Франкфурт 2022

Стала відома програма національного стенда України у Франкфурті

14.10.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Програма українського національного стенда на Франкфуртському книжковому фестивалі включатиме близько 40 публічних і фахових заходів англійською та німецькою мовами за участі понад 70 письменників й культурних діячів. Про це Читомо повідомили в Українському інституті книги (УІК).

Серед тем, що підійматимуть у програмі:

  • роль письменника в боротьбі з пропагандою;
  • значення та важливість перекладу в інформаційній боротьбі;
  • наслідки безкарності росіян;
  • культурна політика, ілюстрація, фотографія і дитяча книга в часи війни. 

 

«Цьогорічна українська програма на Франкфуртському книжковому ярмарку є результатом співпраці українських та німецьких видавництв, державних установ обох країн, культурно-освітніх ініціатив та спільним прагненням показати, що українська культура продовжує розвиватися навіть у такі скрутні часи. Цитата Сергія Жадана з книжки “Життя Марії”: “Що вони можуть нам зробити, поки ми чуємо один одного?” стала девізом програми у Франкфуртському павільйоні та є нагадуванням, що війна триває не тільки проти України, а є війною проти всієї Європи», —  зазначила координаторка проєктів з літератури та перекладу Goethe-Institut в  Україні, кураторка  участі  України на ярмарку Марія Шубчик.

 

Цього року дискусійна панель українського стенда буде нерозривно пов’язана з темою війни. Серед учасників — Оксана Забужко, Сергій Жадан, Андрій Курков, Юрій Андрухович, Наталка Сняданко, Гаська Шиян, Таня Малярчук, Софія Онуфрів, Клаудія Дате, Ютта Ліндекугель, Олеся Островська-Люта, Володимир Шейко, Альона Каравай, Мстислав Чернов, Валентина Вздульська, Тамара Марценюк, Pictoric та інші. Окрім того, ввідбуватимуться події за участі правозахисників, митців та лідерів думок з України, Німеччини, Австрії, Тайваню й Болгарії.

 

Події програми українського національного стенда:

 

  1. про свідчення очевидців воєнних злочинів, про медіа та громадянське суспільство в російсько-українській війні говоритиме українська правозахисниця Олександра Матвійчук, голова «Центру громадянських свобод» — лавреата Нобелівської премії миру 2022;
  2. про вплив історії на теперішнє, завершення постколоніальної ери та життя меншин в Україні із західними колегами розмовлятимуть Андрій Портнов, Тарас Лютий, Микола Рябчук, Катерина Міщенко, Олеся Яремчук та інші. Програма пропонуватиме також розмови про українську культуру та книговидання — книжковий дизайн, мистецьку й кулінарну книгу, літературу українських 1920-х, нові книги українських письменників;
  3. у межах фахової панелі Український інститут книги презентує колекцію Books from Ukraine — каталог українських видань, рекомендованих до перекладу на іноземні мови, представлений у каталозі Frankfurt Rights та доступний іноземним видавцям. Про значення міжнародних партнерств з Україною та поширення української книги в бібліотеках світу розкажуть представники сфери книговидання та бібліотечної справи, культурні діячі Олександра Коваль, Марія Шубчик, Олена Одинока, Юлія Козловець, Софія Челяк, Оксана Бруй, Тіна Бутенко та інші;
  4. в онлайн-форматі участь у Франкфуртському книжковому ярмарку візьме також перша леді України Олена Зеленська, котра 21 жовтня представить проєкти Українська книжкова поличка і «Книжки без кордонів», які, під патронатом першої леді України, реалізуються Українським інститутом книги, Міністерством культури та інформаційної політики України та Міністерством закордонних справ України, а 22 жовтня — проєкт “Better Time Stories”, патронесами якого стали перша леді України Олена Зеленська, перша леді ФРН Ельке Бюденбендер, перша леді Австрії Доріс Шмідауер та принцеса Нідерландів Лаурентін;
  5. 21 жовтня о 18:30 нове звучання української поезії ХХ століття представить перформанс «Фокстроти» — проєкт Мистецького Арсеналу за участі Сергія Жадана, Юрія Гуржи та Люби Якимчук, спеціально адаптований для німецької публіки. Візуальну складову створили художниця-колажистка Гриця Ерде та медіамитець Євгеній Арлов. Кураторка — Оксана Щур. Переклад текстів німецькою — Беатрікс Керстін;
  6. Сергій Жадан, котрий цьогоріч отримає головну нагороду Франкфуртського книжкового ярмарку — Премію миру німецьких книгарів, також читатиме свою поезію на головній сцені ФКЯ в суботу, 22 жовтня.

 

«Дуже важливим є те, що на виклики, які постали перед українським книжковим та бібліотечним секторами, відгукнулася європейська видавнича спільнота. Українське книговидання вперше опинилося в центрі професійної уваги іноземних видавців і перекладачів», — наголосила директорка УІК Олександра Коваль.

 

Український національний стенд розміщуватиметься у павільйоні 4.0 (B 114). Він оформлений графічною дизайнеркою Альоною Соломадіною та архітектором Олександром Манукьянсом, засновником Manukians Studio, на основі візуально розвинених мотивів з мозаїки «Дерево життя» української художниці Алли Горської, яка була знищена в Маріуполі цього року внаслідок російської військової агресії проти України. 

 

Програма українського стенда на Франкфуртському книжковому ярмарку, кураторами якої є Український інститут книги та Goethe-Institut в Україні, — складова частина комплексного пакета заходів, на які Міністерство закордонних справ Німеччини виділяє кошти з додаткового бюджету на 2022 рік, щоб пом’якшити наслідки загарбницької війни росії проти України. 

 

Співорганізатори стенда — Український інститут книги, Goethe-Institut, Франкфуртський книжковий ярмарок, Міністерство культури та інформаційної політики України (МКІП).

 

Інформаційний партнер участі України на Франкфуртському книжковому ярмарку — Суспільне.

 

Нагадаємо, на ярмарку виступить президент України Володимир Зеленський. Франкфуртський книжковий ярмарок у 2022 році відбуватиметься з 19 по 23 жовтня. 

 

В ярмарку візьмуть участь близько 4000 учасників з понад 80 країн. Україну на події представлять 10 письменників та 43 видавці, зокрема інді-видавництва матимуть окремий стенд. 

 

Чільне фото:  picture alliance / Friedel Gierth