війна

Міжнародний PEN солідарний із Україною і вимагає припинити кровопролиття

25.02.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міжнародний PEN вимагає від Росії припинити напад на Україну. Про це повідомляють на офіційному сайті PEN International.

 

Окрім Міжнародного PEN, заяву підписали 25 регіональних PEN-клубів, серед них Московський і Санкт-Петербурзький.

Оновлення – 24 лютого 2022:

24 лютого Росія розпочала широкомасштабний воєнний напад на Україну. У відповідь на ці новини Бурган Сонмез, президент міжнародного PEN-клубу, сказав:

 

«Міжнародний PEN-клуб категорично засуджує насильство, яке російські збройні сили розв’язали проти України, й закликає негайно припинити воєнний напад на суверенну, незалежну державу. Кровопролиття необхідно припинити просто зараз. Ми підтримуємо Україну, наших друзів в українському PEN, і закликаємо президента Путіна негайно припинити цю війну. Мусить запанувати мир».

 

Оригінальна заява – 22 лютого, 10:00

 

Ми – міжнародний PEN, усесвітня асоціація письменників, український PEN і нижчепідписані центри PEN – серйозно занепокоєні ситуацією в Україні, яка стрімко погіршується: Росія накопичує війська біля українських кордонів і загрожує застосувати військову силу. Ми закликаємо до мирного розв’язання, яке поважає права всіх мешканців України, через мирний діалог і повну повагу до свободи вираження, що відповідає Хартії PEN-клубу.

 

Минуло вісім років від невизнаної «анексії» Криму Росією, яка порушує міжнародне законодавство, і встановлення фактичного контролю проросійських озброєних груп над самопроголошеними «республіками» на Донбасі, і становище з правами людини в Україні продовжує викликати серйозні занепокоєння. Понад 14000 осіб загинуло, близько 1,45 млн осіб внутрішньо переміщені, й чимало журналістів було затримано, викрадено, катовано чи піддано іншим переслідуванням лише за виконання своєї роботи.

 

В окупованому Криму тривають порушення міжнародних прав людини й міжнародного гуманітарного права – або ж воєнних законів. Тим часом Росію звинувачують в організації нещодавньої низки кібератак проти України, націлених на її Міністерство оборони. 17 лютого 2022 року від обстрілів шкіл і житлових районів Донбасу постраждало цивільне населення та пошкоджено об’єкти цивільної інфраструктури. 21 лютого президент Путін визнав самопроголошені «Донецьку Народну Республіку» та «Луганську Народну Республіку» незалежними державами – всупереч міжнародному законодавству – та вислало туди війська нібито з «миротворчою» метою.

 

«Усі люди мають право на мир, вільне вираження й свободу зібрань. Український народ уже вісім довгих років потерпає від насильства, яке включає воєнну агресію, майстерні інформаційні атаки та окупацію частини української території Росією. Як члени PEN, ми, керуючись нашою Хартією, зобов’язуємося зробити все можливе, щоб розвіяти всю ненависть і втілити ідеал єдиного людства, яке живе в мирі й рівності в усьому світі.

 

Нас глибоко непокоїть погіршення ситуації в Україні й загроза, яку кровопролиття несе всьому народу України та миру, безпеці й надії всіх мешканців регіону. Ми знову закликаємо всі сторони докласти всіх можливих зусиль для забезпечення мирного розв’язання збройного конфлікту в Україні через мирний діалог і припинення пропаганди, яка розпалює насильство», – сказав Бурган Сонмез, президент міжнародного PEN-клубу.

 

«Гібридна війна, що її Росія вела проти України впродовж восьми років, тепер перетворюється на звичайну, в якій втрати серед військових і цивільних може сягати сотень тисяч. Європа не змогла захистити європейські цінності на своїй території, частиною якої є Україна. Ми вже не на краю прірви; ми вже однією ногою там.

 

Якщо лідери вільного світу не здійснять останню, рішучу спробу зупинити війну, яку Російська Федерація так прагне розв’язати, можна буде впевнено сказати: Друга світова війна нічому не навчила людство! Я звертаюся до всіх вільних людей на нашій планеті: зробіть усе можливе, щоб захистити свободу й незалежність України. Без вільної й незалежної України не може бути вільної й безпечної Європи!», – сказав Андрій Курков, президент українського PEN.

 

Нас турбує загроза миру й свободі вираження, яку створює відмова президента Путіна визнати право українського народу визначати своїх майбутніх союзників і творити свою історію без втручання Москви. Анексія Криму, вторгнення військ на Донбас і їх необґрунтоване зосередження довкола України, хай то вздовж [російських] кордонів або в Чорному морі, мусить припинитися.

 

Необхідно поважати суверенність, незалежність і територіальну цілісність України. Слід застосувати багатосторонню дипломатію для уникнення конфліктів і непорозуміння та повністю захистити свободу вираження й доступ до інформації як в Україні, так і в Росії.

 

Підписанти 

 

Міжнародний PEN

Український PEN

Австрійський PEN

Албанський PEN

Англійських PEN

В’єтнамський закордонний PEN

Німецький PEN

PEN Америка

PEN Канада

PEN-клуб кубинських письменників у вигнанні

PEN Мальта

PEN Мельбурн

PEN Москва

PEN Нідерланди

PEN Норвегія

PEN м. Перт

PEN  Румунія

PEN-центр Боснії та Герцоговини

Польський PEN

Санкт-Петербурзький PEN

Словенський PEN

Французький PEN

Хорватський PEN

Чорногорський PEN

Шведський PEN

Японський PEN

 

Нагадаймо, що на підтримку України уже виступили Польський PEN, Московський PEN, Румунський PEN, Французький PEN та Грузинський PEN.