благодійність

Кінг, Єрґович і Снайдер: хто ще з іноземних авторів донатив для України?

27.03.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Повномасштабне вторгнення росії в Україну сколихнуло увесь світ — чимало зірок, письменників та простих громадян інших країн почали активно допомагати Україні у протистоянні країні-агресорці. За останні 3 роки серед небайдужих іноземців були й автори, які часто закликали свою аудиторію донатити Україні або ж самі жертвували кошти та свої гонорари на допомогу ЗСУ та цивільному населенню.

Читомо вирішило зібрати деякі з цих історій — читайте про них в огляді.

Стівен Кінг

 

Американський письменник Стівен Кінг активно підтримував Україну з початку повномасштабного вторгення — 24 лютого 2022 року він публічно закликав підтримати Україну попри можливі негативні наслідки, бо «це правильно».

 

«Чого більшість з нас навчилися, коли були дітьми на ігровому майданчику: ви не стоїте осторонь, поки велика дитина б’є маленьку. Ви можете отримати й два удари, поки змушуватимете велику дитину зупинитися, але це правильний вчинок», — написав він на своїй сторінці у мережі Х.

 

 

Окрім того, письменник викладав своє фото у футболці з написом «I stand with Ukraine» («Я стою з Україною»), радив своїй аудиторії послухати пісню про захисників України та закликав власника мережі Х та компанії Tesla Ілона Маска віддати кошти, заплачені за галочку верифікації Кінга у соцмережі, на потреби української армії.

 

«Я думаю, що пан Маск повинен віддати мій блакитний чек на благодійність. Я рекомендую Фонд Притули, який надає послуги з порятунку життя в Україні. Це лише $8, тож, можливо, пан Маск міг би додати трохи більше», — написав Кінг.

 

У лютому 2025 року, після заяв Трампа про російсько-українську війну та «Зеленського-диктатора», Кінг повернувся до мережі Х та назвав Трампа «бовдуром».

 

Маргарет Етвуд

 

Канадська письменниця, літературна критикиня та громадська активістка Маргарет Етвуд публічно заявила про свою підтримку у перший день повномасштабного вторгнення, а також, на своїй сторінці у соцмережі Х, закликала свою аудиторію допомогти українцям фінансово.

 

«Люди в Україні в паніці, ховаються у підвалах, а Росія бомбардує будинки, лікарні та школи. Організація SumOfUs збирає кошти та надсилає їх безпосередньо перевіреним групам до тих, хто можуть допомогти прямо зараз — чи можете ви долучитися?» — написала Етвуд.

 

 

Письменниця поширювала інформацію про іноземні протести на підтримку України, звернення президента України, заклики відключити Росію від банкової системи SWIFT тощо.

 

Окрім того, лютому 2025 року в імпринті одного з найстаріших світових видавництв Macmillan Publishers St. Martin’s Press вийшла книжка «Дивлячись на жінок, що дивляться на війну» Вікторії Амеліної, до якої Етвуд написала передмову.

 

Елісон Кіллінг

 

Письменниця та лавреатка Пулітцера 2021 року у лютому 2022 року закликала свою аудиторію жертвувати кошти на потреби українських медиків, правозахисників та медіа, а також допомагати біженцям та пораненим.

 

 

«Якщо ви хочете пожертвувати гроші Україні, ось список медичних, правозахисних та медіаорганізацій, яким може знадобитися допомога», — писала вона на своїй сторінці у Х.

 

Окрім того, письменниця активно поширювала матеріали українських журналістів щодо ситуації у Києві та промотувала здійснення хакерських атак на російський уряд.

 

Джоан Ролінґ

 

Британська письменниця, сценаристка, кінопродюсерка, а також найпопулярніша англійська дитяча письменниця початку третього тисячоліття Джоан Ролінґ у березні 2022 року публічно звернулась до своєї аудиторії із закликом допомогти українським дітям, які страждають через російську агресію.

 

 

Авторка опублікувала пост на своїй сторінці у мережі Х із реквізитами для перерахування коштів.

 

«Зараз наша команда працює з сім’ями та дітьми, які перебувають у сирітських будинках, надаючи їжу, гігієнічні та медичні аптечки, допомагаючи евакуювати найбільш вразливі верстви населення, надавати психологічну підтримку дітям, які постраждали від конфлікту, а також підтримувати сім’ї та опікунів. Але нам потрібна ваша допомога», — написала Роулінґ.

 

Лі Бардуґо

 

Американська письменниця, авторка фентезі-трилогії «Гриша», яка стала бестселером New York Times, та «Кеттердамської дилогії», які можна придбати в Україні, у березні 2022 року публічно на своїй інстаграм-сторінці підтримала українців у боротьбі за свободу.

 

 

Окрім того, авторка повідомила, що перерахувала всі прибутки з продажу книжки «Тінь та кістка», що вийшла у видавництві КСД, в Росії та Україні до благодійних організацій.

 

Фредерік Беґбедер

 

Французький прозаїк, публіцист, літературний критик, редактор, сценарист, актор та режисер Фредерік Беґбедер у лютому 2022 року виступив на підтримку українців у війні з Росією. У липні 2022 року, автор повідомив, що долучиться до збору коштів на потреби ЗСУ у Миколаєві.

 

 

«10 липня, у столиці Франції відбудеться друга з серії благодійних вечер фонду Way of Peace, під час якої збиратимуть кошти на потреби захисників Миколаєва. На захід запрошені французькі бізнесмени, політики, зірки шоубізнесу та іноземні дипломати», — йдеться у повідомленні.

 

Під час події відбувся благодійний аукціон з ексклюзивними лотами, які надали як відомі українці, так і представники інших держав — на зібрані під час події кошти фонд Way of peace придбав автомобілі для потреб військовослужбовців у Миколаєві, а іншу частину перерахували на національну платформу UNITED24.

 

Марюс Бурокас

 

Литовський поет, перекладач і громадський активіст Марюс Бурокас від початку повномасштабного вторгнення активно підтримує Україну та присвячує багато часу інформуванню литовської аудиторії про війну.

 

Автор став одним з ініціаторів створення волонтерського центру, що займається збором допомоги для України, на базі Літературного фонду Спілки письменників Литви та разом з колегами, Лаурінасом Каткусом та Донатасом Петрошюсом, неодноразово приїздив до України.

 

(c)Evgenia Levin www.ze-pho-to.com

 

У 2023 році автор збирав кошти на відновлення бібліотечної системи у Чернігівській області, а також передавав книжки для відновлення бібліотечих фондів.

Читайте також: Марюс Бурокас: мінімальними засобами сказати максимальне

 

Durvile Publications

 

У березні 2022 року канадське видавництво Durvile Publications перевидало читанку «Перша книжечка: український повістковий буквар» Миколи Матвійчука. Всі кошти з передзамовлення книжки використали для допомоги постраждалим від війни українцям.

 

 

Окрім того, у 2023 році видавництво продовжило активно підтримувати культуру України та пожертвувало понад $34 000 на підтримку українських видавців, письменників та культурних медіа, серед яких було і Читомо.

 

Підтримайте наше медіа. Це можна зробити на Патреоні або Buy me a coffee.

 

Генрі Марш

 

Британський нейрохірург, автор світових бестселерів, серед яких «Історії про життя, смерть і нейрохірургію», що вийшов у Видавництві старого лева, неодноразово публічно підтримував, а також приїздив до України вже після повномасштабного вторгнення.

 

 

Окрім того, у 2023 році автор організував благодійний вечір у Лондоні, аби зібрати кошти на благодійний проєкт «Хоспіс Україна» — під час події вдалось зібрати близько $80 000.

 

У 2024 році автор приїздив до України та допомагав львівським волонтерам плести маскувальні сітки, які потім відправили у зону бойових дій.

 

Тімоті Снайдер

 

Американський історик і письменник, професор Єльського університету Тімоті Снайдер публічно підтримував та висвітлював війну в Україні ще до 2022 року — у книжці «Шлях до несвободи», яку видали у 2020 році, автор аналізував трансформації в Росії, Україні, Європі та США від 2011 до 2016 року. Серед головних подій — російські протести на Болотній площі в Москві, Революція Гідності в Україні, анексія Криму та вторгнення Росії на Донбас.

 

Читайте рецензію від Читомо за посиланням.

 

Після початку повномасштабного вторгнення, у травні 2022 року, Снайдер опублікував дописи на підтримку України та зазначив, що путін править у віртуальній реальності, де завжди є шлях до втечі. Його не можна загнати в кут в Україні, бо Україна — справжня.

 

 

Окрім того, у листопаді 2022 року автор став амбасадором фандрейзингової платформи UNITED24, а у 2023 році оголосив збір разом з платформою United24 на систему протидії російським дронам — «Ловця шахедів», під час якого зібрав майже $1,3 мільйона.

 

Читайте також: Як емпатія долає тиранію: графічна версія 20-ти уроків Тімоті Снайдера

 

Сіжань Джей Джао

 

Канадські письменники (займенники “вони”/”їх”) китайського походження 2 червня 2024 року опублікували відео на своїй інстаграм-сторінці з українським виданням книжки «Залізна вдова», у якому висвітлили обстріл харківської друкарні «Фактор-Друк» та закликали допомогти Україні.

 

 

«Харків, місто, в якому знаходилась друкарня, щодня під обстрілами, і ситуація в ньому жорстока. Існує так багато допомоги, яка мала б йти в Україну, але йде деінде. Щоб допомогти, ви можете зробити пожертву на офіційній платформі збору коштів в Україні @u24.gov.ua або @novaukraine спеціально для гуманітарної допомоги», — написали автори.

 

Тімоті Ґартон Еш

 

У травні 2024 року відомий історик і професор Оксфорду Тімоті Ґартон Еш відвідав Україну з презентацією свого видання про події від Другої світової війни й до російсько-української війни, за яке став лавреатом премії Lionel Gelber Prize 2024.

 

Свою винагороду з премії, у розмірі $50 000, автор передав на ЗСУ.

 

 

«Я не можу уявити собі кращого застосування премії, отриманої за книгу про новітню європейську історію, ніж пожертвувати її на оснащення Збройних Сил України для перемоги. Адже на кону в цій війні стоїть не що інше, як майбутнє Європи», — зазначив історик.

 

Ґартон Еш разом з фондом «Повернись живим» забезпечили 409 окремий стрілецький батальйон 22 ОМБр партією допомоги обсягом ₴ 2 751 943.

 

Джейсон Стенлі

 

Американський філософ, професор Єльського університету та автор 5-ти книжок, серед яких «Як діє фашизм. Політика “ми” та “вони”» і «Як працює пропаганда»,  Джейсон Стенлі пожертвував свій гонорар за роботу почесним професором у Kyiv School of Economics Фонду компетентної допомоги армії «Повернись живим».

 

 

«Я досліджую загрозу фашизму. Приїхав в Україну, тому що це демократія, на яку напала фашистська терористична держава. Демократії потрібно виживати. Тож я передаю кошти “Повернись живим”, бо вони відіграють вирішальну роль у боротьбі за виживання української демократії», — зазначив Стенлі.

 

Кошти, а саме $20 000, спрямували на потреби Школи підготовки спеціалістів безпілотних авіаційних комплексів «Ятаган».

 

Бернар-Анрі Леві

 

У липні 2024 року французький філософ, письменник, кінорежисер-документаліст, політичний журналіст та воєнний кореспондент Бернар-Анрі Леві завітав до України та відвідав українського письменника Сергія Жадана та військовослужбовців бригади «Хартія» на полі бою.

 

«До “Хартії” завітав Бернар-Анрі Леві — людина, яка багато робить для того, аби світ не забував про Україну, знається на реаліях і не втомлюється фіксувати злочини росіян у цій війні. Побував на позиціях, поговорили з бійцями про майбутню оборонну концепцію нашої країни, про Схід і Захід, про війну і мир», — написав Сергій Жадан.

 

 

За кілька днів до цього Леві зустрівся з головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським.

 

Окрім того, у Фонді Олени Зеленської повідомили, що Леві пожертвував кошти на підтримку постраждалих від війни та спрямував їх на реконструкцію Ізюмської центральної міської лікарні.

 

Філософ та письменник почав підтримувати Україну ще до повномасштабного вторгнення — у 2014 році він виступив на Майдані Незалежності, де підтримав протестувальників.

 

Ґеорґі Ґосподінов

 

Болгарський письменник Ґеорґі Ґосподінов підтримав українців у боротьбі з росією та пожертвував частину свого гонорару за друге українське видання книжки «Часосховище», видавництво «21», на ЗСУ.

 

 

За словами української письменниці та волонтерки Христя Венгринюк, Ґосподінов своєю пожертвою, а саме 56 000 гривень, закрив третину збору на машину ППО на Херсонщину.

 

«Ми зараз чекаємо на рахунок, проплатимо за машину, і вона поїде на фронт. Неймовірно дякую і схиляю голову перед Автором», — написала волонтерка.

 

Читайте рецензію на книжку «Часосховище» від Читомо за посиланням

 

Раян Голідей

 

Американський письменник, автор бізнес-літератури та маркетолог у лютому 2025 року підтримав Україну, поширивши фото українського військового Костянтина Ульянова, який читає його книжку «Відвага кличе. Доля допомагає хоробрим», видавництво «Наш формат».

 

 

У дописі автор зазначив, що передає всі свої гонорари та аванси з українських видань до фонду «Повернись живим».

 

«Це фото солдата в Україні, який читає “Відвага кличе”, мені надіслав мій видавець. Три роки протистояння з Росією — це майже незбагненно, а те, що їхні видавництва досі видають і друкують книжки? Я навіть не знаю, як це усвідомити», — написав Голідей.

 

Мілєнко Єрґович

 

Боснійський і хорватський письменник та журналіст Мілєнко Єрґович у березні 2025 року на своїй фейсбук-сторінці опублікував відео, на якому двоє українських військовослужбовців, читають та коментують книжку «Війна».

 

 

«Чоловіка на цьому відео звуть Михайло Романцов. Він – батько редакторки у видавництві, яке опублікувало переклад моєї книжки “Війна”. Один із тих українців, які захищають свою країну від навали росії володимира путіна. На відео він читає уривок та коментує книжку. Більше нічого не скажу, окрім того, що для мене це важливо і що я впевнений: цинізм не переможе», — написав автор.

 

Після цього відео Єрґович пожертвував свій гонорар за українське видання «Війни» на підтримку ЗСУ.