підсумки-2021

Читомо підсумовує свій 2021-й: найчитаніші статті, вибір редакції, топ-автори

31.12.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

2021-й рік відзначився для нас ще більшою системністю,  визначенням своєї стратегії і відповідно сфокусованому напрямкові руху. Нам вдалося продовжити проєкти, які для нас є місійними і важливими, розширити коло авторів і залишити трохи ресурсу на експерименти й новації. Ми працювали над 5-ма грантами, хоча подавалися на більше, вчилися управлінню фінансами й розробленню майбутнього Клубу Читомо, стратегували разом із зовнішніми експертами. Вперше випустили книжку “Екземпляри ХХ. Літературно-мистецька періодика ХХ століття”, яка вже увійшла у найкращі книжки 2021 року за версією PEN-клубу.

 

Вперше провели опитування “Скільки заробляють у видавничій справі?” і засмутилися через результати, але не надовго, бо є що змінювати на рідній видавничій справі. А це нам вдається добре. 

 

Яким був цей рік у наших матеріалах, згадаймо. 

 

Оригінальні й інформативні

Цього року ми побили власний рекорд і сповістили про 704 новини, що на 112 новин більше, ніж торік. Третина з цих новин – оригінальні, з ексклюзивними коментарями, відповідями на запити й фактами.

 

Автори Читомо написали 322 оригінальних матеріали, що лише на 4 менше, ніж у попередньому році. Найбільше з них для рубрики «Читати»: у 2021-му вона поповнилась аж 129-ма новими матеріалами, серед яких рецензії, добірки та навіть компаративістські статті, і це рівно така ж кількість як і минулого року.

 

У рубрику «Вчитися» ми написали 57 нових матеріалів, що на 9 матеріалів більше, ніж торік.

 

75 нових текстів також з’явилося у рубриці «Знайомитися», ще 46 у рубриці «Тренди», а розділ «Дивитися» поповнився 15-ма новими матеріалами. 

 

Оскільки ми плануємо тримати планку, сподіваємося, що у 2022 році ми отримаємо ще більше авторських матеріалів у цих рубриках, які будуть тішити наших читачів. 

 

Окрім того, ми сповістили вас про 644 події, можливості книжкового і навколокнижкового життя, серед яких гранти, конкурси, вакансії, презентації, лекції тощо. І це майже вдвічі більше, ніж того року, адже багато подій розпочало поновлюватися у 2021 році після карантинного 2020. А ще, ви завжди можете стежити за анонсами у рубриці «Календар», який ми, до речі, оновили й додали можливість фільтрувати події за вашими вподобаннями, датами, офлайновим чи онлайновим форматом. 

 

Топ-10 найчитаніших матеріалів

Уже традиційно найчитанішою є наша Вітрина новинок. А ось, що читали цього року особливо ревно.

 

А що читали ви?

Топ-10 матеріалів. Вибір редакції

А на ці матеріали ми б хотіли, аби ви звернули особливу увагу й прочитали, якщо ще цього не вдалося зробити раніше.

 

Іміджеві проєкти, якими дуже пишаємося

Про усі цьогорічні спецпроєкти ми розкажемо дещо пізніше, а зараз хотіли б поділитися тими, якими дуже пишаємося. Нам важливо створювати матеріали, які не лише ілюструють ключові тенденції креативного сектору, а й сприяють розширенню оптики і стають добрим інструментом для фахівців для якісної зміни ринків. Ми продовжуємо знайомити спільноту із актуальними закордонними досвідами, імплементуючи ці дані відповідно до локальних викликів та потреб.

Література на експорт

Цьогоріч ми продовжили співпрацю із фестивалем Книжковий Арсенал у межах проєкту «Література на експорт”, проте дещо змінили предмет дослідження. Якщо у 2020-ому нам було важливо проаналізувати видимість українських перекладів закордоном, відповівши на питання «Як видають українське?», то у 2021-ому ми пішли далі зі запитаннями «Чому видають саме так? Які переклади видають узагалі?». Іншими словами ми провели серію інтерв’ю з літературними агентами різних країн про продажі прав і те, як будуються мости між різними книжковими бізнесами і досвідами через переклади. 

 

Цього року проєкт здійснений спільно з House of Europe за сприяння Creative Europe.. Ми створили 10 матеріалів із рок-зірками продажів прав і рекомендуємо до їх прочитання стейкхолдерам видавничого ринку і особливо тим фахівцям, які лише планують освоїти той чи інший ринок. Зокрема можна заглибитись у процеси продажу прав агенції Кармен Бальселс, Zeitgeist agency, Helsinki Literary Agency, агенції Trames, Andrew Nurnberg Associates Warsaw, агенції Rogers, Coleridge & White, агенції Větrné mlýny, Andrew Nurnberg Association Baltic, Mensch Publishing, агенції United Agents.

 

 

Екземпляри ХХ. Літературно-мистецька періодика ХХ століття

Проєкт, який вивчає літературно-мистецьку періодику XX століття, розтягнувся аж на два роки, і завдяки підтримці Українського Культурного Фонду й наполегливості нашої команди, він вийшов на фінішну пряму.

 

За цей час ми написали 26 науково популярних лонгрідів й відсканували сотні сторінок мистецьких журналів, які тепер кожен охочий може переглянути онлайн. Та на цьому ми теж вирішили не спинятися й перекинули місток від журналів минулого століття до паперових видань теперішнього – додаткові 5 матеріалів про стан сучасної літературно-мистецької аналогової преси зараз публікуються на сайті спецпроєкту. Два з них можна вже почитати

 

Зараз паперова періодика стає радше артефактом, особливо це посилилося у добу диджиталізації, тому ми вважаємо, що вивчення знакових видань про літературу і мистецтво XX століття, які виходили на території України або створювались українцями діаспори, має критичне значення для збереження пам’яті про культурні процеси нашої країни. Та й саме Читомо не з’явилося саме по собі – воно стоїть на плечах гігантів, що “розробили” ґрунт мистецької та літературної преси задовго до нас. Багато славних українських письменників, художників. журналістів та редакторів підготували міцний фундамент, без якого ми б не змогли робити те, що ми робимо зараз.

 

Але який же це проєкт про паперову періодику, якщо він не підкріплений у тому ж таки папері? Кульмінацією та етапною подією в історії Читомо стало видання книжки “Екземпляри XX” за підсумками проєкту. Туди увійшли усі науково-популярні статті про журнали, написані нашими талановитими й фаховими авторами. Перша наша книжка вже попрямувала до культурних інституцій країни, а також встигла потрапити до переліку найкращих видань року у сфері гуманітаристики за версією Українського PEN.

 

Нові та улюблені партнерства

Цей рік приніс нам багато нових можливостей для співпраці від новоствореного фестивалю на Донеччині до багаторічних корпорацій. Кожна нова співпраця розширювала наші уявлення про читацькі досвіди і мотивувала команду до створення шалених ідей. Тішимося, що вдалося, не лише познайомитися з новими ініціативами, а й продовжити співпрацю з інституціями, про які писали минулі роки.

Про всіх партнерів та втілені спільно ідеї ми розповімо вам уже після свят, коли будемо підбивати фінансові підсумки.

 

 118 авторів і авторок

Загалом цього року на сайті Читомо з’явилися тексти від 118-ти авторів і авторок. Це: Анастасія Дордюк (1), Анастасія Левкова (1), Анастасія Загоруй (5), Анастасія Іванців (1), Анаїд Агаджанова (1), Аліна Думанецька (2), Алла Пушкарчук (4), Андрій Величко (1), Антон Санченко (3), Антоніна Ящук (1), Анатолій і Катерина Пітики (5), Анна Корбут (2), Анна Лип’ятських (1), Анна Ютченко (1), Аліна Штефан (1), Алла Рибіцька (1), Артем Захарченко (1), Богдан Поліщук (1), Богдана Романцова (2), Богдана Неборак (9), Валентина Вздульська (2), Валентина Мержиєвська (1), Вікторія Пушина (3), Вікторія Кошман (1), Вікторія Фещук (15), Володимир Єрмоленко (1), Віталіна Макарик (8), Ганна Литвиненко (1), Ганна Аргірова (2), Ганна Гнедкова (4), Ганна Улюра (1), Галина Листвак (1), Дмитро Данильчук (1), Дмитро Бондарчук (1), Діана Клочко (1), Тарас Гринівський (2), Тетяна Гордієнко (1), Тетяна Калитенко (10), Тетяна Петренко (9), Тетяна Михно (1), Таня Родіонова (5), Тетяна Огаркова (1), Елла Євтушенко (10), Єгор Брайлян (3), Євгеній Стасіневич (1), Євгенія Рудковська (1), Євгенія Губкіна (1), Наталя Корнієнко (8), Настя Гречникова (2), Ната Коваль (10), Наталія Петринська (1), Надія Куриляк (1), Надія Вишневська (1), Сабріна Вайзер (3), Світлана Ославська (1), Сергій Молодід (1), Оксана Бруй (6), Оксана Щур (2), Оксана Гаджій (7), Оксана Расулова (1), Оксана Розумна (2), Оксана Семенюк (2), Оксана Лущевська (1), Оксана Хмельовська (10), Олена Шарговська (1), Олена Руда (1), Олег Коцарев (2), Олександр Ірванець (4), Олександр Бєлокобильський (1), Олександр Мимрук (1), Олексій Чорний (2), Ольга Ворожбит (1), Ольга Грінченко (4), Ольга Орлова (1), Ольга Муха (2), Одрі Стахів (1), Остап Українець (2), Ігор Котик (1), Ілля Камінський (1), Ілона Червоткіна (6), Іван Рябчій (1), Іванна Скиба-Якубова (1), Іра Батуревич (5), Ірина Бєлкіна (1), Ірина Никоряк (2), Ірина Пасько (1), Ія Ківа (2), Інна Корнелюк (1), Катерина Гладка (1), Катерина Гавриш (1), Катерина Лебедєва (3), Катерина Бортняк (1), Катерина Кундельська (4), Катерина Щоткіна (1), Любомир Крупницький (1), Максим Федорченко (1), МаксимСтріха (1), Марта Коник (1), Марія Горбач (6), Марія Семенченко (5), Марія Хоменко (1), Микола Оліярник (1), Микола Тимошик (2), Роман Коржик (1), Романа Романишин та Андрій Лесів (1), Леся Богдан (1), Люба Морозова (1), Богдан-Олег Горобчук (1), Юрко Семашко (2), Юлія Федун (1), Юлія Семенюк (1), Юлія Карпець (2), Юрій Андрухович (1), Христина Содомора (3), Ярослава Кобинець (1), Ярина Цимбал (4).

Топ-7 найплодовитіших авторів і авторок Читомо 2021-го:

 1. Вікторія Фещук – 15 матеріалів;
 2. Оксана Хмельовська, Ната Коваль, Елла Євтушенко і Тетяна Калитенко – по 10 матеріалів;
 3. Тетяна Петренко, Богдана Неборак – 9 матеріалів;
 4. Віталіна Макарик і Наталя Корнієнко – по 8 матеріалів;
 5. Оксана Гаджій  – 7 матеріалів;
 6. Ілона Червоткіна, Марія Горбач – по 6 матеріалів;
 7. Анатолій і Катерина Пітики, Марія Семенченко, Таня Родіонова, Анастасія Загоруй та Ірина Батуревич – по 5 матеріалів.

 

Згадайте також про наші мрії, факти й цифри 2020-го, 2019-го, 2018-го, 2017-го, 2016-го, а також 2015-го років. До речі, багато мрій збулося.

 

Ось так виглядає майже повний склад редакції Читомо зараз і він усіх вас вітає із новорічними святами.

Можливо, наша робота надихне когось із вас інвестувати свої кошти у нашу сталість і розвиток, підписатися на постійну підтримку або взяти участь у #благодійнийаукціонЧитомо:

 • на нашому сайті через вкладку «Підтримати проєкт»
 • долучившись до нашої спільноти на Patreon
 • банківським платежем (Громадська організація «Культурно-видавничий проект «Читомо»», АТ КБ «Приватбанк», р/р: UA043052990000026008045020664, ЄДРПОУ: 41665276. Призначення платежу: безповоротна фінансова допомога)
 • переказом на картку (Приват: 4149439015239134, Mono: 5375414122544967).

 

Книжкового й бездистанційного нам 2022-го!