PEN Ukraine

Український PEN висловив підтримку народові Сакартвело

05.12.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Український PEN виступив із заявою, в якій висловив солідарність із картвельським народом у боротьбі за свободу та європейське майбутнє. Заяву оприлюднили на офіційному сайті організації.

«Ми, українські письменники, перекладачі, журналісти, правозахисники, науковці, видавці, митці, висловлюємо солідарність з грузинськими колегами та всім грузинським суспільством у їхній боротьбі за свободу та своє європейське майбутнє», — йдеться у зверненні.

 

Автори заяви наголосили, що картвели проявляють неабияку сміливість у протестах проти проросійської політики влади та згортання європейської інтеграції. «Ми захоплюємося сміливістю грузинського народу, який протестує проти рішення влади призупинити процес європейської інтеграції країни, а також проти утвердження в країні проросійської диктатури», — зазначили у PEN.

 

Українські інтелектуали також нагадали, що їм знайомий шлях боротьби за незалежність: «Історичні події не можна порівнювати, історія кожної боротьби за свою незалежність є унікальною. Але нам важливо сказати у ці дні, що, пройшовши шлях українських революцій і нині виборюючи своє майбутнє під час російської геноцидальної війни проти нашого народу, ми розуміємо і підтримуємо вашу боротьбу».

 

Окрім того, у зверненні ідеться про подяку картвелам, які борються пліч-о-пліч із українськими військовими: «Ми надзвичайно цінуємо, що грузинські побратими й посестри борються за нашу свободу пліч-о-пліч з українськими військовими, і знаємо, що наші народи сьогодні спільно відстоюють європейські цінності і виборюють своє право на європейський і демократичний шлях своїх країн».

 

«Ми висловлюємо цілковиту солідарність з грузинським народом у його відважній боротьбі за свою свободу та закликаємо уряди інших країн та Раду Організації Об’єднаних Націй з прав людини та інших міжнародних правозахисних та гуманітарних організацій засудити російську агресію в Грузії, добиватися чесних і прозорих виборів з дотриманням Конституції та законів Грузії, звільнення всіх затриманих та притягнення до відповідальності винуватців репресій проти грузинського народу», — підсумували в PEN.

 

Як відомо, у червні 2024 року у Сакартвело офіційно набрав чинності ідентичний російському закон «Про прозорість іноземного впливу», після того, як його підписав спікер парламенту, обійшовши вето президентки Саломе Зурабішвілі.

 

26 жовтня відбулися вибори до парламенту Сакартвело. Офіційно на них перемогла владна партія «Грузинська мрія», яка здобула майже 54% голосів. Прохідний бар’єр у 5% подолали ще чотири опозиційні партії. Усі вони відмовилися визнавати результати виборів та входити до парламенту. 27 жовтня президентка Саломе Зурабішвілі відмовилася визнати результати парламентських виборів і оголосила акцію протесту. Опозиція  також не визнає результатів парламентських виборів.

 

Міжнародні спостерігачі заявили, що вибори пройшли в умовах «нерівних можливостей, тиску та напруження». Правоохоронці країни розслідують 47 справ, пов’язаних із виборчими порушеннями.

 

Європарламент також не визнав результатів виборів і закликав до повторного голосування. Проте суд у Тбілісі відхилив позови опозиційних партій та громадських організацій, які вимагали визнати недійсними підсумкові протоколи.

 

Опозиційні партії оголосили безстрокові вуличні протести, вимагаючи нових парламентських виборів. Тим часом «Грузинська мрія» одноосібно затвердила новий склад парламенту, призначила дату президентських виборів, висунула свого кандидата та заявила про припинення переговорів про вступ до ЄС до 2028 року. Оголошення про відмову від переговорів із ЄС викликало хвилю протестів, яка переросла в сутички, а силовий розгін демонстрантів лише розпалює хвилю протестів.

 

24 листопада видавці й письменники також вийшли на акцію протесту проти результатів. 30 листопада у Тбілісі під час демонстрації побили картвельського поета Звіада Ратіані.

 

Зазначимо, на початку нової фази російсько-української війни президент PEN Сакартвело Паата Шамуґія від імені організації опублікував звернення на підтримку Українського PEN, у якому висловив солідарність картвельських письменників з українцями.

 

Читайте також: Чому Грузія хоче називатися Сакартвело

 

Чільне фото: Зураб Цавашадзе