* ESC - закрити вікно пошуку
злочини росії
Окупанти вбивають, полонять журналістів, а редакції захоплюють
24.04.2022За два місяці з початку повномасштабного вторгнення в Україну росія скоїла 243 злочини проти журналістів та медіа. Про це повідомив Інститут масової інформації (ІМІ).
Російські злочини проти журналістів та медіа зафіксовано в 16 регіонах України. Найбільше злочинів Росія скоїла в Києві та області (це вбивства, поранення, зникнення, викрадення, обстріли журналістів та телевеж, погрози, кіберзлочини). Далі Запоріжжя та Херсонщина: деякі міста цих регіонів окуповані російською армією – там зафіксовано випадки викрадень, обстрілів журналістів, погроз, кіберзлочинів, захоплень редакцій медіа та вимкнення українського мовлення.
Станом на 24 квітня 7 журналістів вбито під час виконання професійних обов’язків, 10 – поранено, щонайменше 15 журналістів зникли безвісти.
Серед вбитих журналістів:
- Євген Сакун, оператор телеканалу LIVE (загинув 1 березня під час російського ракетного обстрілу телевежі в Києві);
- Брент Рено, документаліст і кореспондент The Times (розстріляний росіянами 13 березня в Ірпені на блокпосту);
- П’єр Закжевскі, оператор телеканалу Fox News, громадянин Ірландії (загинув 14 березня під час артилерійського обстрілу російських військ у селі Горенка Київської області).
- Олександра Кувшинова, українська фіксерка, журналістка (загинула 14 березня разом з П’єром Закжевскі під час артилерійського обстрілу з боку російських військ у селі Горенка Київської області);
- Аксана Бауліна, журналістка російського The Insider, Фонду боротьби з корупцією Олексія Навального (загинула 23 березня під російським обстрілом у Києві під час виконання редакційного завдання).
- Максим Левін, фоторепортер, воєнний кореспондент, працював із багатьма міжнародними агенціями та українськими виданнями, зник 13 березня, 1 квітня знайдений вбитим.
- Мантас Кведаравічюс, литовський режисер та документаліст, вбили у Маріуполі.
Ще 14 журналістів загинули як учасники бойових дій або внаслідок російських обстрілів, не під час виконання ними журналістських обов’язків. Зокрема це Віктор Дудар, військовий журналіст; Олег Якунін, редактор запорізького сайту misto.zp.ua; Юрій Олійник, оператор 24 каналу; Сергій Заїковський, публіцист, історик, перекладач; Євген Баль, журналіст, письменник, волонтер.
Також ІМІ зафіксував 8 випадків захоплення та викрадення журналістів росіянами. У цих випадках у полон потрапили щонайменше 9 журналістів. Більшість з них уже звільнено, але досі невідома доля одного з журналістів — Дмитра Хилюка, який зник на Київщині. Колеги мали інформацію, що він потрапив у полон, але область вже звільнено від окупантів, проте про місце перебування журналіста нічого не відомо.
Крім того, невідомою залишається доля ще щонайменше 14 журналістів з Маріуполя.
Також серед злочинів росіян обстріли, погрози, переслідування журналістів, обстріли й захоплення телевеж, хакерські атаки на сайти українських медіа, обстріли офісів медіа, вимкнення українського мовлення, блокування доступу до сайтів українських медіа в рф та окупованому Криму тощо.
Щонайменше 106 регіональних медіа змушені були припинити роботу через погрози з боку російських окупантів, захоплення редакцій, неможливість працювати в умовах тимчасової окупації та друкувати газети тощо.
Російські окупанти обстріляли 11 телевеж у восьми регіонах України: Мелітополь (Запорізька область), Київ та село Винарівка (Київщина), Харків та область (Ізюм), Рівне, Вінниця, Коростень (Житомирщина), Лисичанськ (Луганщина), Білопілля (Сумщина). Унаслідок російських авіаударів повністю або частково в цих регіонах зникало українське мовлення.
Крім того, окупанти захоплювали редакції українських медіа та вмикали російські канали. Зокрема, російські окупанти примусово відімкнули Херсон та Мелітополь від українського мовлення, будівлю Суспільного в Херсоні окупанти замінували.
Також ІМІ зафіксував численні DDoS-атаки на сайти українських онлайн-медіа та громадських організацій, які висвітлюють війну Росії проти України, а ще погрози на електронні адреси редакцій українських медіа та журналістів.
Як відомо, за місяць повномасштабного вторгнення було скоєно 148 злочинів проти журналістів та медіа російськими військовими. Також у Маріуполі системно погрожують місцевим ЗМІ.
Нагадаємо, що засуджений окупантами журналіст Владислав Єсипенко отримав премію PEN America.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості