книговидання

У 95% українських видавців катастрофічно впали продажі під час війни

14.04.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

За місяць повномасштабного вторгнення росії в Україну 95,1% видавців зазначають, що продажі книжок катастрофічно знизилися. Про це йдеться в опитуванні культурно-видавничого проєкту Читомо «Як працюють українські видавці в умовах війни». 

Водночас зменшилися, але не суттєво у 3,7%, а зросли всього лише у 1,2%.

 

Багато видавців відмітили, що попри падіння продажів, вони виклали книжки у вільний доступ. Зокрема це Свічадо, Наш Формат, Видавництво Старого Лева, Vivat, Родовід, Астролябія, Yakaboo Publishing, НК-Богдан.

 

Також видавництво Анетти Антоненко, Книголав, Фоліо відкрили продаж електронних книжок на сайті за 1 грн. 

 

Дехто здійснює онлайн-продажі і відвантаження книжок, але вони дуже мізерні. Торгівля здійснюється тими книжками, які вже були надруковані до війни і до яких є доступ. 

 

Відповідно від прибутку залежить і можливість видавців виплачувати заробітну плату співробітникам. Так, під час воєнного стану 17,1% можуть виплати її повноцінно, частково — 54, 9%, не мають можливості виплачувати — майже третина (28%). 

Саме тому багато видавців просять про інституційну підтримку, податкові пільги, кредитування і компенсацію зарплатні тим, хто в небезпечних зонах.

 

«Дотації для сфери культури (спрощенні системи оподаткування, будь-яка підтримка на фінансовому рівні). В часи війни люди перш за все дбають про базові потреби, тому книговидання всіляко потрібно підтримувати», — зазначають у видавництві «Свічадо». 

 

«Державна підтримка співробітників видавництв, які знаходяться на території ведення військових дій на час війни по аналогії з щомісячними виплатами вчителям, які не можуть працювати. Це може бути виплата мінімальної зарплати. Інакше галузь буде знищена, бо співробітники перекваліфікуються. А ще почати розробляти програму відновлення та стимулювання галузі — бібліотеки, книгарні, видавництва», — розповідають у видавництві «Ранок». 

 

«Пошук зарубіжних фондів, асоціацій (і створення відповідної бази), які б стали потенційними замовниками для українських видавництв для закупівлі і поширення книг серед українців, які змушені були покинути домівки і виїхати закордон», — коментують у видавництві «Каламар». 

 

Повну версію дослідження книговидавничого ринку під час війни дивіться на сайті культурно-видавничого проєкту Читомо за посиланням. 

 

Онлайн-опитування гравців книжкового ринку проходило з 26 березня по 8 квітня 2022 року. В ньому взяли участь 81 видавництво з усієї України. 

 

Нагадаємо, що внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україні тільки 2,4% видавництв змушені були покинути Україну та ведуть свою діяльність за кордоном.

 

Як відомо, в Україні провели дослідження впливу війни на роботу креативних індустрій за час повномасштабного вторгнення росії в Україну.