з’явилися щоденникові записи, есеї, історичні розвідки, фрагменти інтерв’ю та навіть вірші. Героїні книжки — документаторка Truth Hounds з позивним «Казанова», журналістки і репортерки Євгенія Подобна і Віра Курико-Агієнко, правозахисниці Олександра Матвійчук, Лариса Денисенко, Катерина Рашевська, історикиня Олена Стяжкіна, письменниця Світлана Поваляєва, директорка Харківського літературного музею Тетяна Пилипчук, бібліотекарка Юлія Какуля-Данилюк, адвокатка і військова Євгенія Закревська, громадська активістка Ірина Довгань, поетка, колишня дружина вбитого письменника Володимира Вакуленка Ірина Новіцька. Їхні фото для книжки зробила Юлія Кочетова.
.
Вікторія Амеліна не встигла закінчити книжку: у 2023 році вона загинула під час російської ракетної атаки на Краматорськ.
.
«Це мемуари про війну, яка ще не закінчилася. Однак від першого розділу до кінця сила образу жінок, які спостерігають за війною, невблаганна та необхідна. Амеліна вирушає на відпочинок зі своїм маленьким сином, поки війна женеться за нею та всіма іншими в Україні. Вона заповнює заявку на фінансування літературного фестивалю, стоячи в черзі в аеропорту, перевіряючи новини на телефоні та „думаючи про свій новий пістолет і про те, чому я, недалекозорий книжковий хробак, вирішила його купити“. Так розгортається чудово написана книга, технічно незавершена, але з трагічною повнотою», —зазначили журі премії.
Премія імені Джорджа Орвелла присуджується за твори, які «здатні перетворити політичний текст на мистецтво». Таке побажання залишив сам Орвелл у своєму заповіті. Призовий фонд премії становить 3 тисячі фунтів. Нагороди присуджують у чотирьох категоріях: політичний нонфікшн, політична проза, журналістика та репортажі на тему бездомності.
Повний перелік номінантів можна переглянути на сайті премії.
.
Як повідомлялося, 2019 року премію отримали дві книжки про Конфлікт у Північній Ірландії. 2018-го року репер та письменник із Шотландії Loki (Даррен Мак-Ґарві) став лавреатом премії Джорджа Орвелла за книжку «Сафарі бідності» (Poverty Safari).
.
Читайте також: 5 небезпек сучасної росії, які передбачив Орвелл у романі «1984»
Зображення: скриншот із сайту премії
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості