Довженко-Центр

Суд відхилив право на захист Довженко-Центру від «реорганізації»

21.11.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Касаційний господарський суд підтвердив рішення Північного апеляційного господарського суду, згідно з яким Довженко-Центр не має права оскаржувати рішення щодо своєї реорганізації. Про це повідомили на фейсбук-сторінці Довженко-Центру. 

«Виходить, що в жодному суді та в жодній інстанції Довженко-Центр не має права захищатися від знищення», — зазначили у Довженко-Центрі.

 

В інституції також зазначили, що суд не врахував основний мотив позову — збереження та захист культурної спадщини.

 

«Це має стати тривожним дзвінком для інших державних закладів, яким не пощастило бути у підпорядкуванні держави, — по суті, інституції позбавляються субʼєктності та конституційного права на оскарження рішень органів управління», — йдеться у повідомленні. 

 

Крім того, представники Міністерства культури та стратегічних комунікацій повністю підтримали Довженко-Центр, але суд не звернув увагу на їхню позицію.

 

«Рівно в цей же час у Верховній Раді президент України палко говорив про “справедливість”, “довіру до влади”, “стимул, а не тиск”, “культурний суверенітет”, “внутрішню єдність” та “експертні рішення” і про битву на всіх фронтах, від воєнного до культурного. Схоже, хтось когось не чує і не бачить. Або президент не бачить, наскільки всупереч його словам ідуть процеси, або гілки влади глухі до його візій. Або суспільству показують ту “картинку”, яка не має нічого спільного з реальністю. От тільки з українців дієвість не вибити примусом чи “недопуском бунтів”. Детектор наступу на гідність і свободу спрацьовує за замовчуванням, і ця навичка покращується постійно. Однак окремим особам, яких посадили в крісло держслужбовця, досі невтямки, що силу інституцій і спільноти варто підтримувати та використовувати на спільне благо, а не прибивати зверху короною “ієрархії” або намагатись “доїти”», написала виконувачка обов’язків голови Довженко-Центру Олена Гончарук у фейсбуці.

 

Як відомо, Довженко-центр двічі намагалися реорганізувати без згоди колективу: в 2010 та в 2022 роках. Обидві спроби де-факто передбачали виселення Довженко-Центру з його приміщень. 

 

Нагадаємо, у серпні 2022 року Державне агентство України з питань кіно де-юре передало всі фільми з колекції та майно центру Державній установі «Науковий центр кінематографії України», що де-факто означало ліквідацію кіноархіву. 

 

Зі свого боку в Держкіно тоді сказали, що Довженко-Центр планують реорганізувати, а не ліквідувати. Після громадського розголосу й протестів у Мінкульті повідомили, що виступають проти ліквідації центру, і підтвердили, що наразі йдеться лише про його реорганізацію. У листопаді 2022 року тодішній міністр культури Олександр Ткаченко заявив, що реорганізацію кіноархіву припинять.Утім, тоді Олену Гончарук відсторонили від виконання обов’язків в.о. генеральної директорки Державного підприємства «Національний центр Олександра Довженка». У лютому 2023 року вона повторно виграла конкурс на посаду гендиректора «Довженко-Центру», проте наказ про її призначення досі не підписаний.

 

Протягом років суспільна кампанія на підтримку Довженко-Центру, що супроводжувалась акціями протесту та міжнародної адвокації, не припинялася.

 

Чільне фото: фейсбук-сторінка Центру