державна мова

Херсонщина як взірець: У 2023 затвердили 41 програму з опанування української

11.01.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Упродож 2023 року в Україні затвердили 41 обласну та місцеву програми розвитку і функціонування української мови як державної. Про це повідомили на сайті Уповноваженого із захисту державної мови.

Упродовж року ухвалили 8 обласних і 33 місцеві програми, серед яких 23 — у громадах Херсонщини.

«Я вдячний за таку позицію голові ОВА Олександру Прокудіну, який, затвердивши у квітні 2023 року комплексну обласну програму, спонукав громади краю розробити аналогічне. Мовні програми Херсонщини розроблені як визволеними громадами, так і тими, які тимчасового перебувають під окупацією російських злочинців. Державницький підхід херсонців — взірець іншим куточкам України, як захищати національні інтереси, діяти на випередження, забезпечувати права громадян на інформацію та послуги українською, плануючи організацію безкоштовних мовних курсів, поповнюючи бібліотечні фонди, дерусифікуючи громадський простір тощо», — сказав Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Він розповів, що місцеви програми з розвитку української мови запрвадили у таких громадах: Бериславська, Генічеська, Олешківська, Голопристанська, Новокаховська, Чорнобаївська, Білозерська, Музиківська, Дар’ївська, Виноградівська, Чулаківська, Каланчацька, Мирненська, Долматівська, Бехтерська, Асканія-Нова, Тавричанська, Зеленопідська, Новотроїцька, Високопільська, Великоолександрівська, Нововоронцовська, Борозенська громади.

Тарас Кремінь також звернувся  до очільників міст та областей, де немає мовних програм. Він звернув увагу на громади Києва, Харкова та Одеси, звідки продовжує надходити найбільше скарг.

«Хочу наголосити, що із загальної кількості звернень у 2023 році, які надійшли на мою адресу, третина зі столиці – Києва. Майже по півтисячі — з Харківської та Одеської областей. Сподіваюся, що протягом 2024 року в Україні нарешті затвердять державну програму, діятиме достатня кількість місцевих програм, функціонуватимуть мовні курси», — сказав Тарас Кремінь.

Усього ж з ініціативи уповноваженого із захисту державної мови протягом 2021-2023 років прийняли 78 місцевих програм розвитку та функціонування української мови як державної, з яких 18 — обласні.

Як повідомлялося, у 2023 році українці надіслали 8 скарг про порушення мовного закону у сфері книговидання.

Читайте також: Путівник з історії утисків української мови