Андрій Курков

Курков: З росією в найближчі 40-50 років щодо культури нема сенсу говорити, але з «білим списком» можна

21.04.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Президент українського PEN-клубу, письменник Андрій Курков вважає, що потрібно буде підтримувати діалог з тими російськими письменниками, які виступають про війни й проти путіна. Про це він заявив в інтерв’ю з Лізою Цареградською для Суспільного.

 

Курков зазначив, що знає російськомовних письменників, які живуть за кордоном вже по 20-30 років, є іноземними громадянами, пишуть російською, вважають себе чи їх вважають російськими письменниками: «Чи вони відповідають за [дії] путіна, якщо коли вони виїхали з росії, його ще не було? Якщо вони всі 20 років його критикують, відмовляються приймати від росії літературні нагороди і таке інше?».

 

Курков пригадав свою відповідь німецькому PEN-клубу щодо доцільності бойкоту російської культури про потребу сформувати «білий список» та повідомив, що знає по прізвищах майже всіх російських письменників і літераторів, які виступають проти путіна. Якщо посилатися на листи, які вони підписували, то один лист — це 150 людей, максимально 500. Але серед них відомих до десятка.

 

Він також зазначив, що з подібною до німецької заявою виступив і американський PEN про те, що зовсім скасовувати російську культуру не можна.

 

На думку Куркова, українцям варто сформувати два списки: той, хто за мир, проти війни і за Путіна, — це теж «чорний список», хто проти Путіна і проти війни — це «білий список».

 

«Але одночасно 500 і більше людей підписували заяви на підтримку путіна, на підтримку агресії. Мене найбільше вразила заява російських письменників [підписали «великолепные пять сотен» письменників], яка була надрукована 4 березня в Літературній газеті, де вони прямим текстом  підтримували «спеціальну операцію в Україні, денацифікацію України» тощо, а на наступний день оприлюднили відкритий лист викладачів і студентів Санкт-Петербурзького університету з таким самим сюжетом: за агресію, за путіна, проти України. Тобто нам з росією в найближчі 40-50 років в культурному плані нема чого робити, нема про що говорити», — наголосив він.

 

Курков повідомив, що вважає: говорити з тими російськими письменниками, хто є в «білому списку», треба буде. Він заявив, що готовий зустрічатися на сцені будь-якого театру в Європі з Владіміром Сорокіним, який давно виступає за Україну і проти путіна, та іншими літературними діячами: «Я  не знайомий особисто, але знаю, що Дмітрій Биков, якого отруїли «новачком», але він вижив, теж виступає проти агресії, проти путіна. Ну, і звичайно старше покоління людей з оточення Іґоря Іртеньєва і Владіміра Шендеровича».  

 

Нагадаємо, німецький PEN-клуб висловив побоювання про «перемогу божевілля», якщо світ бойкотуватиме росіян та їхню культуру. У заяві також ішлося про те, що ворог [України та інших демократичних країн] — Путін, а не Пушкін, Толстой чи Ахматова. 

 

У відповідь на це президент українського PEN-клубу Андрій Курков повідомив, що діалог під час війни неможливий. 

 

У заяві він запропонував скласти «білий список» з російськими письменниками та культурними діячами, які виступили проти російської війни в Україні: «Підтримаймо тих, хто підтримує нас».