заява

Памук, Мюллер, Ішіґуро й інші нобелівські лавреати: Виведіть свої війська з України!

02.03.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

163 нобелівські лауреати висловили свою підтримку українському народу перед лицем російської агресії. Про це йдеться у відкритому листі, з текстом якого можна ознайомитися.

 

Серед 163 нобелівських лауреатів є 6 письменників, а саме:

 

  • Акінванде Воле Бабатунде Шоїнка — нігерійський драматург, письменник, поет і публіцист. Президент Африканської спільноти культури, організатор Всесвітнього фестивалю негритянських мистецтв. Лауреат Нобелівської премії з літератури 1986 року.

 

  • Джон Максвелл Кутзее — південно-африканський, пізніше австралійський письменник. Двічі отримував Букерівську премію. Лауреат Нобелівської премії з літератури 2003 року.

 

  • Ельфрі́де Єлі́нек — австрійська письменниця та феміністка, нагороджена Нобелівською премією в галузі літератури в 2004 році.
  • Орхан Фериит Памук — турецький письменник, прозаїк, володар найвищих світових премій, лауреат Нобелівської премії з літератури 2006 року.

 

  • Герта Мюллер — румунська та німецька письменниця. Лауреатка Нобелівської премії з літератури 2009 року.
  • Кадзуо Ішіґуро ОБІ — британський письменник японського походження, лауреат Нобелівської премії з літератури 2017 року.

 

«Подібно до того, як нацистська Німеччина напала на Польщу у 1939 році (використовуючи подібні трюки та фальшиві провокації) та на Радянський Союз у 1941, уряд Російської Федерації під проводом президента Путіна розпочав необґрунтовану військову агресію – ніщо інше як війну – проти сусідньої держави, України», — йдеться у заяві.

 

Вони запевняють, що ретельно добираємо слова, оскільки не вірять, що «російський народ грає свою роль у цій агресії».

 

За їхніми словами, усі вони засуджують військові дії та заперечення президентом Путіним самої легітимності існування України.

 

На їхню думку, російське вторгнення грубо порушує Статут ООН, який каже, що «Всі члени мають утримуватися у своїх міжнародних стосунках від загроз чи застосування сили проти територіальної цілісності чи політичної незалежності будь-якої держави».

 

Воно ігнорує Будапештський меморандум 1994 року, який зобов’язав Росію та інші країни поважати суверенітет, незалежність та чинні кордони України. Російські безпекові хвилювання можна було задовольнити в рамках Статуту ООН, Гельсінського Акту 1975 року та Паризької Хартії 1990 року.

 

«Розв’язання війни, як зробили президент Путін та його поплічники, – це непевний, кривавий та непродуктивний шлях до майбутнього. Російське вторгнення заплямувало міжнародну репутацію російської держави на десятиліття вперед. Воно стане перешкодою для її економічного розвитку та джерелом труднощів для її населення. Накладені санкції обмежать свободу пересування талановитих та працьовитих росіян по світу», – йдеться у заяві.

 

Лауреати підкреслюють, що сотні українських вояків, російських вояків та українських мирних громадян, включно з дітьми, уже загинули.

 

«Це так сумно й так непотрібно. Ми об’єдналися навколо цього звернення, щоб закликати російський уряд припинити вторгнення до України та вивести свої війська з України. Ми поважаємо спокій та силу українців. Ми з вами. Наші серця линуть до родин та друзів усіх, українців та росіян, хто вже загинув чи поранений», – написали вони.

 

Усього його підписали 163 нобелівських лавреатів. Перелік усіх підписантів можна переглянути тут.

 

Нагадаємо, своїми публічними заявами Україну підтримали також відомі письменники Маргарет Етвуд, Стівен Кінг, Ольга Токарчук, Фредерік Беґбедер, Джоан Ролінґ, Ювал Ной Харарі та інші. Крім того, понад 1300 письменників, серед яких Світлана Алєксієвич, Орхан Памук та Салман Рушді, підписали заяву PEN International  з вимогою припинити жорстокість, спричинену російським вторгненням в Україну.