галузь під час війни

Місяць після влучання по друкарні Харкова. Як це впливає на галузь

27.06.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Через масову російську ракетну атаку на друкарню Factor Druk 23 травня українська книговидавнича галузь зазнає значних негативних змін. Найбільше через загибель сімох висококваліфікованих фахівців, які добре знали свою справу і є незамінними. Закономірно, що після удару по одному з найбільших типографічних комплексів не лише України, а і Європи, збільшуються черги на друк, очікується і здорожчання книжок. Саме тут друкувала свої книжки частина провідних видавництв України. Руйнація впливає і на освітній процес, оскільки в друкарні випускали 40% українських шкільних підручників.

Люди – найважливіші

Атака по Factor Druk — трагедія для всього поліграфічного комплексу. Загиблі працювали не лише в цій друкарні, а і на інших книжкових виробництвах міста теж, вони були професіоналами з багаторічним досвідом.

 

Зображення надане компанією «Фактор».

 

За словами директора фабрики Unisoft Олександра Поповича, вплив трагедії на Харків і книжкову галузь дуже суттєвий. «Ми зараз усі перебуваємо в стані горя, бо багато працівників Factor Druk мали родинні зв’язки з працівниками нашої фабрики. Я не знаю, коли ми отямимося від цього горя. Щодо завантаження, то воно не змінилося. Ми завантажені наперед на 1,5-2 місяці, так триває вже приблизно рік. Обстріли у Харкові постійно, багато людей поїхали, тому брак фахівців відчувається. 22 людини з нашої компанії зараз захищають Україну на передовій, одна, на превеликий жаль, загинула», — розповів він.

 

Наталія Протас, директорка видавництва «Жорж» наголошує на тому, що обстріли у Харкові тривають щодня, неправильно говорити лише про влучання у Factor Druk. Наступного дня багато людей загинули в «Епіцентрі», до того були влучання у житлові будинки працівників поліграфічної галузі. Влучання по важливих об’єктах поліграфічної галузі росіяни коїли і раніше: у березні росія завдала ракетного удару по друкарні «Гуров і К», де друкувалися книжки видавництв «Час майстрів», «Крокус», видавничого дому «Школа». Ця атака призвела до загибелі людей, що працювали в тій будівлі, але не були працівниками друкарні безпосередньо. У липні 2022 року окупанти завдали удару по Будинку Друку, майже повністю знищивши його. Згодом окупанти влучили у логістичний центр видавництва «Ранок», іще раніше через обстріли була пошкоджена одна з найбільших друкарень України Unisoft.

 

«Якщо обладнання можна замінити на нове, то незамінними є люди, що загинули через удар. Аби вивчитися на працівника друкарні, потрібні роки. Ми вже відчуваємо дефіцит спеціалістів у галузі, тому втрата людських життів — це найстрашніше в цій трагедії», — каже директор видавництва «Ранок» Віктор Круглов.

 

Фото: Олександр Магула/Суспільне

 

Про значний брак людей на виробництві, кількості різних спеціалістів говорить і Олег Хотинюк з книжкової фабрики «Глобус».

 

Він розповів, що хоч постійні обстріли змінюють терміни виконання робіт, книжкова галузь Харкова загалом продовжує роботу. Місцева влада міста нині розглядає можливість бронювання працівників галузі й те, чи є книжкові фабрики виробництва критичної інфраструктури. «Цю ініціативу наразі підтримали голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко і міністр інфраструктури Олександр Кубраков, ми подали всі необхідні документи до облради й чекаємо на рішення», — каже Хотинюк.

 

Тим часом у постраждалих підприємствах сталася низка звільнень. «У нас звільнилися три людини: вони більше не можуть приходити на друкарню, не можуть дивитися на це місце. Ми дуже цінуємо свій колектив, деякі колеги працюють з нами понад 15 років. Дуже боляче втрачати людей, нових таких працівників знайти складно. Але я їх розумію», — розповідала директорка видавництва Vivat Юлія Орлова в інтерв’ю Суспільному.

Що з чергою на друк?

Генеральна директорка Factor Druk Тетяна Гринюк у коментарі Читомо розповідає, що зараз компанія укладає контракти з виробниками обладнання й шукає вживане, бо нове досить вартісне, а також триває розбирання завалів і демонтування даху. 

 

«Згоріло значно більше, ніж 50 тисяч книжок, щонайменше вдвічі», — каже вона.

 

Фото: Ігор Лептуга/Накипіло

 

За її словами, оскільки Factor Druk виготовляв третину всіх книжок України, інші друкарні не в змозі закрити такий масштаб. Читачам доведеться довго чекати на новинки.

 

 «Я маю список з найменувань, котрі ми повинні були віддати в травні-червні, на 3 сторінки А4. Ми просимо інші друкарні закінчити наші напівфабрикати, щоб віддати принаймні частину. У тих випадках, коли навіть напівфабрикат книжки згорів, дуже важко її виготовити з нуля. Насамперед немає фінансової можливості», — повідомляє директорка друкарні.

 

За словами Наргіс Гафурової, директорки видавництва «Крокус», черги на друк сягають двох місяців, а умови для галузі погіршилися ще від початку повномасштабного російського вторгнення.

 

Віктор Круглов прогнозує через руйнівні наслідки російської атаки зростання цін на друк книжок, а також тривалість друку, оскільки друкарня Factor Druk мала потужність випуску 10 млн книжок на рік і швидкісні ротаційні машини для друку газет та журналів. На зростання вартості поліграфічних послуг вплине і відключення світла та дефіцит матеріалів. До цього також додаються ризики нових обстрілів, адже чимало друкарень розташовані в Харківській області, а релокація таких потужностей неможлива й фінансово не вигідна.

 

Читайте також: Через обстріли Харкова зросли черги на друк книжок

Вплив на навчальний процес

На час обстрілу у Factor Druk на різних етапах виробництва було приблизно 3% з усіх підручників, що мали надійти до українських шкіл у новому навчальному році. Загалом у типографічному комплексі щороку друкували близько 40% усіх навчальних видань, тому найвідчутнішим наслідком удару по друкарні може стати насамперед брак друкованих підручників. Після ракетного удару їхнє виробництво повністю зупинене. Через удар згоріли 84 тисячі примірників підручників з німецької мови для 7 класу за програмою нової української школи видавництва «Ранок». 

 

«Уранці 23 травня незадовго до удару ми забрали частину партії готових підручників, які планували розсилати по школах. Частина з того, що залишилося, повністю згоріла, усе інше зазнало пошкоджень, на шкільні парти це не покладеш. Тобто ми втратили практично всю партію наших підручників. Також у друкарні мали розпочати друк іншого підручника, після удару ми передали макети до іншої типографії», — розповідає Круглов.

 

Знищену партію «Німецької мови» видавництво якнайшвидше надрукує власним коштом в інших друкарнях Із різних міст України. Інші підручники вже готові, тому перейматися за підготовку до нового навчального року не варто, кажуть у видавництві. 

 

Однак якщо Factor Druk не відновлять найближчим часом, то вже в наступному році освіта може зіштовхнутися з дефіцитом навчальної літератури.

 

«Додатковою проблемою може стати складна енергетична ситуація в країні. І якщо випуск художніх книжок можна відтермінувати, то для підручників ми маємо чітко встановлені дедлайни. Навесні МОН проводить конкурс підручників, видавці отримують замовлення, друкують видання і вже на початку літа відвантажують їх до шкіл. Тож тут справді можуть виникнути проблеми», — зауважує очільник «Ранку».

 

Фото: Олег Синєгубов/Telegram

 

Книжкова фабрика «Глобус» наразі розвозить надруковані нею підручники, вони вже надходять в школи Харківської області. За словами працівника фабрики Олега Хотинюка, відтермінування наразі не виникло, ті плани, котрі були розроблені ще навесні, втілюються, а Інститут модернізації змісту освіти МОН України перебуває на зв’язку з типографіями міста. Цього року в фабрики немає жодної затримки з фінансуванням. 

 

«Місцева влада, комунальні служби, буквально всі допомагають (генераторами, наприклад) і йдуть назустріч», — каже він.

Як оцінити збитки?

За словами генеральної директорки підприємства «Фактор-Друк» Тетяни Гринюк, наразі назвати точну кількість знищених внаслідок ракетного удару та пожежі книжок важко. На підприємстві досі проводять інвентаризацію, ретельно розбираючи обгорілі рештки: багато найменувань книжок були на різних стадіях напівфабрикатів, щось вже з обкладинками, щось тільки-но зшите. 

 

Найбільшу кількість надрукованих видань втратило видавництво Vivat: вже з’ясовано, що це понад 83 тисячі екземплярів.

 

Тож згідно з уточненою інформацією, загальна кількість знищених на друкарні книжок може сягати понад 100 тисяч. Збитки ж самого Factor Druk з огляду на знищене та понівечене унікальне обладнання перевищують, за останніми підрахунками, 8 мільйонів євро. 

 

Збитки видавництва «Ранок» становлять 8 млн грн. «На Factor Druk ми друкували переважно навчальну літературу, однак деякі з наших художніх видань, зокрема книжки для дітей, виходили друком саме тут. Загалом на момент удару тут зберігалося кілька тисяч художніх книг видавництва, а також майже 65 тонн паперу, який ми завезли для друку наступних книжок», — зазначає генеральний директор видавництва «Ранок».

 

Як зауважили у видавництві, частину з художніх видань, що вже були надруковані та не пошкодилися, вдалося вивезти до логістичних центрів «Ранку» в Києві та інших містах, однак інша частина зазнала пошкоджень через пожежу та обвал даху в одному із цехів.

 

Фото: Ігор Лептуга/Накипіло

 

«Усі втрачені наклади відновимо на інших друкарнях за власний кошт, замовимо нову партію паперу. Однак це втрата ресурсів, втрата часу, наше видавництво зазнало кількамільйонних збитків. І ніяких відшкодувань ми не отримаємо, оскільки страхові компанії відмовляються страхувати харківський бізнес», — розповідає Круглов.

 

За словами Тетяни Гринюк, на повне відновлення друкарні може піти до пів року за умови отримання коштів від іноземних благодійників. 

 

Експерти вважають, що для допомоги галузі, можна розробити механізм страхування військових ризиків для підприємств, які працюють на Харківщині. Помічним може бути механізм грантової підтримки від Єврокомісії для закупівель книжок для бібліотек.

Як уже зараз підтримали друкарню і продовжують це робити?

У перші тижні читачі намагалися підтримати друкарню і видавців, які постраждали. Українці публікували в мережі фото книг, надрукованих у Factor druk й замовляли нові книжки. У пресслужбі Нової пошти, яка вирішила допомогти видавцям і безплатно доставляла книжки, розповіли Читомо, що всього з моменту початку підтримки безкоштовною доставкою (з 25 травня по 25 червня) доставили 19 492 замовлення з сайту видавництва Vivat. Для порівняння з попередніми періодами — всього за період з 1 по 25 травня доставили 4 678 накладних (187/день в середньому). Відтоді, коли вже діяла доставка коштом Нової пошти, доставили 17 490 відправлень (699/день в середньому), що майже в 4 рази більше, ніж у травні.

 

Наразі Vivat відправило вже понад 28 тисяч замовлень, незначна частина ще в обробці, їх надішлють до кінця червня.

 

Загальна кількість передзамовлень зросла, нині у Vivat їх 8 тисяч, трохи більше почали передзамовляти книжки, що були знищені внаслідок обстрілу.

 

Фото: Олександр Магула/Суспільне

 

Генеральна директорка Vivat Юлія Орлова розповіла Читомо, що видавництво навмисно вимкнуло усю рекламу онлайн-книгарні упродовж червня, тому люди обирали те, що було в наявності. Книжки, наклади яких були знищені, на сайті ніяк додатково не позначали.

 

«По деяких книжках, на жаль, поки немає орієнтовної дати початку продажу (тому що це саме знищені книжки), але ми невпинно працюємо, щоб додрукувати книжки якомога швидше. І, звісно, скрізь відчувається нестача працівників, але ми намагаємося відправляти книжки якомога швидше», — розповіла Орлова у коментарі Читомо.

 

Видавництво шукає можливості надрукувати ще раз ті книжки, які згоріли, або додрукувати ті, які частково збережені. 

 

«Продовжуємо здавати нові проєкти й сподіваємося, що в липні зробимо сюрприз для наших читачів — і відкриємо нові довгоочікувані передзамовлення. Ці книжки вже в друці і очікуємо їх орієнтовно в серпні. Дякуємо всім працівникам друкарень, завдяки роботі яким ми всі читаємо як книжки українських авторів, так і світові бестселери. В цей час все складніше, ніж раніше, але і цінується в рази більше», — зазначає комунікаційниця видавництва Катерина Ільчук.

 

Окрім читачів, друкарні вирішили допомогти й державні очільники й міжнародні фонди. 

 

Президент України Володимир Зеленський після влучання направив доручення Міністерству економіки України й регіональній владі Харківської області підтримувати галузь на державному рівні. Після цього віцепрем’єрка Міністерства економіки Юлія Свириденко заявила, що виділить гранти на закупівлю нового обладнання для типографії.

 

Щоправда, щодо допомоги на відновлення, наразі про гроші від держави говорити зарано, адже в Україні немає закріпленого механізму, який дозволяє державі фінансово допомагати приватним підприємствам. 

 

Тому на це на підприємстві сподіваються, але радше на перспективу, більше надій на міжнародні фонди.

 

 «Ми звертаємося до різних фондів за допомогою з відновленням згорілих книжок. Це величезні збитки, які не можемо покрити ні ми, ні видавництва», — коментує Гринюк.

 

Найпершим відгукнувся міжнародний фонд «Відродження», який надасть терміновий грант видавництву для подолання наслідків обстрілу. Одразу після обстрілу менеджерка ініціатив у сфері культури Радослава Кабачій розповіла Читомо, що представники фонду виїхали до Харкова, аби з’ясувати, яка саме допомога потрібна.

 

Згодом фонд американського мільярдера Говарда Баффета заявив, що допоможе відновити втрати Factor Druk, триває підписання необхідних документів.. Кошти виділять на палітурний цех, що постраждав найбільше, і купівлю обладнання. Фонд Баффета допоможе відновити друкарню в тимчасовому форматі, щоб якнайшвидше замінити обладнання та запустити друк підручників до початку навчального року.

 

«Вони можуть знищити книжки, але не українську стійкість та відданість. І ми маємо відновити друкарню, і зробити це швидко. Ми з нетерпіння чекаємо на роботу з Сергієм та роботу у Харкові», — заявив Говард Баффет.

 

А ще Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) виділить кошти на друк підручників для учнів молодших класів шкіл України. Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван стверджує, що завдяки фінансуванню USAID підручники можна буде надрукувати до початку навчального року й доправлені у 12 тисяч українських шкіл.

 

Окрім того, компанія Factor Druk й сама відкрила збір коштів. Реквізити за посиланням. Кошти спрямовують насамперед на допомогу постраждалим і відновлення поліграфічних спроможностей. 

 

Росія завдала одного з найбільших ударів по поліграфічних спроможностях Харкова за тиждень до початку міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», який щороку стає однією з ключових подій видавничої галузі України. Щоб проявити солідарність з пошкодженою друкарнею й видавництвами, фестиваль зробив стенд «Книжки, які знищила росія», на якому відвідувачі могли побачити обгорілі видання та задонатити на відновлення Factor Druk за допомогою QR-коду. Після цього виставку знищених книг покажуть у різних країнах.

 

Фото з фейсбук-сторінки Книжкового Арсеналу.