Вікторія Амеліна

Вікторія Амеліна й Салман Рушді стали лавреатами норвезької премії за свободу слова

14.03.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Письменники Салман Рушді й Вікторія Амеліна отримали премію Норвезької асоціації письменників за свободу слова. Про це повідомили на сайті організації.

Вікторію Амеліну нагородили посмертно, це перший випадок в історії премії, коли відзнаку присуджують після смерті письменника чи письменниці.

 

Як повідомили в Міжнародному комітеті Норвезької асоціації письменників, нагородження Вікторії Амеліної — спосіб привернути увагу до України й подій російсько-української війни, що суперечить міжнародному праву: «Україна зараз веде боротьбу не на життя, а на смерть за виживання як нація, за право просувати і зберігати свою мову і культуру — і не в останню чергу за право будувати суспільство з демократією і свободою вираження поглядів. Вікторія Амеліна виступає — в теперішньому часі — як представниця всього цього. Навіть після смерті вона залишається живим голосом для всіх українських письменників».

 

«Сильним і чітким голосом вона змальовує українську перспективу неймовірної ситуації, в якій вони опинилися, і змушує нас по-новому побачити її наслідки. Хоча її більше немає серед нас, вона промовляє до нас все більш виразно», — описала асоціація письменників творчість Вікторії Амеліної.

 

 

Салмана Рушді нагородили за те, що він — «ікона в боротьбі за свободу літератури та мистецтва, а також у критиці самого поняття “богохульство”» та «принциповий захисник свободи слова та вільної поезії, а також прихильник мирного співіснування між різними релігіями, між східними та західними культурними течіями, які зливаються разом у його літературних творах».

 

Церемонія нагородження відбулася 9 березня в Осло на щорічному зʼїзді Спілки письменників Норвегії. Приз вручила міністерка культури Норвегії Лубна Джафері. Вікторію Амеліну вшанували хвилиною мовчання й оплесками.

 

Премію Норвезької спілки письменників за свободу слова заснували в 1993 році за досягнення у боротьбі за свободу слова, у 2024 році відбулася тридцята церемонія нагородження. Премію можуть присудити як норвезьким, так і іноземним авторам за свободу думок і толерантність у їхніх текстах. Лавреатів обирає міжнародний комітет та члени спілки письменників Норвегії.

 

Салман Рушді — британський письменник, критик та публіцист індійського походження, колишній президент американського PEN-центру.

 

Вікторія Амеліна — українська письменниця, авторка романів «Синдром листопаду, або Homo Compatiens», «Дім для Дома» та книжок для дітей. Була волонтеркою, громадською діячкою. Від початку російсько-української війни здійснювала волонтерські поїздки на деокуповані території Україні.

 

Як повідомлялося, Вікторія Амеліна посмертно отримала орден «За заслуги» ІІІ ступеня. Упродовж 2023 року Салмана Рушді нагородили премією від Центру Вацлава Гавела та премією миру німецьких книгарів.

 

Читайте також: Вікторія Амеліна: Після трагедії не потрібно слів, усі слова скочуються у вирву

 

Чільне зображення: колаж Читомо

Фото: PEN Ukraine