* ESC - закрити вікно пошуку
ексклюзив
В Україні вдруге проведуть національний тиждень читання поезії
05.03.2025
Національний тиждень читання поезії 2025 відбудеться з 17 по 23 березня. Про це повідомили на сайті Українського інституту книги (УІК), що організовує тиждень читання.
Тема у 2025 році — «Пісня тисячі голосів», гаслом стали слова Сергія Жадана: «З чого все почалося? Вона заговорила про мужність і зброю. В неї навіть не голос – в неї багатоголосся».
У межах тижня поезії реалізують проєкт «Мистецтво пам’яті» про креативні практики пам’ятування. Він передбачає:
- створення відеопроєкту «Ритми пам’яті» на поезії загиблих поетів;
- радіопроєкт з озвучення фраґментів віршів загиблих авторів професійними акторами та поетами;
- проведення офлайн-заходу з презентацією відеопроєкту та пам’ятки з креативних практик пам’ятування, що допоможе кожному зрозуміти свою роль у системі збереження пам’яті, переоцінити підходи до літератури і долучитись до збереження пам’яті про загиблих.
Також відбудеться серія офлайн-заходів «Поезія у часи війни: Вечір віршів до Тижня поезії» — поетичні читання у 5 регіонах України. Гештег тижня читання — #ТижденьПоезії2025.
Також під час тижня поезії запланована низка онлайн-активностей:
- «Бінго української поезії»: всі охочі зможуть розповісти про 7 різних категорій поезії;
- флешмоб #watchUaPoetry, в рамках якого запрошуємо усіх бажаючих створювати відеоролики, анімації чи слайдшоу на основі українських поетичних творів;
- флешмоб #ReadUaPoetry – читання української поезії в перекладах іншими мовами, щоб показати її значення та вплив у світі;
- маратон #ВіршіСвідки, в межах якого блогери та лідери думок ділитимуться на своїх сторінках у соціальних мережах віршами, що засвідчують різні досвіди проживання війни;
- онлайн-фестиваль читання поезії «Пісня тисячі голосів», у межах якого українські поети й поетки в запланований час читатимуть свої твори в прямому ефірі на своїх сторінках у соцмережах.
«Поезія — це спосіб почути одне одного. Це можливість зафіксувати досвід і знайти відгук. Тиждень поезії покликаний підкреслити, що література дозволяє нам сприймати суспільство цілісно, не стираючи унікальність кожного досвіду. Вірші стають способом знайти слова для пережитого, відчути підтримку і взаєморозуміння. Цей тиждень — нагода вслухатися у багатоголосся української поезії, де кожен знайде слова, що відгукнуться в його серці», — зазначають в УІК.
У коментарі Читомо начальниця відділу зв’язків з громадськістю УІК Тетяна Петренко розповіла, що головна ідея цього, як і попередніх тижнів читання, — об’єднання всієї України навколо книжок.
Тетяна Петренко також повідомила, що до акції Український інститут книги приурочив новий каталог поезії. Він поділений на 4 тематичні розділи:
- «Поезія (з) війни», де зібрані збірки поетів і поеток, які захищають чи захищали Україну від
російських окупантів у ЗСУ; - «Сучасна українська поезія» – книжки поезій сучасних авторів і авторок;
- «Класика» – перевидані чи вперше видані поезії авторів минулих сторіч;
- «Поетичні антології» – видання авторства кількох авторів, поезії яких об’єднані тематикою,
жанром чи періодом.
Національний тиждень читання відбудеться у форматі онлайн-фестивалю. За словами комунікаційниці, він дає змогу авторам промотувати себе і свою творчість, а читачам і слухачам поезії — познайомитися з новими голосами та почути улюблених поетів і поеток.
Підкріплюючи гасло «Тисяча голосів», УІК проведе 5 поетичних вечорів в різних містах – Києві, Харкові, Одесі, Вінниці й Хмельницькому. Кураторкою цих події є поетка й культурна менеджерка Тетяна Власова. Також вона організовує поетичний марафон #ВіршіСвідки.
Окрім того, низка медіа підготує матеріали про поетів своїх регіонів, а також добірки віршів про свої міста. «Ми заохочуємо усіх долучатись до цього процесу і показувати поетичне різноманіття України, відкривати для себе класиків і сучасників, які описують і осмислюють ландшафти вашого рідного міста чи регіону», — зазначає Тетяна Петренко.
Вона розповіла, що кураторкою проєкту «Мистецтво пам’яті» стане Олена Герасим’юк — поетка, парамедикиня добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри», співзасновниця проєкту «Недописані».
23 березня в Києві відбудеться захід, в межах якого різні ініціативи, які займаються питанням пам’яті і пам’ятування, поділяться своїми досвідами і покажуть креативні роботи, які допомагають продовжувати жити поезіям загиблих поетів. «Сьогодні ми можемо і маємо ставати медіаторами між живими і мертвими, бути голосами тих, хто більше не з нами. “Ритми пам’яті”, які ми готуємо — це серія анімованих робіт на тексти загиблих українських поетів, які буде продемонстровано під час заходу та поширено після його завершення», — додає Тетяна Петренко.
У межах тижня поезії УІК також закликає бібліотеки, книгарні, культурні осередки в Україні і за кордоном проводити офлайн-заходи, які дадуть змогу громадам гуртуватись, а любителям поезії — знаходити однодумців. Наразі на інтерактивній мапі подій зареєстровані 160 запланованих заходів. Щоб зареєструвати свою подію в межах тижня читання, потрібно заповнити гугл-форму.
Як повідомлялося, національний тиждень читання поезії започаткували у 2024 році. Тоді ж відбувся і національний тиждень читання нонфікшн-літератури.
Читайте також: Збираючи та розкидаючи слова: Актуальна українська поезія 2024 року
Чільне зображення: УІК
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості