видавнича конференція

У Сакартвело проходить конференція видавців Кавказу та Чорноморського басейну. росію не запрошували

12.04.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

11 та 12 квітня у Тбілісі  в межах проєкту «Тбілісі – світова столиця книжки» проходить регіональна видавнича конференція країн Кавказу та Чорноморського басейну. Про це повідомляють на сайті грузинської Асоціації видавців і книгорозповсюджувачів, яка й організувала конференцію.

У конференції беруть участь представники Сакартвело, Туреччини, Вірменії, Азербайджану, Болгарії, Румунії, України, а також з Великої Британії та США. До конференції долучаться і представники Міжнародної асоціації видавців (IPA) та  PEN America.

 

Захід відбувається у змішаному форматі, оскільки представники української видавничої сфери долучилися онлайн.

 

Основні теми заходів:

 

  • Переклади з регіону: як «малі» мовні культури з багатим культурним тлом забезпечують достатнім простором для читання у «великих» мовних культурах;
  • Свобода публікації: цензурні виклики регіону;
  • Проблеми з авторським правом та вплив періоду CoVID на авторські права;
  • Як продати авторські права?
  • Регіональні книжкові ярмарки як культурні центри;
  • Література із зон бойових дій;
  • Пропагування читання;
  • Книгарні та книготоргівля в регіонах – виклики пандемії: інтернет-продажі;
  • Книжкові редактори: вибір зарубіжної літератури та популяризування місцевих сучасних письменників;
  • Книжковий маркетинг; виклики незалежних і малих видавництв. 

 

Українське книговидання на конференції представлятимуть Юлія Козловець, координаторка Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», Андрій Курков, письменник, президент Pen Ukraine, Оксана Хмельовська, кураторка програм підвищення кваліфікації Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», співзасновниця та головна редакторка «Читомо», Богдана Неборак, головна редакторка The Ukrainians.

 

«Сьогодні 47 день війни росії проти України, і ми маємо гуманітарну катастрофу зараз. Понад 600 освітніх закладів пошкоджені або знищені від рук окупанта. Ми втратили музеї і церкви, а також театри — ви, напевне, чули про трагедію, що сталася з Маріупольським драматичним театром, у якому ще минулого літа проходив літературний фестиваль, а під руїнами якого було знищено щонайменше 300 людей. Чи у Харкові вдруге розстріляли будинок “Слово”, де в радянські часи жили українські письменники, які були цинічно вбиті Сталіним. І тепер новий Сталін пошкодив символ літературного ренесансу і модернізму України», – зазначила Хмельовська під час свого виступу. 

 

Вона також наголосила на кількості жертв серед цивільного населення, і попросили бойкотувати російських видавців, бо ті, платячи податки, підтримують вбивства мирних жителів України, зокрема понад 180 дітей.

 

Хмельовська розповіла, що продажі в 95% українських видавців за останній місяць катастрофічно знизилися, тому вся видавнича спільнота очікує на підтримку й солідарність – від допомоги інформаційної до купівлі прав на українські книжки.

 

Юлія Козловець наголосила: «Я хочу попросити вас разом подумати, що саме ви можете зробити, щоб підтримати нас. Ми легко розуміємо один одного як люди, що мають справу з книжками. Тож поміркуймо над тим, як ви можете допомогти: створити нові шляхи розповсюдження українських книжок для потреб біженців у вашій країні? Створити мережі для друку наших книжок у друкарнях вашої країни? Запустити ініціативи з розповсюдження електронних книжок чи авдіокниг? Придбати права на книжки українських авторів і перекладати їх вашою мовою, щоб ваші люди краще зрозуміли нас, зрозуміли, яка Україна, які причини цієї війни та чому росія робить це з усіма нами? Або дати нам можливість виступити на ваших ярмарках перед вашою авдиторією? Підтримуючи нас, ви підтримуєте себе. Кожна дія має значення».

 

Оксана Хмельовська

Юлія Козловець

Богдана Неборак

Андрій Курков

 

Представники росії у конференції участі не беруть, оскільки картвельська видавнича спільнота бойкотує їх через війну в Україні.

 

Як відомо, Тбіліський міжнародний книжковий фестиваль припинив співпрацю з усіма російськими видавцями. 

 

Також президент PEN Сакартвело Паата Шамуґія від імені організації опублікував звернення, у якому висловив солідарність грузинських письменників з українцями.