LitCom

Створили авдіоантологію та артвідео поезій загиблих поетів і поеток

17.03.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

В Україні створили аудіоантологію віршів поетів та поеток, яких убила росія «ГолосиНедописані». Про це повідомляється у соцмережах проєкту «Недописані» памʼяті людей літератури, чиї життя забрала росія 

«Існують голоси, які не заглушать жодні ворожі кулі. І саме з таких — сильних і непроминальних — ми розпочинаємо цьогорічний Національний тиждень читання поезії. Для нас усіх це можливість бодай у записі ще раз почути митців слова, які втратили життя через російську агресію», — ідеться в дописі.

 

 

Аудіоантологія містить 10 поезій, прочитаних їхніми авторами: Максимом Кривцовим, Олександром Гошиликом, Максимом Ємцем, Іллею Чернілевським, Ігорем Мисяком, Юрієм Руфом, Глібом Бабічем, Сергієм Скальдом, Вікторією Амеліною та Надією Агафоновою.

 

Окрім того, до кожного аудіозапису додали коротку довідку про автора та його творчий доробок.

 

 

Ідею реалізував проєкт «Недописані» та книжковий застосунок LitCom у співпраці з Українським інститутом книги та за інформаційної підтримки фестивалю «Земля поетів» у межах національного тижня читання поезії, який триватиме з 17 по 23 березня.

 

Прослухати поезії можна за посиланням у застосунку LitCom.

 

Окрім того, проєкти «Ритм» (засновниця — Ірина Миколів) та «Недописані» (засновники —
Олена Герасим’юк та Євген Лір) створили бібліотеку артвідео на вірші поетів та поеток, які загинули внаслідок російської воєнної агресії. Візуалізували архівні записи поезій Максима Кривцова, Максима Ємця, Іллі Чернілевського, Бориса Гуменюка, Ігоря Мисяка, Сергія Скальда та Вікторії Амеліної.

 

 

Творча група створювала відеоряд для кожного вірша, спираючись на сенси і ритміку поезій. Формат артвідео обрали, щоб увиразнити голоси та якомога точніше зберегти атмосферу, в якій вони писалися та озвучувалися.

.
«Тематика цьогорічного Тижня поезії дуже суголосна тому, чим вже понад рік займається наше невелике творче об’єднання художників «РИТМ». Ми працюємо з архівними записами українських військових, яким ми зобов’язані нашим життям і свободою, додаємо їхнім голосам видимості через внутрішній нерв і ритм кожного вірша, через колір і рух візуальної поезії. Їхній голос обірвала війна, але ритм їхнього голосу не можна стишити», —  зазначила роботу з артвідео Ірина Миколів.

.
Співзасновниця проєкту «Недописані» Олена Герасим’юк наголошує: «Серія візуальної поезії від “РИТМ” — це не тільки унікальне явище в системі креативних практик. Насамперед це свідчення від поетів, які віддали життя за нашу з вами свободу. Спроба нашої невеличкої команди митців перетворити цінні записи авторських прочитань на візуальну перлину стає доказом перемоги мистецтва над тишею. Адже поки звучить голос поета, доки є ті, хто його слухають. Автор назавжди лишається на сцені».

 

 

Щодня упродовж Національного тижня читання поезії 2025 усі 7 артвідео проєкту з’являються на сторінках проєкту «Недописані». Кожне з них доповнює інформація про авторів.

 

У суботу, 22 березня, о 13:00 у культурному просторі Squat17B на події «Мистецтво пам’яті» відбудеться офіційна презентація усієї серії артвідео проєкту.

 

 

«Недописані» — проєкт, присвячений тим дієвцям літературної галузі, чиє життя забрали росіяни. Серед них — письменники, поети, перекладачі, редактори, видавці, бібліотекарі, поширювачі літератури, працівники книжкової фабрики. Автори проєкту «Недописані» — військовий, волонтер, письменник, перекладач Євген Лір і парамедикиня добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри», поетка Олена Герасим’юк.

 

Ірина Миколів — художниця, яка досліджує перетин мистецтва, пам’яті та відчуття присутності, створюючи проєкти, що працюють на межі живопису, психології та філософії вшанування.

 

Як повідомлялось, волонтерський проєкт «Недописані» ідентифікував 224 діячів і діячок літератури, які були вбиті чи загинули за час російсько-української війни.

 

Читайте також: Птахи та бійниці у дні тривог: нова поезія війни

 

Зображення надані представниками проєктів.