IBBY

Американська секція IBBY відзначила дві українські книжки

21.01.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Національна секція США Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги (The United States Board on Books for Young People, USBBY) уклала перелік видатних книжок з країн світу 2024 року, до якого увійшли книжки «Жовтий метелик» Олександра Шатохіна та «Хто зробить сніг» Мар’яни Прохасько й Тараса Прохаська. Про це USBBY повідомила на своєму сайті.

Сайлентбук «Жовтий метелик» Олександра Шатохіна — це «тиха книжка» про життя після війни, розбитої та обмеженої війни.

 

«Колючий дріт на початку з павуком — то образ обмежень і сковувань та страху, що дає війна. Війна, як колючий дріт, заганяє тебе в певні рамки, обмеження, несвободу. Метелики — це те, що було до війни, ніби душі, ніби місця, які були зруйновані війною. Дівчинка — це власне Україна — та, що тікає і протестує проти обмежень, рабства. Зустрічаючи метеликів, незважаючи на все вільних і яскравих, дівчинка розуміє, що життя буде продовжуватись, свободу метелика неможливо обмежити чи знищити…», — ідеться в анотації.

 

Книжка вийшла у видавництві Старого Лева 2022 року.

 

Журі USBBY відзначило “тиху книгу” (сайлентбук) в англійському перекладі від видавництва Red Comet Press. Книжка увійшла до переліку в категорії «Скорбота і невідомість».

 

Читайте також: Три історії про три видання «Жовтого метелика»: США, Канада, Японія

 

Книжка «Хто зробить сніг» вийшла 2013 року у Видавництві Старого Лева.

 

«Тепла казка по родину кротів та їх тринадцять кротенят, про дружбу та взаємодопомогу, про турботу та домашній затишок, а також про те, хто насправді робить сніг…», — ідеться в анотації.

 

 

В перекладі вона надрукована видавництвом Elsewhere Editions (переклад Бориса Дралюка та Дженіфер Крофт). Книжка увійшла до переліку в категорії «Фантазія і уява».

 

Раніше книжка «Хто зробить сніг» увійшла до рейтингу найкращих книжок для дітей та підлітків 2023 року від The New York Times, а «Жовтий метелик» — до переліку 100 найкращих книжок-картинок зі всього світувід міжнародної мистецької платформи dPICTUS.

 

Окрім того, сайлентбук Олександра Шатохіна став найкрасивішою дитячою книжкою за версією конкурсу «Найкращий книжковий дизайн-2022», а книжка Прохаськів стала переможницею конкурсу «Книга року ВВС-2013» у номінації «Дитяча Книга року ВВС-2013», а також отримала премію «ЛітАкцент року 2013» у номінації «Поезія і проза для дітей».

 

Перелік видатних книжок склали члени Комітету національної секції USBBY Сара Перріш, Рейчел Розберрі, Тіффані А. Торнтон, Марія В. Акеведо, Ґассі Льюїс, Лінді Павонетті, Даніл Бейлен, Сандіп Вілсон та Лінді Парсонс.

 

Повний перелік книжок, що увійшли до переліку Outstanding International Books List 2024, а також промову журі про кожне з видань можна переглянути за посиланням.

 

 

Комітет обирав книжки, що «є найкращими зразками дитячої літератури з інших країн, знайомлять читачів у США з видатними авторами та ілюстраторами з інших країн, допомагають дітям у США побачити світ з інших точок зору, розкривають тему, яку не порушують в дитячій літературі в США та демонструють виразний культурний колорит».

 

Георгафія міжнародного списку USBBY щороку розширюється, сягнувши понад 30 країн цьогоріч, проте загальна ситуація на книжковому ринку Сполучених Штатів залишається незмінною, і перекладна література складає не більше 3% від виданих назв. З року в рік серед відібраних книжок USBBY фігурують книжки здебільшого незалежних видавництв (за деякими виключеннями). Зокрема перекладну літературу представляють Eerdmans Books for Young Readers, Levine Querido, North South Books, Greystone Books, Enchanted Lion Books, Elsewhere Editions, Red Comet Press, Gecko Press, Yonder: Restless Books for Young Readers, Candlewick Press, Blue Dot Kids Press, OwlKids Books, Little Island, Kids Can Press.

 

 

Нагадаємо, до почесного списку IBBY Honour List 2020 увійшли 3 українські митці.

 

Як відомо, нещодавно IBBY оголосила імена номінантів короткого списку на здобуття Премії Ганса Крістіана Андерсена.

 

Чільне зображення: USBBY