Григорій Сковорода

З нагоди 300-ліття: як Україна святкуватиме день народження Григорія Сковороди

28.11.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

3 грудня 2022 року виповнюється 300 років із дня народження видатного українського філософа й поета Григорія Сковороди. Нехай росія «вітає» його обстрілом музею у Сковородинівці, повномасштабна війна не стане на заваді вшануванню ювіляра. Онлайн та офлайн конкурси, виставки й семінари, присвячені 300-літтю Сковороди, у добірці Читомо.

Офлайн

Львів: У Львівському музеї історії релігії триває виставка «Мудрість як зброя».

 

На ній представлені твори 22-х авторів з галузі живопису, графіки, ткацтва, що відображають сковородинівську філософію, а також 58 авторських плакатів сковородинівської тематики студентів факультетів дизайну і реклами.

 

«В основі задуму виставки було бажання візуалізувати духовну спадщину філософа, спонукати відвідувачів музею замислитись над глибиною думки, озброїтись сковородинівською мудрістю, яка б полегшила сприйняття викликів воєнного часу», — зазначають на сайті музею.

 

Київ: 3 грудня в Українському Домі відкриють національний мистецький проєкт «Світ Сковороди».

 

На виставці представлять рукописи, автографи, першодруки, графіку та малюнки філософа. Також можна буде побачити вцілілу статую зі зруйнованого російськими обстрілами національного музею в селі Сковородинівка.

 

Також планують інтерактивні об’єкти, майстер-класи зі створення байок-коміксів, живі виступи і барокову музику.

 

У Національному університеті «Києво-Могилянська академія» з 28 листопада по 3 грудня триватиме фестиваль «300 хвилин про Сковороду».

 

У програмі лекції, виставка, кінопоказ. Організатори фестивалю пропонують неформальне спілкування з науковцями різних поколінь і різних наукових інтересів замість офіціозу. Серед учасників «300 хвилин про Сковороду» Тарас Лютий, Ростислав Семків, Діана Клочко, Юлія Карпець, Володимир Маслійчук та інші.

 

Кам’янець-Подільський: Всеукраїнський культурний проєкт «Становлення ідентичності» від культурної асоціації «Новий Акрополь» в Кам’янці-Подільському та Кам’янець-Подільським державним історичним музеєм-заповідником 

 

З 15 листопада по 6 грудня триватиме спеціальна програма заходів, в яку входять:

  • виставка «Українські філософи»;
  • тематичні екскурсії;
  • круглий стіл «Становлення ідентичності – шлях до щастя»;
  • літературно-музична майстерня «Хто я є і куди йду?» тощо.

 

Полтава: У Полтавському художньому музеєві імені Миколи Ярошенка відкрилась виставка «Невловимий птах»

 

75 авторів презентують 107 тематичних живописних і графічних робіт.

Онлайн

Для науковців і науковиць:

 

Ресурс «Григорій Сковорода. «Байки харківські»: читаємо, слухаємо, вивчаємо…», створений фахівцями Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка.

 

Ресурс узагальнює інформацію про окремі видання «Байок харківських» і наукові дослідження цього жанру творчості Г. Сковороди, надає доступ до повних текстів байок в інтернеті, методико-бібліографічних, а також фото-, аудіо- та відеоматеріалів.

 

На базі Полтавської політехніки відбудеться Всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасні рецепції світоглядно-ціннісних орієнтирів Григорія Сковороди».

 

Науковці та популяризатори творчості українського філософа матимуть нагоду поділитися власними напрацюваннями за наступними напрямами:

 

  • Переосмислення філософських ідей Григорія Сковороди в умовах війни в Україні;
  • Педагогічна спадщина Григорія Сковороди;
  • Літературна творчість «українського Сократа» в сучасному дискурсі;
  • Життєвий та творчий шлях Григорія Сковороди: краєзнавчі аспекти;
  • Григорій Сковорода в сучасному мистецтві.

 

За результатами конференції видадуть колективну монографію.

 

Для всіх: 

 

Проєкт skovoroda.today від імені філософа пропонує написати листа в майбутнє. 

 

Лист можна писати собі чи близькій людині. Адресат отримає його після перемоги України в російсько-українській війні.

 

Окрім того, можна відвідати інстаграм-сторінку, яку ведуть від імені 28–річного Грега — саме так Григорій підписував свої листи. Протягом 300 днів до дня народження філософа на сторінці публікують дописи під хештегами: #СковородаМотивує, #СковородаСвяткує, #СковородаПояснює, #СковородаРекомендує, #СковородаУШоці, #SKOVORODATODAY.

 

Харківський Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва запрошує художників і майстрів декоративно-прикладного мистецтва долучитися до арт-проєкту «Сад мистецьких пісень».

 

1 грудня 2022 року на ресурсах Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва презентують онлайн-виставку робіт.

 

Також можна придбати новий поштовий блок від Укрпошти та пам’ятну срібну монету «Сад божественних пісень» до 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди.

 

Чільна ілюстрація: Олесь Доній